Očekávanou výhrou nad celkem Sokola Vyšehrad vstoupili do nadstavbové části prvoligové soutěže basketbalisté BCM Orli Prostějov. Ve skupině o 13. až 20. místo porazili poslední celek tabulky 74:65, v pátečním zápase ale měli nečekané potíže a ještě deset minut před koncem vedli pouze o čtyři body.

Hned první útočnou akci střetnutí zakončil přesně Sychra, přesto se v zahajovací čtvrtině favorit trápil. Vyšehrad sice během sezóny dokázal uspět v jediném utkání a v tabulce je poslední, tentokrát ale měl dobrý začátek a v 6. minutě po koši Večeři dokonce vedl. Orli chvílemi ztráceli čtyři body a periodu prohráli 16:18, když hostům zařídil náskok závěrečnou trojkou Zach.

Během jediné minuty otočil skóre pěti body v řadě Šiška a v dalších minutách už Pražané ukazovali, proč patří k hlavním adeptům na sestup. Potíže měli především při zakončení a do poločasu přidali na svoji stranu pouze devět bodů. Ani Orli nebyli v ofenzivě extrémně úspěšní, přesto ve 20. minutě získali dvouciferný náskok a v poločase vedli nadějným rozdílem 34:27.

Hned po pauze hosty vrátil do zápasu Večeřa a Sokoli zahájili úspěšnou stíhací jízdu. Po trojce Zacha na začátku 25. minuty dokonce Orli prohrávali 38:40, když doplatili na nepřesnou střelbu. Naštěstí dokázali přidat v obraně a rychle si vzali vedení zpět. Vyšehrad ještě dokázal několikrát odpovědět, v závěru čtvrtiny se přesto prosadili Hanáci a deset minut před koncem vedli 52:48 po dalekonosném pokusu Šišky.

Ve zlepšeném výkonu hráči Prostějova pokračovali také v úvodu poslední čtvrtiny a vypracovali si klíčový náskok 60:51. Pražané se pak sice přiblížili tří bodů, koncovku však lépe zvládli Hanáci a zapsali devátou výhru v sezóně.

HLAS TRENÉRA

Michal PEŠTA – BCM Orli Prostějov:

„Nebylo to z naší strany příliš povedené utkání. Nevyšel nám začátek, což ovlivnilo zápas až do nějaké třicáté minuty. Hosté neměli co ztratit a hráli uvolněně, s tím jsme měli problémy. Nervozita se projevila například při střelbě z dálky. Trojky nám příliš nešly. Až v poslední čtvrtině jsme Vyšehrad zlomili. Výhra se počítá, příště ale potřebujeme podat lepší výkon, abychom uspěli.“

KUPON:

1. LIGA BASKETBALU; skupina o 13. až 20. místo – 1. kolo

BCM Orli Prostějov – Sokol Vyšehrad

74:65 (16:18, 34:27, 52:48)

Sestava a body Prostějova: Šiška 22, Sychra 18, Nábělek 9, Erik Klepač, Rytíř 8, Havel 7, Dokoupil 2, Strážnický, Strnad, Schneider

Nejvíce bodů Vyšehradu: Zach 24, Večeřa 15, Jovanovič 11.

Trojky: 7:9. Osobní chyby: 17:17. Trestné hody: 12/7:16/12. Doskoky: 47:38. Diváků: 250

1. LIGA BASKETBALU

Skupina o 7. až 12. místo

1. kolo: SP Basket – Brno 81:71 (22:18, 41:35, 56:55). Nejvíce bodů: Staniszewski 15, Barac 13, Pelikán 12, Stibor 10 – Š. Svoboda 15, Strašák 13, Křivánek 12, Michal 10.

Play-out o 13. až 20. místo

1. kolo: Prostějov – Vyšehrad 74:65 (16:18, 34:27, 52:48). Nejvíce bodů: Šiška 22, Sychra 18, Nábělek 9, Rytíř 8 – Zach 24, Večeřa 15, Jovanovič 11, Adášek 7.

2. kolo, pátek 18. února, 20.00 HODIN: Vysočina – Polabí (neděle 20. února, 15.30), Vyšehrad – Zlín (19.00), Plzeň – Prostějov (19.00), Opava – Pelhřimov.