Nepovedené utkání odehráli v rámci 6. kola nadstavbové části skupiny play-out o 13. až 20. místo prvoligoví basketbalisté Prostějova proti Lokomotivě Plzeň. V pátečním večeru výrazným rozdílem ztratili hned tři čtvrtiny, což mohla napravit povedená druhá desetiminutovka. Orli prohráli 60:58, když rozhodující ztrátu nabrali hned v zahajovací periodě. Střetnutí se hrálo netradičně v Národním sportovním centru Prostějov, neboť hala Sportcentrum-DDM byla obsazená jinou akcí.

Už na konci druhé minuty domácí prohrávali 0:5, a když na začátku šesté minuty Sklenička trefil otevřenou trojku, ztráceli už více než deset bodů – 2:13. Orli se složitě dostávali do zakončení a střely z těžkých pozic končily většinou na obroučce. Jednoduše hrající Plzeň toho dokázala využít. Obvykle v útoku sérií přihrávek uvolnila střelce, který pak měl snadnou práci. I proto Hanáci prohrávali 7:20.

Celek Prostějova se zvedl ve druhé části. Pomohly mu především trojky Dokoupila, důležité body přidal Nábělek a Erik Klepač, právě po jeho střele z dálky se Orli necelé tři minuty před pauzou přiblížili na 27:32. Domácí pak ještě ve dvou případech dokonce ze své ztráty jeden bodík ubrali, poslední slovo měl však plzeňský Honomichl a upravil skóre na 31:37 po prvním poločase.

Změna stran pomohla prostějovskému soupeři. Celek Lokomotivy si rychle vzal zpět dvouciferné vedení a rozdíl mezi soupeři se prakticky neměnil až do začátku 27. minuty. Závěr desetiminutovky pak domácí nezvládli. Od stavu 44:54 zatížili konto soupeře jediným košem a sami inkasovali osm bodů. Před poslední čtvrtinou ztráceli šestnáct bodů při průběžném skóre 46:62.

Domácímu výběru se nepovedl ani vstup do závěrečné pasáže a na první body čekal přes dvě minuty. Povedlo se mu to až za stavu 46:68, kdy už bylo o vítězi utkání rozhodnuto. Dvě kola před koncem soutěže tak spadl na v konečném součtu sedmnácté místo v tabulce.

KUPON:

1. LIGA BASKETBALISTŮ; skupina play-out o 13.-20. místo, 6. kolo:

BCM Orli Prostějov – BK Lokomotiva Plzeň

60:85 (7:20, 31:37, 46:62)

Sestava a body Prostějova: E. Klepač 13, Nábělek 12, Trávníček, Dokoupil 9, Havel 7, Schneider 4, Strnad, Rytíř 3, Šiška

Nejvíce bodů: Skalička 22, Honomichl 19, Mach, Lejsek 13

Trojky: 10:8. Osobní chyby: 19:12. Trestné hody: 7/216/7. Doskoky: 34:56.

ŘEKL PO UTKÁNÍ

Michal PEŠTA – BCM Orli Prostějov:

„Hodně špatný začátek jsme ještě dokázali napravit ve druhé čtvrtině. Po přestávce byl výkon slušný jen chvíli, pak se naše hra rozsypala. Věděli jsme, co máme hrát, čím soupeře trápit. Ale na palubovce se to nedělo. Neměli jsme odražené míče, trápily nás ztráty. Nešel nám rychlý protiútok. Nehráli jsme kolektivně, týmovost se s přibývajícími minutami vytrácela. Plzeň vyhrála zaslouženě, my jsme jí to ale hodně ulehčili.“

1. liga basketbalistů

SKUPINA PLAY-OUT 13.-20. MÍSTO

Předehrávka 7. kola: Pelhřimov – Zlín 76:69 (19:15, 38:34, 60:53). Nejvíce bodů: Kölbl 15, Pereda 11, Plasil 11 – Nehoda 21, Mlcoch 20, Vošlajer 14.

Ostatní výsledky 6. kolA: Polabí – Jihlava 99:67 (20:15, 44:33, 80:45). * Zlín – Vyšehrad 81:71 (25:18, 48:35, 68: 55). Nejvíce bodů: Nehoda 25, Szarowski 18, Mlcoch 15 – Bělohradský 14, Adasek 12, Martišek 10. * Pelhřimov – Opava 90:71 (20:20, 47:33, 62:52). Nejvíce bodů: Bernad 21, Pereda 20, Kölbl 17 – Kavan 17, Ihring 11, Matejka 11.