Ani extrémně statečný výkon na půdě SP Basket hráčům Prostějova ve 2. kole prvoligové nadstavby play-out na úspěch nestačil. Okleštěná sestava Orlů prohrála 81:91 po prodloužení, když dohrávala bez zraněného Jenčíka a vyfaulovaného Rytíře pouze v šesti. Také díky tomu Klepač s Havlem a Dokoupilem odehráli více než čtyřicet minut.

První čtvrtina pátečního souboje byla hodně turbulentní. Hosté po dvou minutách prohrávali 0:5 a na svém kontě měli tři osobní chyby. Po dalším inkasovaném koši a oddechovém čase ale zabrali a rychle snížili na 8:9 na začátku páté minuty. Následoval ovšem další výpadek, který domácí využili k sérii deseti bodů v řadě a docela nadějnému dvoucifernému vedení po zahajovací desetiminutovce – 22:11.

Také v následujícím průběhu měli Orli velké problémy s útočným doskokem Pražanů a jejich ztráta se v 15. minutě vyšplhala až na devatenáct bodů - 19:38. O dvě minuty později navíc musel kvůli zranění odstoupit Jenčík. Hosté ale přesto dokázali zabrat a pomohli si střelbou z dálky. Do poločasu snížili na 40:45 z jejich pohledu, když poslední přesnou trojku vyslal současně se sirénou Dokoupil.

Do třetí čtvrtiny vstoupili hráči Prostějova maximálně soustředění a rychle dokázali průběžný výsledek vyrovnat. Ve 23. minutě šli Orli po koši Kalisze dokonce poprvé do vedení a chvílemi se odpoutali na rozdíl čtyř bodů. Hodně prořídlé sestavě ale začaly docházet síly, což se projevilo na menší přesnosti zakončení. Přesto ještě deset minut před koncem za stavu 61:64 drželi naději na úspěch.

Ve 33. minutě Klepač po tříbodové akci srovnal na 66:66 a o chvíli později po dalším koši s faulem Rytíř otočil skóre. Dvě a půl minuty před koncem byl stav nerozhodný 74:74 a plichta vydržela až do konce řádné hrací doby. V nastavení už Orlům bez vyfaulovaného Rytíře došel dech a po dvou rychlých trojkách Jurmana se museli smířit s porážkou.

KUPÓN:

1. liga basketbalistů ČR, skupina o 13. až 20. místo

SP Praha – BCM Orli Prostějov

91:81 (22:11, 45:40, 64:61, 78:78)

Nejvíce bodů Prahy: Staniszewski 28, Pelikán 17, Bednář 16

Sestava a body Prostějova: Dokoupil 27, Klepač 17, Rytíř 12, Havel 10, Kalisz 8, Varsík 5, Schneider 2, Jenčík

Trojky: 7:7. Fauly: 30:19. Trestné hody: 6/17 - 18/27. Doskoky: 52:50.

HLAS TRENÉRA

Michal PEŠTA – BCM Orli Prostějov:

„Klukům nemůžu od druhé čtvrtiny nic vytknout. Ve chvíli, kdy jsme začali dotahovat manko z první části, to byl jeden z nejbojovnějších výkonů v sezoně. Ve druhé části poločasu jsme hodně zjednodušili hru a bylo otázkou času, kdy se bodově dotáhneme. Bohužel to nestačilo. Domácí hráli v obraně opravdu tvrdě na hraně faulu, bylo jim to dovoleno. Mrzí mě, že kvůli zranění nedohrál Lukáš Jenčík, mám trošku obavy, jestli nebude chybět delší dobu.“

1. LIGA BASKETBALISTŮ –PLAY-OUT

ostatní výsledky 2. kola: Jihlava – Chomutov 58:89 (15:16, 26:44, 42:77). Nejvíce bodů: Maňák 18, Plešingr 14, Ciha 9 – Žikla 23, Gareis 11, Boyko 10 * Ostrava – Liberec 81:85 PP (19:19, 33:39, 56:53, 72:72). Nejvíce bodů: Stehlík 22, Janisch 16, Jakel 15 – Prihonsky 18, Olejník 17, Výcha 16 * Pelhřimov – Pardubice 67:70 (18:12, 33:34, 51:56). Nejvíce bodů: Benák 17, Grunt 11, Vitosis 10 – T. Novák 15, Mrazek 13, J. Novák 11.

PRŮBĚŽNÁ TABULKA SKUPINY O 13.-20. MÍSTO

1.  Liberec           20          9             11          1460:1471          29

2. Pardubice       20          7             13          1359:1557          27

3.  Prostějov      20          6            14          1282:1422        25

4.  Chomutov      20          5             15          1478:1718          25

5. Ostrava            20          4             16          1565:1670          24

6. SP Basket        20          4             16          1371:1708          24

7.  Pelhřimov      20          3             17          1134:1620          22

8. Vysočina         20          1             19          1137:1805          21

KAM PŘÍŠTĚ

3. kolo, neděle 26. února, 18.00 hodin: Liberec – Prostějov (pátek 24. 2., 19.30), Vysočina – SP Basket (15.30), Pelhřimov – Ostrava.