V pátém kole nadstavbové skupiny play-out o 13. až 20. místo prvoligoví basketbalisté BCM Orli Prostějov nečekaně klopýtli na půdě Vyšehradu. S výběrem domácích Sokolů prohráli 71:72 a umožnili soupeři, aby se teprve podruhé v sezóně radoval z vítězství.

V polovině čtvrté minuty Dokoupil vyrovnal na 9:9 a zdálo se, že k vidění bude hodně ofenzivní basketbal z obou stran. Pak ovšem Orlům odešla střelba a hráči Vyšehradu toho patřičně využili. Po šňůře třinácti bodů v řadě získali dvouciferné vedení (22:9) a byli pány na palubovce. Hosté se trápili a do konce čtvrtiny už zaznamenali pouhé dva body a prohrávali vysoko 11:25.

Ve druhé části střetnutí si soupeři své role dokonale vyměnili. Hanáci se výrazně zlepšili v defenzivě a to jim dalo šanci na obrat. Postupně stahovali svoji ztrátu a výrazně k tomu přispěl Erik Klepač, který v průběhu čtvrtiny zaznamenal deset bodů. Právě jeho koš v 19. minutě přinesl vyrovnání na 31:31. Koncovku poločasu o kousek lépe zvládli domácí, po dvaceti minutách ale vedli pouze 33:32.

Celek Pražanů dokázal mírné vedení udržet i v průběhu třetí desetiminutovky, v níž celek Prostějova několikrát srovnal krok. Do vedení se však ani jednou nedostal, protože domácí si pokaždé ve složité situaci pomohli střelou z dálky. Důležité trojky proměnili Končický a Vrťátko. Orli tak museli v poslední periodě dotahovat průběžný výsledek 47:50.

V rozhodující pasáži se chvíli zdálo, že hosté soupeře přece jen přetlačí. Zlikvidovali místy pětibodovou ztrátu a ve 36. minutě otočili na 63:62 po střele Klepače. Minutu a půl před koncem dokonce vedli o čtyři body, závěr ale nezvládli a domácím půl minuty před koncem zajistil vítězství Večeřa.

KUPON

1. LIGA BASKETBALISTŮ; skupina o 13.-20.místo – 5.kolo

Sokol Vyšehrad – BCM Orli Prostějov

72:71 (25:11, 33:32, 50:47)

Nejvíce bodů Vyšehradu: Zach 14, Adášek, Večeřa 10¨

Sestava a body Prostějova: Nejvíce Erik Klepač 28, Dokoupil, Rytíř 10, Šiška 8, Nábělek 7, Trávníček 6, Schneider 4, Strnad.

Trojky: 11:7. Osobní chyby: 22:13. Trestné hody: 7/3:17/8. Doskoky: 51:43.

HLAS TRENÉRA

Michal PEŠTA – BCM Orli Prostějov:

„Po docela slušném začátku jsme se herně propadli a přestali hrát, co jsme si před utkáním řekli. Soupeř toho dokázal využít. Sice se nám podařilo výsledek srovnat, a dokonce otočit, chyběla nám ale lehkost. V obraně se nám nepodařilo dostatečně uhlídat střelce z dálky, právě trojky Vyšehradu nakonec rozhodly. Bylo nás sice jen osm, ale v tom největší problém nebyl. Nehráli jsme prostě tak, aby to stačilo na výhru.“

1. LIGA BASKETBALISTŮ

Play-out, skupina o 13. až 20. místo

Předehrávka 8. kola: Polabí – Zlín 111:87 (26:17, 46:46, 76:71). Nejvíce bodů: Kábrt 33, Kolář 17, Štěpán 13, Novák 11 – Nehoda 21, Mlčoch 17, Szarowski 14, Vošlajer 13.

Ostatní výsledky 5. kola: Plzeň – Zlín 100:74 (14:23, 42:41, 71:63). Nejvíce bodů: Honomichl 24, David 13, Sertič 13, Skalička 12 – Szarowski 24, Nádeníček 14, Nehoda 13, Vošlajer 10 * Opava – Polabí 85:78 (21:17, 34:38, 50:61, 72:72). Nejvíce bodů: Čarnecký 30, Ihring 16, Pavlík 15, Kurečka 9 – Novák 27, Kosík 11, Grmolenský 11, Fišera 9 * Vysočina – Pelhřimov

PRŮBĚŽNÁ TABULKA

KAM PŘÍŠTĚ

5. kolo, neděle 20. března, 18.00 hodin: Polabí – Vysočina (17.30), Zlín – Vyšehrad (pátek 18.3., 18.00), Pelhřimov – Opava, Prostějov – Plzeň (pátek 18.3., 19.00)