Na půdě Nového Jičína basketbalisté BCM Orli Prostějov chvílemi prohrávali v rámci utkání 6. kola skupiny Východ první ligy až o devatenáct bodů a poprvé se dostali do vedení rovnou minutu před koncem, přesto dokázali nakonec zvítězit 99:97 a poprvé v sezóně uspěli na palubovce svého soupeře.

Už během necelé úvodní minuty se domácí dostali ke třem střeleckým pokusům, což naznačovalo problémy prostějovské obrany v průběhu prvního poločasu. Se soupeřem Orli drželi krok do páté minuty. Ve zbytku desetiminutovky ale propadli. Ke špatné obraně se přidalo také horší zakončení. Na začátku 9. minuty domácí získali dvouciferné vedení na první čtvrtinu zakončil Svobodův koš na 28:14.

Ani na začátku druhé periody dominovali na palubovce hráči Nového Jičína. Po trojce Havlíka a přesném zakončení Štěpánka tým Prostějova zaostával o devatenáct bodů 22:41 a ztrácel naději na úspěch. Až za krajně nepříznivého stavu Orli přidali pod vlastím košem a po několika změnách v sestavě začali hrozivé manko pomalu stahovat. Do poločasu se přiblížili na 44:57.

Ofenzivní představení pokračovalo také po změně stran. Oba soupeři se během třetí desetiminutovky dostali přes pětadvacet bodů, rozdíl ve skóre se však změnil pouze nepatrně. Ve 27. minutě ještě Hanáci prohrávali 63:80, koncovka čtvrtiny ale zachránila jejich naději na obrat. Deset sekund před krátkou pauzou Trávníček upravil na 71:82 a díky tomu byli Orli stále ve hře.

V klíčové pasáži si prostějovští basketbalisté pomohli sérií devíti bodů v řadě a ve 34. minutě se přiblížili na rozdíl dvou bodů (82:84). Čtyři minuty před koncem Nábělek vyrovnal na 87:87 a v dramatické koncovce hosté skóre otočili. Rozhodující koš trefil půl minuty před koncem Šiška.

HLAS TRENÉRA

Michal PEŠTA – BCM Orli Prostějov:

„První poločas byl z naší strany hodně špatný v obraně. Měli jsme velké problémy na defenzivním doskoku, špatně řešili situace jeden na jednoho. Po přestávce se to zlepšilo. Kolektivní hrou se tým dostával k otevřeným střelám s vysokou procentuální úspěšností. V poslední čtvrtině navíc domácí kondičně odpadli, my jsme se dostali naopak do velké pohody a díky tomu se podařilo zápas otočit.“

1. LIGA BASKETBALISTŮ – SKUPINA VÝCHOD – 6. KOLO

BK Nový Jičín – BCM Orli Prostějov

97:99 (28:14, 57:44, 82:71)

Nejvíce bodů Nového Jičína: Havlík 21, Štěpánek 19, Hrabovký 17, Svoboda 16, Týml 15

Sestava a body Prostějova: Rytíř 23, E. Klepač 18, Havel, Nábělek 14, Šiška, Trávníček 10, Dokoupil 6, Michalčík, Müller 2, Strnad.

Trojky: 8:8. Osobní chyby: 17:18. Trestné hody: 16/11:14/9. Doskoky: 43:26.

1. liga basketbalu, skupina Východ

6. kolo: Zlín – Vysočina 81:63 (29:20, 51:36, 66:59). Nejvíce bodů: Nehoda 24, Szarowski 13, Krutílek 12, Mlčoch 10 – Kantůrek 26, Plešingr 12, Janů 10, Dokulil 6 * Nový Jičín – Prostějov 97:99 (28:14, 57:44, 82:71). Nejvíce bodů: Havlík 21, Štěpánek 19, Hrabovský 17, Š. Svoboda 16 – Rytíř 23, Klepač 18, Havel 14, Nábělek 14 * Pardubice – Olomouc 93:76 (26:15, 54:30, 69:52). Nejvíce bodů: Tkadlec 24, Burda 22, Vlček 11, J. Novák 8 – Jirák 14, Nosek 14, Drník 10, Žák 10 * Brno – Svitavy 49:74 (14:20, 29:41, 42:59). Nejvíce bodů: Kubín 10, Dáňa 9, Nečas 8, Husták 5 – Bálint 17, Hlobil 14, Jokl 9, Novák 8 * Ostrava – Opava 110:65 (24:15, 54:29, 81:48). Nejvíce bodů: Mička 19, Janisch 16, Blačinský 16, Lukáč 14 – Kurečka 16, Martikán 12, Ihring 12, Moninec 7.

KAM PŘÍŠTĚ:

7. kolo: neděle 31. října, 16.00: Olomouc – Zlín (středa 27. 9., 19.00), Prostějov – Brno (pátek 29. 10., 18.00), Opava – Pardubice (pátek 29. 10., 20.00), Vysočina – Nový Jičín (15.30), Svitavy – Ostrava.