Na úspěšné vystoupení z Ostravy nedokázali navázat prvoligoví basketbalisté BCM Orli Prostějov ve 2. kole nového soutěžního ročníku východní skupiny první ligy, v němž hostili rezervu Opavy. Domácí v neúplné sestavě bez Petra Dokoupila a Adama Klepače prohráli 57:76, když klíčovou ztrátu nabrali ve třetí čtvrtině střetnutí.

Slezané hned v úvodu naznačili, že si přijeli pro vítězství a dali prvních pět bodů zápasu. V 6. minutě poprvé získali dvouciferný náskok (5:16) po trestných hodech Štěpánka. V závěru desetiminutovky však Orli zabrali. Zlepšili se v obraně a téměř tři minuty nedostali ani bod. Sami dokázali být úspěšní při zakončení a upravili na 19:21 po úvodní čtvrtině.

Situace se opakovala také v dalším pokračování poločasu. Opava si vzala zpět náskok deseti bodů po slepených trojkách Kurečky a Štěpánka. Domácí reagovali prostřídáním sestavy a změna se vyplatila. Hanáci začali svoji ztrátu umazávat. Několikrát ubránili opavské útočné výpady a minutu před přestávkou vyrovnal Varsík trojkou na 35:35. Tento průběžný výsledek vydržel až do pauzy.

Hned po změně stran se domácí po šestce Malčíka dokonce dostali do vedení, bylo to ale naposledy v utkání. Opava rychle zareagovala a zpřesnila své zakončení. Ve 29. minutě basketbalisté Prostějova prohrávali 46:51, pak ale ještě inkasovali pět bodů v řadě a do poslední části vstupovali s deficitem deseti bodů - 46:56. Hosté vzápětí přidali dalších pět bodů, s tím už si ale Orli nedokázali poradit. Tři a půl minuty před koncem dokonce prohrávali o dvacet bodů 52:72, až pak Opava ubrala a díky tomu se už bodový rozdíl mezi soupeři prakticky nezměnil.

HLAS TRENÉRA

Michal PEŠTA – BCM Orli Prostějov:

„Opava byla hratelný soupeř, což se ukázalo v prvním poločase, kdy každý hráč na sebe vzal zodpovědnost za výkon. Kluci se nebáli něco vymyslet a bránili. Od třetí čtvrtiny jsme nedokázali založit útok a dát koš. Všichni čekali, co vymyslí někdo jiný. Zodpovědnost odevzdali. Odstupovali jsme od soupeře, hráč, který měl míč, nemohl nic dělat, protože ho hlídali čtyři Opavští. Příště to snad bude lepší.“

KUPON:

1. LIGA BASKETBALISTŮ ČR, SK. VÝCHOD – 2. KOLO

BCM Orli Prostějov – BK Opava „B“

57:76

(19:21, 35:35, 46:56)

Nejvíce bodů: Rytíř 21, Komárek 17, Varsík, Malčík 5, Sabol, Schneider 3, Strážnický 2, Havel 1, Jenčík – Štěpánek 24, Lazecký 16, Kurečka 12.

Trojky: 5:7. Osobní chyby: 18:22. Trestné hody: 15/10:25/19. Doskoky: 50:46.

BASKETBAL

1. LIGA, SKUPINA VÝCHOD

ostatní výsledky 2. kola: Zlín - Vysočina 81:55 (17:15, 43:27, 68:41). Nejvíce bodů: Szarowski 21, Vošlajer 14, Jedovnický 11, Nábělek 10 – Sedmík 11, Maňák 10, Knetl 7, Číha 6 * Olomouc – Nový Jičín 79:93 (26:28, 40:81, 62:74). Nejvíce bodů: Tkadlec 23, Skalička 15, Kotala 13, E. Klepač 7 – Snopek 19, Týml 16, Janů 15, Havlík 12 * Pardubice - Ostrava 80:75 (20:22, 45:41, 63:61). Nejvíce bodů: Dvořák 26, Mrázek 10, Novák 8, Novák 8 – Stehlík 23, Voráč 23, Pavelek 8, Janisch Brno – Svitavy 65:85 (22:15, 37:43, 57:59). Nejvíce bodů: Š. Svoboda 22, Šulc 13, Houzar 6, Kubín 6 – Slezák 28, Vondra 21, Baťa 16, Jansa 8.

10. Vysočina     2          0          2          118:165            2

3. kolo: neděle 2. října, 17.00: Nový Jičín – Brno (pátek 30. září, 19.00), Opava „B“ – Pardubice (pátek 30. září, 19.30), Vysočina – Olomouc (15.30), Ostrava – Zlín, Svitavy – Prostějov