Pouze v sedmi hráčích odehráli basketbalisté BCM Orli Prostějov utkání třetího kola 1. ligy na svitavské palubovce. Hostům scházel opět Petr Dokoupil a Adam Klepač, mimo hru zůstal také nejlepší střelec Jakub Rytíř nebo Ondřej Komárek. Nezkušená sestava na velké množství absencí doplatila a prohrála 49:120, když už v první čtvrtině nabrala manko devatenácti bodů

Jednoznačný průběh naznačila už první pětiminutovka, v níž se Orli ani jednou nedokázali střelecky prosadit a vyrobili sedm ztrát, které domácí Tuři tvrdě potrestali. Rychle si zajistili vedení 18:0, až pak dokázal přesně zamířit Havel. Minutu a půl před koncem čtvrtiny Hanáci poprvé prohrávali o dvacet bodů, když na 27:7 upravil z trestného hodu Svojanovský. Varsík sice okamžitě odpověděl trojkou, i tak hosté úvodní část zápasu ztratili v poměru 11:30 a bylo po naději na dobrý výsledek.

Podobný průběh mělo také druhé pokračování poločasu. Hráči Prostějova neměli čas ani volné pozice při zakončení a nebyli schopni odpovídat na svitavské koše. Úsek mezi 11. a 15. minutou prohráli 2:17 a najednou prohrávali o čtyřiatřicet bodů 13:47. Tuři pak přece jen polevili a umožnili hostům alespoň mírně upravit výsledek. V koncovce čtvrtiny zase přidali, čemuž odpovídalo skóre 58:26 po dvaceti minutách.

Po změně stran Tuři pokračovali v demolici svého protivníka. Orli se snažili, postupně jim ale docházely fyzické i mentální síly. Na konci třetí čtvrtiny už prohrávali 36:86, když jednu z otevřených trojek proměnil domácí Jurka. Ani pak domácí nepřestali v navyšování svého vedení. Stovku pokořil Baťa už ve 34. minutě, do konce střetnutí svitavští střelci přidali dalších dvacet bodů a Prostějov se nedostal ani přes padesát.

KUPON:

1. LIGA BASKETBALISTŮ, SKUPINA VÝCHOD – 3. KOLO

Tuři Svitavy – BCM Orli Prostějov 120:49 (30:11, 58:26, 86:38)

Nejlepší střelci: Novák 27, Slezák 20, Baťa 15 – Malčík 15, Havel 12, Varsík, Müller 8, Sabol 4, Strážnický 2, Jenčík. Trojky: 10:3. Fauly: 16:19. Trestné hody: 27/18 – 8/3. Doskoky: 57:35.

ÚSTY TRENÉRA

Michal PEŠTA – BCM Orli Prostějov:

„Výsledek je jedna věc a výkon druhá. Svitavy dominovaly, byly ve všem lepší. To je realita, kterou jsem schopen uznat. Ale my jsme ze sebe na palubovce udělali hlupáky. To, co jsme soupeři umožnili, nemůžu akceptovat. Přihrávali zadovkami, dávali nám smečované koše po nahození o desku. To přece nikomu nemůžeme dovolit. Ani v tak okleštěné sestavě. Tentokrát mě hráči hodně zklamali.“

Basketbal

1. LIGA - skupina východ

ostatní ´výsledky 3. kola: Vysočina – Olomouc 52:88 (10:16, 20:46, 34:64). Nejvíce bodů: Maňák 13, Plešingr 12, Šeda 9, Sedmík 5 – Kotala 17, Olbort 13, Nosek 12, Tkadlec 9 * Ostrava – Zlín 88:97 (16:25, 36:55, 57:72). Nejvíce bodů: Janisch 19, Stehlík 18, Voráč 14, Pavelek 12 – Szarowski 23, Vošlajer 21, Nádeníček 14, Nehoda 14 * Nový Jičín – Brno 100:56 (22:15, 50:26, 68:42). Nejvíce bodů: Prošek 24, Havlík 15, Snopek 12, Jakubu 9 – Kubín 14, Svoboda 9, Korotchenko 9, Půlpán 7 * Opava „B“ – Pardubice 67:60 (18:8, 33:19, 54:28). Nejvíce bodů: Mička 22, Lazecký 12, Kurečka 9, Myšák 7 – Novák 16, Dvořák 12, Mikuláš 11. Suchomel 6.

1. Svitavy  3                 3                 0                 280:181     6

2. Nový Jičín                3                 3                 0                 290:210     6

3. Pardubice                3                 2                 1                 224:205     5

4. Opava „B“                3                 2                 1                 210:192     5

5. Zlín        3                 2                 1                 253:240     5

6. Olomouc                  3                 1                 2                 223:226     4

7. Brno      3                 1                 2                 202:241     4

8. Prostějov                  3                 1                 2                 171:260     4

9. Ostrava 3                 0                 3                 227:242     3

10. Vysočina                3                 0                 3                 170:253     3

4. kolo: pátek 7. října, 20.00: Zlín – Opava „B“ (18.00), Olomouc – Ostrava (19.00), Nový Jičín – Vysočina (19.00), Brno – Prostějov (19.30), Pardubice – Svitavy.