Porážkou 54:91 na půdě svitavských Turů vstoupili do východní skupiny první ligy basketbalisté BCM Orli Prostějov. Mladá sestava nezvládla především vstupy do obou poločasů a výrazně prohrála také na doskoku, kde dominovali zkušení domácí pivoti.

Orli sice proměnili první střelecký pokus utkání, jinak jim však vstup do utkání vůbec nevyšel. Po dvou domácích trojkách v rychlém sledu prohrávali po třech minutách 2:10. Pak se jim sice začalo více dařit v obraně, na útočné polovině však neproměnili několik nadějných akcí. V 8. minutě po další trojce svitavského Bálinta Tuři vedli 22:10 a dvouciferný náskok udrželi bez problémů až do konce čtvrtiny - 25:13.

Druhá perioda byla mnohem vyrovnanější. Hosté se zbavili respektu ze zkušenějšího protivníka a v 15. minutě po dalekonosné střele Strnada snížili na 21:29. Následovala sice slabší pasáž, v níž domácí potrestali okénka prostějovské obrany, závěr poločasu ale opět patřil Orlům. Ti o dva body vyhráli druhou periodu, a proto v poločase drželi přijatelné skóre 33:43.

Také po pauze se mladíci z Prostějova snažili hrát rychlý basketbal, ale dopouštěli se většího počtu chyb než soupeř. Po třech minutách Turům Bálint zařídil pohodlný náskok 51:36. Svitavy často těžily z převahy pod košem a zásluhou ostříleného Hlobila upravily na 59:38 ve 26. minutě. Následovala pasáž, kdy se pravidelně prosazovaly oba týmy, tomu odpovídalo skóre 66:44 po třiceti minutách.

V závěrečné desetiminutovce hosté nedali téměř pěti minut koš, a domácí zvýšili svůj náskok na 70:44, přestože neproměnili celou řadu střeleckých pokusů. Až pak prolomil smůlu při zakončení Nábělek, ztráta ale byla příliš vysoká. Svitavy v závěru naopak dokázaly svůj náskok navýšit, když několikrát v řadě snadno rozebraly unavenou obranu prostějovského výběru.

KUPON:

1. LIGA ČR – 1. KOLO

Tuři Svitavy – BCM Orli Prostějov

91:54

Čtvrtiny: 25:13, 43:33, 66:44

Nejlepší střelci: Jurka 16, Jukl 13, Slezák, Jansa 11 – Rytíř 16, E. Klepač 12, Trávníček 7.

Trojky: 12:9. Fauly: 15:18. Trestné hody: 7/11 – 5:12. Doskoky: 54:33.

HLAS TRENÉRA

Michal PEŠTA - BCM Orli Prostějov:

„Narazili jsme na soupeře, který měl ve svém středu bývalé, nebo současné hráče Kooperativa NBL a bylo to znát. V prvním poločase jsme se ještě drželi, ve třetí čtvrtině už nás ale soupeř rozebral. Máme hodně mladý kádr, který takové zkušenosti potřebuje nabrat. V závěru už nám navíc nešly nohy. Kondičně byly Svitavy lepší a proto naše ztráta narostla.“

1. liga – skupina Východ v basketbalu mužů

1. kolo: Svitavy - Prostějov 91:54 (25:13, 43:33, 66:44). Nejvíce bodů: Jokl 13, Jansa 11, Slezák 11, Bálint 9 – Rytíř 16, Klepač 12, Trávníček 7, Nábělek 5 * Ostrava - Olomouc 93:91 (23:28, 46:46, 63:62, 82:82). Nejvíce bodů: Mička 25, Snopek 14, Stehlík 13, Janisch 11 – Žák 28, Jirák 23, Srník 20, Štěpán 9 * Nový Jičín - Pardubice 105:92 (28:20, 47:42, 69:61, 82:82, 92:92). Nejvíce bodů: Štěpánek 25, Týml 24, Svoboda 16, Prošek 15 – Tkadlec 24, Novák 15, Dvořák 13, Půlpán 11 * Brno U23 - Zlín 98:74 (24:17, 47:36, 69:47). Nejvíce bodů: Houzar 17, Olbort 16, Strašák 16, Kubín 13 – Szarowski 12, Mlčoch 11, Prášil 11, Jedovnický 8 * Opava - Vysočina 74:72 (22:16, 36:29, 51:55). Nejvíce bodů: Ihring 19, Kavan 18, Vlček 12, Kurečka 9 – Sedmík 20, Plešingr 15, Maňák 13, Knetl 10.

2. kolo: pátek 24. září, 19.00: Vysočina – Svitavy (neděle 26. září, 15.30), Pardubice – Prostějov (20.00), Olomouc – Opava, Zlín – Ostrava, Nový Jičín – Brno U23.