Skvěle zahájili novou sezónu prvoligoví basketbalisté BCM Orli Prostějov. Na půdě Snakes Ostrava vyhráli po naprosto vyrovnané partii 65:64, když poslední body zajistil vítězům Jakub Rytíř, autor 22 bodů.

Hosté začali skvěle a na úvodní koš Jakela odpověděl úžasně Rytíř, který proměnil tři trojky v řadě a otočil na 9:2. Ostrava se z těžkého úderu dlouho nedokázala otřepat a Orli se tak drželi ve vedení. Necelé dvě minuty před koncem se sice po koši Janische domácí přiblížili na rozdíl jediného bodu (14:15), po přesně zakončených protiútocích však Hanáci opět odskočili a první čtvrtinu zakončili s vedením 19:17.

Ve druhé čtvrtině se tým Snakes zlepšil a Stehlík ve 13. minutě vyrovnával na 21:21. O dvě minuty později stejný hráč dokonce poslal z trestných hodů domácí do vedení, Orli ale dokázali odpovědět a v 17. minutě po další trojce Rytíře vedli o pět bodů – 30:25. V závěru druhé periody Orlům odešla střelba a po sérii 0:11 zajímavý náskok ztratili a rázem prohrávali 30:36.

Na začátku druhého poločasu hráči Prostějova ostravský nápor zastavili a začali svoji ztrátu snižovat. Několikrát se dostali na rozdíl bodu, po trojce Klepače dokonce otočili na 44:41 na konci 24. minuty. Ani jeden ze soupeřů se pak nedokázal prosadit nějakou větší bodovou šňůrou a do poslední čtvrtiny šly týmy za nerozhodného stavu 52:52.

Velké drama pokračovalo také v závěrečné periodě. Překonávaly se především obrany a do poslední minuty hosté vstupovali s mankem dvou bodů (62:64). Dvě sekundy před koncem přesto Rytíř z trestných hodů otočil na výsledek a závěrečná střela Stehlíka už skončila jen na obroučce.

KUPON:

1. LIGA BASKETBALISTŮ, SKUPINA VÝCHOD – 1. KOLO

Snakes Ostrava – BCM Orli Prostějov

64:65 (17:19, 36:30, 52:52)

Nejvíce bodů: Voráč 13, Pavelek 12, Stehlík, Janisch 9 – Rytíř 22, Havel, Müller 12, Klepač 10, Komárek 5, Schneider, Jenčík 2, Dokoupil, Malčík, Kalish, Varsík, Sabol. Trojky: 2:7. Fauly: 23:23. Trestné hody: 26/14:23/10. Doskoky: 51:43.

HLAS TRENÉRA

Michal PEŠTA – BCM Orli Prostějov:

„Hodně důležitý byl začátek. Jakub Rytíř trefil rychle tři trojky a nastartoval sebe a strhl celý tým. Kluci drželi systém, který chceme hrát, a výborně bránili. Nedovolili soupeři lehké střely, to nám hodně pomohlo. Vedle Rytíře zahrál dobře Lukáš Jenčík, který přišel z OP Prostějov a rychle zapadl. Bohužel se zranil Petr Dokoupil a Jan Malčík. Zřejmě nám budou v příštím zápase chybět.“

Basketbal

1. liga, skupina východ

1. kolo: Olomouc - Brno 56:81 (7:22, 27:45, 39:61). Nejvíce bodů: Klepač 22, Tkadlec 11, Nosek 10, Srník 9 – Š. Svoboda 27, Šulc 19, Kubín 14, Rychtecký 10 * Nový Jičín - Zlín 97:75 (24:15, 48:39, 76:58). Nejvíce bodů: Týml 16, Prošek 15, Snopek 15, Havlík 11 – Vošlajer 26, Nehoda 17, Jedovnický 9, Nádeníček 7 * Vysočina - Pardubice 63:84 (0:0, 27:39, 48:66). Nejvíce bodů: Štěpán 12, Číha 10, Plešingr 10, Šeda 8 – Dvořák 21, Lukeš17, Vrábel 17, Novák 7 * Opava „B“ - Svitavy 67:75 (16:23, 34:47, 48:56) * Ostrava - Prostějov 64:65 (17:19, 36:30, 52:52). Nejvíce bodů: Voráč 13, Pavelek 12, Stehlík 9, Janisch 9 – Rytíř 22, Muller 12, Havel 12, Klepač 10.

Kam příště:

2. kolo: pátek 23. září, 19.00: Brno – Svitavy (neděle 25. září, 18.00), Pardubice – Ostrava (20.00), Zlín – Vysočina (18.00), Prostějov – Opava „B“, Olomouc – Nový Jičín.