Pouze v první minutě se dostali basketbalisté Prostějova do vedení při utkání na půdě Olomouce. Pak sice hned několikrát dokázali vyrovnat, ale po dramatickém průběhu páteční předehrávku 4. kola východní skupiny první ligy prohráli rozdílem jediného bodu 72:73.

Začátek prvního derby sezóny byl z obou stran lehce nervózní, rychleji se uklidnila Olomouc a po pěti minutách vedla 11:5. V domácím dresu se dařilo především Jirákovi, který v sedmé minutě pěti body v řadě natáhl vedení svého týmu na 18:9. Vzápětí trojkou odpověděl Rytíř a když se trefil ze stejné vzdálenosti Sychra a Michalčík, prohrávali Orli v 10. minutě pouze o dva body (18:20) a čtvrtinu ztratili těsně 20:21.

Na začátku druhé čtvrtiny hráči Prostějova téměř tři minuty nedali ani bod a jejich ztráta narostla na pět bodů. Domácí ale měli podobný problém při zakončení a až v 16. minutě se ještě více od svého soupeře odpoutali - 30:22. Stačila ale jediná povedená minuta a Orli po nájezdu Michalčíka vyrovnali. Do vedení se do konce poločasu nedostali, prohrávali však minimálním rozdílem – 32:34.

Zkraje druhého poločasu vyrovnal Šiška, stejný hráč pak odmítl příležitost otočit průběžný výsledek a toho domácí využili, po koši Štěpána vedli 40:34 ve 24. minutě. Orly výrazně limitovaly časté ztráty, které jim braly šance na obrat. Hráči Olomouce také byli nepřesní, i tak odskočili na 50:40 ve 29. minutě po zakončení Srníka. Hosté chvílemi ztráceli dokonce čtrnáct bodů, do poslední části vstupovali po závěrečné trojce Trávníčka za stavu 47:58.

Hráči Prostějova v závěrečné periodě při snaze o obrat zrychlili hru. Po třech minutách Rytíř a Šiška přiblížili hosty 57:62, košem s faulem pak odpověděl Štěpán. Přesto Orli bojovali o úspěch a čtyři minuty před koncem snižoval na 62:65 Michalčík. Do poslední minuty se šlo dokonce za stavu 69:70. Ani to hostujícímu výběru na obrat nestačilo, koncovku si Olomouc se štěstím pohlídala.

HLAS TRENÉRA

Michal PEŠTA – BCM Orli Prostějov:

„Bylo to klasické derby, bojovné a dramatické. O lepší výsledek jsme se připravili sami vlastní špatnou koncentrací. Kvůli tomu bylo na naší straně strašně moc chyb. Dostávali jsme laciné koše, v útoku se nám nedařilo hrát rychlý basketbal, což jsme chtěli. Prakticky pořád se hrálo pět na pět. Bohužel jsme se přizpůsobili soupeři, nedodržovali jsme pravidla jednoduché hry, což se nám dařilo v minulém zápase.“

1. LIGA ČR; SKUPINA VÝCHOD – 4. KOLO

Basketbal Olomouc – BCM Orli Prostějov

73:72 (21:20, 34:32, 58:47)

Nejvíce bodů Olomouce: Štěpán 22, Žák 14, Jirák 12

Sestava a body Prostějova: Rytíř 18, Michalčík 14, Trávníček 12, E. Klepač 9, Šiška 8, Sychra 5, Dokoupil, Havel, Müller 2, Strnad, Strážnický, Schneider.

Trojky: 4:10. Fauly: 23:24. Trestné hody: 27/17:18/12. Doskoky: 38:27.

1. liga mužů, skupina Východ

4. kolo: Brno - Ostrava 94:84 (27:20, 54:42, 78:73). Nejvíce bodů: Š. Svoboda 22, Dáňa 20, Strašák 14, Kubín 14 – Mička 24, Snopek 18, Lukáč 17, Janisch 10 * Olomouc - Prostějov 73:72 (21:20, 34:32, 58:47). * Zlín - Svitavy 57:104 (13:21, 25:42, 47:73). Nejvíce bodů: Szarowski 13, Jedovnický 13, Mlčoch 8, Krutílek 7 – Slezák 27, Hlobil 15, Novák 13, Jokl 12 * Nový Jičín - Opava 93:65 (19:19, 45:34, 70:50). Nejvíce bodů: Š. Svoboda 21, Prošek 17, Bukovjan 15, Týml 11 – Kavan 19, Moninec 11, Černý 7, Matějka 7 * Pardubice - Vysočina 80:70 (31:16, 45:33, 60:53). Nejvíce bodů: Vlček 15, Burda 14, Tkadlec 12, Kalný 11 – Kantůrek 18, Dokulil 13, Knetl 10, Plešingr 9.

10. Vysočina 4 0             4             249:330               4

5. kolo: neděle 17. října, 17.00: Prostějov – Zlín (pátek 15. 10., 19.30), Opava – Brno (pátek 15. října, 20.00), Svitavy – Nový Jičín (16.00), Opava – Pardubice, Vysočina – Olomouc.