Na první vítězství dosáhli ve východní skupině 1. ligy basketbalisté BCM Orli Prostějov v utkání proti jihlavské Vysočině. Domácí se radovali po výsledku 84:49, když klíčový náskok získali už v průběhu prvního poločasu, který vyhráli jednoznačně o čtyřiadvacet bodů.

Talentovaná sestava plná mladíků měla poprvé v sezóně výhodu domácího prostředí a na výkonu to bylo vidět od úvodního rozskoku. Vyrovnané skóre vydrželo pouze do 4. minuty (5:5), pak už Orli dominovali. Bez větších problémů navyšovali průběžné vedení a Vysočina nedokázala nápor zastavit ani oddechovým časem. Na 21:8 po první čtvrtině upravil závěrečnou střelou za tři body Erik Klepač.

Druhou část utkání otevřel zkušený Dokoupil, který za Prostějov nastoupil poprvé a dodal týmu klid. Odstartoval další domácí ofenzivu. Tu nezastavil ani velký počet faulů. Do poločasu měli hosté pouze pět osobních chyb proti patnácti faulům Hanáků. Rozdíl ve skóre konstantně narůstal a po Salajově koši s faulem to bylo poprvé o dvacet – 42:20. Do pauzy Orli své vedení ještě o další dva body natáhli.

Basketbalisté Prostějova nehráli bez chyb, na hostující výběr ale platila jejich rychlost při přechodu na útočnou polovinu. Slušně zaplněné tribuny bavily pestré kombinace hráčů, jejich velká část prošla klubovými mládežnickými výběry. Jihlavský protivník se sice snažil výsledek alespoň korigovat, ani to se mu nepovedlo. Před poslední čtvrtinou už Orli vedli 66:38.

Start do koncovky domácí podcenili a přes tři minuty nedali ani bod. Pak ovšem opět chytili střeleckou slinu. Na body nakonec dosáhlo hned jedenáct hráčů. Ve 35. minutě vedl celek Prostějova o třicet bodů (72:42) a v konečném účtování porazil jihlavskou Vysočinu rozdílem třídy.

HLAS TRENÉRA

Michal PEŠTA – BCM Orli Prostějov:

„Vítězství pochopitelně těší, máme z něj radost, i když v naší hře byly chyby. Ty chceme postupně odstranit. Ale do zápasu jsme dali hodně energie a přesně tak se chceme prezentovat. Máme tým na moderní a rychlý basketbal, který bude bavit nás i diváky. Oproti předchozím zápasům to bylo lepší. Navíc jsme si půjčili míč, což je také náš cíl. Nechceme hrát sobecký basketbal, tentokrát se to povedlo. Pomohla nám i chuť do hry, kterou přinesl Petr Dokoupil.“

KUPON

BCM Orli Prostějov – BC Vysočina 84:49 (21:8, 47:23, 66:38)

Sestava a body Prostějova: Dokoupil 15, Rytíř, E. Klepač 12, Nábělek, Havel 10, Michalčík 8, Sychra 6, Šiška 5, Salaj 3, Schneider 2, Trávníček 1, Strnad.

Nejlepší střelci Vysočiny: Janů 14, Číha 11, Plešing 9. Trojky: 9:5. Osobní chyby: 26:12. Trestné hody: 14/9:30/12. Doskoky: 52:50.

1.LIGA ČR, skupina VÝCHOD

2. kolo: Prostějov – Vysočina 84:49 (21:8, 47:23, 66:38) * Opava – Zlín 75:80 (12:23, 32:43, 51:61). Nejvíce bodů: Kurečka 24, Čarnecký 19, Ihring 8, Matějka 6 – Vošlajer 23, Szarowski 20, Mlčoch 12, Jedovnický 8 * Brno – Pardubice 87:76 (28:15, 45:43, 68:57). Nejvíce bodů: Husták 23, Dáňa 17, Houzar 9, Olbort 9 – Burda 31, Tkadlec 13, Novák 11, Svojanovský 7 * Svitavy Olomouc 90:60 (40:17, 57:33, 77:48). Nejvíce bodů: Slezák 23, Hlobil 12, Jokl 10, Welsch 8 – Jirák 25, Srník 8, Kotala 7, Nosek 6 * Ostrava – Nový Jičín 84:75 (18:20, 41:42, 61:49). Nejvíce bodů: Mička 29, Lukáč 19, Snopek 15, Stehlík 7 – Tým l 17, Prošek 13, Havlík 11, Š. Svoboda 10.

10. Vysočina 3 0             3             179:250               3

4. kolo: pátek 8. října, 19.00: Brno – Ostrava (neděle 10. října, 16.00), Pardubice – Vysočina (20.00), Olomouc – Prostějov, Zlín – Svitavy, Nový Jičín – Opava.