Až v úplné koncovce ztratili páteční duel 4. kola 1. ligy basketbalisté Prostějova. V Brně se do sestavy Orlů vrátil Petr Dokoupil a Jakub Rytíř, ani jejich bodové příspěvky ale porážku 65:69 neodvrátily.

Domácí byli na začátku o kousek lepší, od šesté minuty jim ale Orli začali pořádně zatápět. Po sérii pěti bodů v řadě si získali vedení 12:7 a až do konce čtvrtiny diktovali tempo hry. Po trojce Rytíře si dokonce zajistili osmibodový náskok, který korigoval trojkovým pokusem dvacet sekund před první krátkou pauzou brněnský Koročenko.

Mírné vedení držel Prostějov do 13. minuty, v níž otočil dlouhou trojkou Houzar na 23:22 pro domácí. Od té chvíle se soupeři přetahovali o každý koš. Ani jeden z protivníků nedokázal odskočit na větší než čtyřbodový rozdíl a nakonec poločas skončil rozdílem jediného bodu, když na 35:36 snížil brněnský Houzar šťastným pokusem s klaksonem.

Úvod třetí čtvrtiny přinesl divokou přestřelku. Zahájil ji Rytíř košem s faulem, v dostizích o chvíli později pokračoval trojkou Malčík. Domácí ale pokaždé dokázali odpovědět, a i když se do vedení nedostali, třikrát odolali hostujícímu útoku ve chvíli, kdy mohli nabrat až osmibodové manko. Orlům opět nevyšla obrana posledního střeleckého pokusu Brna. Současně se sirénou dovolili Vítkovičovi, aby trojkou snížil na 49:52.

Basketbalisté Prostějova si pak ještě jednou vybojovali náskok pěti bodů, Brno se ale již chystalo k rozhodujícímu náporu a ve 33. minutě vyrovnalo na 56:56 po koši Svobody. O chvíli později se domácí dostali po dlouhé době do vedení a od té doby střetnutí kontrolovali. Necelé dvě minuty před koncem upravili na 69:63 a to jim stačilo na vítězství.

KUPON:

Basket Brno – BCM Orli Prostějov

69:65 (14:19, 35:36, 49:52)

Nejvíce bodů: Šulc 15, Svoboda 13, Houzar, Kubín 10 – Rytíř 18, Dokoupil 16, Havel 12, Malčík 9, Schneider 6, Müller 4, Kalisz, Sabol, Varsík, Jenčík.

Trojky: 5:5. Fauly: 17:23. Trestné hody: 26/14:17/12. Doskoky: 49:45.

HLAS TRENÉRA

Michal Pešta – BCM Orli Prostějov:

„V minulém utkání ve Svitavách jsme se dostali na dno, věřím, že jsme se od něj odrazili. Proti Brnu kluci dobře bránili, proto se hra celkově zvedla. Pomohl návrat zraněných hráčů, výborné utkání odehrál Radim Havel. Nakonec z toho byla těsná porážka, protože se nám nepodařilo proměnit několik snadných košů. Byla to daň za nezkušenost mladíků. Celkově ale náš výkon měl slušné parametry.

BASKETBAL

1. LIGA, SKUPINA VÝCHOD

Ostatní výsledky 4. kola: Zlín – Opava „B“ 92:83 (26:22, 52:32, 70:62). Nejvíce bodů: Vošlajer 26, Jedovnický 16, Nehoda 15, Szarowski 12 – Mička 21, Štěpánek 19, Kurečka 16, Ihring 5 * Olomouc – Ostrava 84:80 (17:25, 43:45, 63:58). Nejvíce bodů: Tkadlec 22, Kotala 12, Srcripcaru 12, Vlček 10 – Jakel 18, Voráč 18, Janisch 17, Lepka 11 * Nový Jičín – Vysočina 96:60 (27:8, 49:26, 69:46). Nejvíce bodů: Kelar 14, Havlík 14, Snopek 13, Týml 12 – Maňák 19, Bačík 10, Sedmík 8, Ferdan 6 * Pardubice – Svitavy 71:98 (20:19, 36:50, 59:80). Nejvíce bodů: Lukeš 17, Mikuláš 10, Folta 10, Jelínek 9 – Slezák 34, Vondra 21, Novák 13, Baťa 8.

10. Vysočina  4          0          4          230:349          4

5. kolo: neděle 16. října, 17.00 hodin: Opava „B“ – Olomouc (pátek 14. října, 19.00), Prostějov – Pardubice (pátek 14. října, 19.00), Svitavy – Zlín, Ostrava – Nový Jičín, Vysočina – Brno.