Na šťastné vítězství nad Pardubicemi nedokázali navázat basketbalisté BCM Orli Prostějov v 6. kole východní skupiny první ligy. Ve Zlíně uplynulý pátek prohráli 72:81, když rozhodující ztrátu nabrali ve druhé čtvrtině, kterou domácí výběr vyhrál o rovných dvanáct bodů.

Střetnutí zahájila trojka exprostějovského Michalčíka a Zlínu dodala energii do následujících minut, přesto bylo po čtyřech minutách a střele Jenčíka vyrovnáno a po další sérii pěti hostujících bodů vedli Orli 10:5. Domácí hráči sice další nápor Hanáků dokázali zastavit, přesto se k vyrovnání nedostali a první čtvrtinu prohráli 12:14, když závěrečná střela Rytíře skončila na obroučce.

Ve druhé periodě se Orlům přestalo dařit. Po třech minutách vedli sice o šest bodů 24:18, pak jim ale odešla střelba a do konce poločasu hráči Prostějova přidali pouze pět bodů. Navíc musel kvůli obnoveným problémům s třísly odstoupit kapitán Petr Dokoupil, což bylo hodně citelné oslabení. Zlín této absence okamžitě využil a především zásluhou Nehody a Vošlajera získal dvouciferné vedení. Po dvaceti minutách Orli prohrávali 29:39, když si nedokázali poradit s nepříjemnou obranou ve vymezeném území.

Do třetí čtvrtiny Orli vstoupili s velkou snahou o zrychlení přechodu na útočnou polovinu. Domácí basketbalisté ale hráli chytře a díky velkému počtu odpískaných faulů se často dostávali ke střelbě trestných hodů. Po jednom z nich zlínský Šiška upravil na 53:38 v polovině 28. minuty. Závěr desetiminutovky již patřil Prostějovu, který snížil na 48:56 a udržel naději na obrat.

V posledním herním úseku se v průběhu 36. minuty hosté propracovali k průběžnému výsledku 60:65, Klepačova trojka o chvíli později upravila rozdíl mezi soupeři dokonce na rozdíl čtyř bodů. Víc ale Orli nestačili.

HLAS TRENÉRA

Michal Pešta – BCM Orli Prostějov:

„Odehráli jsme trošku smolné utkání. Především v prvním poločase jsme měli problémy s Vošlajerem, který je opravdu vysoký, a nedokázali jsme se přes něj dostat k jednoduchému zakončení. Po pauze se nám podařilo zrychlit hru a ve dvou případech jsme se dostali na dostřel. Vyrovnat se nepodařilo i kvůli přísným faulům, po kterých domácí házeli šestatřicet šestek. Máme aspoň motivaci do dalších zápasů.“

KUPON:

1. LIGA BASKETBALISTŮ ČR; SKUPINA VÝCHOD – 6. kolo

Strabag Zlín – BCM Orli Prostějov

81:72

(12:14, 39:29, 56:48)

Nejvíce bodů: Nehoda 23, Vošlajer 16, Šiška 15 – Rytíř 16, Malčík 15, Klepač, Müller 11, Havel 5, Dokoupil 4, Jenčík 3, Kalish, Schneider, Komárek 2, Slavík 1, Sabol

Trojky: 5:6. Osobní chyby: 21:31. Trestné hody: 36/30:25/14. Doskoky: 49:32.

BASKETBAL

1. liga, skupina Východ

ostatní výsledky 6. kola: Olomouc – Svitavy 47:89 (12:21, 20:42, 40:67). Nejvíce bodů: Srník 10, Kotala 8, Nosek 8, Stodůlka 6 – J. Jurka 17, L. Jurka 12, Jurka 11, Novák 11 * Nový Jičín – Opava „B“ 106:82 (24:30, 48:47, 73:64). Nejvíce bodů: Prošek 22, Š. Svoboda 19, Snopek 16, Havlík 12 – Farský 30, Mička 28, Kurečka 10, Štěpánek 8.Vysočina – Ostrava 71:89 (17:38, 33:60, 57:79). Nejvíce bodů: Číha 13, Sedmík 13, Šeda 10, Policar 8 – Stehlík 22, Janisch 20, Pavelek 16, Jakel 14 * Brno U 23 – Pardubice 74:64 (18:9, 40:28, 55:44). Nejvíce bodů: Kubín 14, Šulc 13, Houzar 12, Dáňa 9 – Burda 17, Novák 14, Lukeš 14, Dvořák 6.

1. Svitavy               6             6             0             542         346         12

2. Nový Jičín          6             6             0             581         438         12

3. Brno U23           6             4             2             442         428         10

4. Zlín                    6             4             2             473         470         10

5. Opava B            6             3             3             458         462         9

6. Pardubice          6             2             4             428         449         8

7. Olomouc            6             2             4             426         478         8

8. Prostějov          6             2             4             380         479         8

9. Sn. Ostrava       6             1             5             482         486         7

10. Vysočina          6             0             6             359         535         6

7. kolo: neděle 30. října, 17.00 hodin: Pardubice – Zlín (úterý 25. 10., 19.00), Prostějov – Olomouc (pátek 28. 10., 19.00), Opava „B“ – Vysočina (pátek 28. 10., 19.30), Svitavy – Nový Jičín, Ostrava – Brno U23.