S absencí dvou klasických pivotů se museli vypořádat basketbalisté BCM Orli Prostějov v pátečním utkání 9. kola první ligy proti BC Vysočina. Domácí vyhráli přesvědčivě 73:54, i když v sestavě chyběl zraněný Jan Malčík a také Radim Havel, který chyběl kvůli studijním povinnostem.

Na úvodní koš Dokoupila odpověděl Maňák, pak ale domácí rychle získali menší náskok a soupeře už nepustili ani k vyrovnání průběžného výsledku. Od soupeře z Jihlavy se ale dlouho nedokázali výrazněji odpoutat, přestože po šňůře deseti bodů v řadě a přesné střele Slavíka vedli 19:7 v polovině osmé minuty. Stačila ovšem chvilka nepozornosti a hosté do konce čtvrtiny ubrali z náskoku Orlů sedm bodů.

Hned na začátku druhé desetiminutovky vrátili domácím dvouciferný náskok Müller se Slavíkem, a přestože v následujících třech minutách ani jeden ze soupeřů netrefil koš, začal rozdíl mezi protivníky pomalu narůstat. Po trojkách Rytíře Prostějov vedl v 18. minutě 33:17. V jednom okamžiku vedli domácí dokonce o devatenáct bodů, s poločasovým výsledkem 38:23 mohli být přesto spokojeni.

Hostující Vysočina na obrat po přestávce neměla. Po minutě Orli konečně natáhli náskok na rozdíl dvaceti bodů. Pak sice polevili a hosté snížili na 31:45, víc jim ovšem domácí sestava nedovolila. Opět přidala v obraně a při napadání jihlavských útoků tomu odpovídalo vedení 63:38 po třiceti minutách.

V závěrečné pasáži se na palubovku na delší časový úsek dostali i méně vytížení hráči, zatímco nejlepší střelec Rytíř a nejzkušenější Orel Dokoupil už sledovali koncovku ze střídačky. I téměř juniorská sestava přesto udržela přesvědčivý náskok až do závěrečného klaksonu.

ÚSTY TRENÉRA

Michal Pešta – BCM Orli Prostějov:

„Příliš hezký zápas to nebyl. Kluci hodně chtěli, nejsou ale zvyklí hrát v tak malé sestavě. Z toho pramenily některé chyby v útoku, kde jsme se hlavně na začátku hledali. Všichni chtěli nahradit spoluhráče, kteří chyběli, někdy to bylo kostrbaté. Na konci už bylo vidět, že se s nezvyklou situací srovnali. Někdy si vyberete horší den a výkon není optimální, v tomto případě se počítá vítězství, které jsme opravdu hodně potřebovali.“

KUPON:

1. LIGA BASKETBALISTŮ, SK. VÝCHOD - 9. KOLO

BCM Orli Prostějov – BC Vysočina

73:54 (19:12, 38:23, 63:38)

Sestava a body Prostějova: Rytíř 28, Müller 10, Klepač, Dokoupil 9, Slavík 8, Komárek 7, Jenčík 2, Varsík, Kalish, Schneider

Nejvíce bodů Vysočiny: Maňák 22, Plešingr 18

Trojky: 4:4. Osobní chyby: 13:21. Trestné hody: 5/14:8/16. Doskoky: 46:46.

1. LIGA BASKETBALISTŮ - skupina Východ

ostatní výsledky 9. kola: Zlín – Olomouc 90:97 (19:27, 54:42, 69:68). Nejvíce bodů: Nehoda 26, Szarowski 20, Vošlajer 18, Krutílek 8 – Tkadlec 22, E. Klepač 22, Nosek 19, Skalička 11 * Opava „B“ – Brno U23 90:78 (9:15, 36:43, 68:56). Nejvíce bodů: Mička 26, Slavík 18, Farský 14, Štěpánek 12 – Strašák 18, Stráněl 14, Koulisianis 9, Půlpán 9 * Pardubice – Nový Jičín 83:111 (23:24, 42:51, 57:81). Nejvíce bodů: Vrábel 22, Lukeš 18, Dvořák 10, Novák 10 – Prošek 31, Týml 21, Snopek 18, Tomek 13 * Svitavy – Ostrava 88:47 (22:5, 43:20, 71:32). Nejvíce bodů: Jokl 33, Slezák 16, Novák 10, Baťa 8 – Stehlík 16, Voráč 11, Pavelek 9, Blačinský 5.