Jasného favorita měl nedělní zápas mezi Hanou Prostějov a Smržicemi. Derby dvou celků z opačných pólů tabulky mělo přinést dobývání od Smržic a naopak trpělivou, kombinační hru Hané. Obojí se potvrdilo. Domácí mužstvo mělo od začátku územní převahu a větší kvalitu na kopačkách. Tu do poločasu potvrdilo vstřelením dvou branek. Ve druhé půli se obraz hry příliš nezměnil, Haná ale na konci pustila kuriózní brankou na 1:3 Smržice znovu do hry. Snížení ale výběru trenéra Zbožínka nepomohlo. Do konce zápasu už hosté utkání zdramatizovat nezvládli. A znovu prohráli. Haná si naopak vítězstvím pojistila druhou příčku v tabulce.

Týmy měly zcela odlišný vstup do jara. Mnohem lépe se podařil domácímu celku. Haná zatím vesměs potvrzuje dobrou formu z podzimu. S Hněvotínem sice padla, ve zbylých zápasech jara ale vstřelila po pěti brankách. To Smržicím se vůbec nedaří. Branky nestřílí, body nesbírají. A po docela solidním podzimu se tým začíná propadat. Nejen herní a výsledková, ale také psychická výhoda byla na straně domácích.

Zápas začal zostra. Zejména Gábor a Typner opakovaně hrozili z kombinací. A zdatně jim sekundoval Novák. Týmy se nicméně často o míč přetahovaly, místy zápas připomínal boj. Na kráse hře nepřidávala ani častá snaha obou družstev o rychlé překonání zálohy soupeře dlouhými balóny. Ani jednomu týmu se ale tato taktika příliš nedařila, Hané více seděla kombinace po zemi. Smržice zase míče nezpracovávaly. A hlavně nebyly příliš nebezpečné. Haná se tak do poločasu dostala ke dvougólovému náskoku.

Druhá půle přinesla podobný vývoj utkání. Místy už ale přeci jen i Smržice zahrozily. Celkově ale zprvu ubylo šancí. Až po 70. minutě se oba týmy vrátily k útočnému fotbalu. V rychlém sledu Haná přidala třetí gól a pak přišlo snížení ze strany Smržic. Ty ještě chvíli zkoušely tlačit, poslední slovo ale měla Haná, která byla i v samém závěru nebezpečnější. Vítězství si navíc pojistila čtvrtou brankou od střídajícího Vitáska.

Zprvu týmy zkoušely delšími nákopy překonávat obranu soupeřů. Nicméně se záhy vracely ke kombinační hře, která ale více seděla Hané. Ve 3. minutě to nejdříve kombinací a následně sám, z dálky, zkoušel Gábor. Neuspěl. Typner poté zatáhl míč na dohled vápna, nadvakrát pak střílel – mimo. 8. minuta přinesla volný přímý kop, Augustin z něj ale minul. Haná reagovala sérií šancí. Novák z úhlu minul, následně už ale tentýž hráč po narážečce s Gáborem střílel po zemi a nemýlil se – 1:0. Po čtvrt hodině hry se do zakončení dostali i hosté zásluhou Kotlára, po dobrém uvolnění na střed hřiště ale následovala slabá střela. Mimo pak ve 23. minutě pálil Kalandřík. V obou případech ale šlo o střely z uctivé vzdálenosti. Krátce nato Novák nabídl na druhou tyč míč Typnerovi a ten zblízka proměnil. 31. minuta přinesla ofsajd, ale až po pěkné nahrávce do prostoru od Typnera na Gábora. Hned nato následovala největší nególová šance Smržic v zápase. Dobrý centr od rohového praporku poslal hlavou Kotlár mimo. Namále ale měly hned nato právě Smržice. Za faul na Typnera přišla standardka z hranice vápna, Haná jí však pohrdla. Krátce nato si obrana hostů připsala další triumf, když Obručník zabránil v čisté šanci Novákovi. Spolu s nepřesnou střelou Kráčmara to ale do přestávky bylo vše.

Druhý poločas přinesl také vícero šancí na straně Hané. První zajímavější moment si ale v 48. minutě připsali hosté, kdy spoluhráč prováhal nahrávku Šnajdra. Pak už zase kralovala Haná. Gábor nejprve přízemní ránu poslal do brankáře. Poté zakombinoval s Typnerem, byla z toho v 64. minutě střela nad. V 70. minutě už se ale domácí radovali znovu. Gábor, který vedl míč, byl sice faulovaný, štafetu ale po něm převzal Novák, který se přízemní ránou trefuje. Haná tak zvýšila už na 3:0, ani toto skóre ale nevydrželo dlouho. Hned nato se totiž míč na druhé straně dostal mnoho metrů nad trávník. Brankář Marák byl zřejmě oslněn sluncem, ztratil balón z dohledu a ten se dostal za jeho záda – 3:1. V 73. minutě to mohlo být ale 4:1. Jenže Gábor těsně nestihl nahrávku Nováka na druhou tyč. Haná se i dále věnovala útočení. Kovář pěknou nahrávkou oslovil Nováka, ten ale nedal. Smržice si ale připsaly ještě jednu velkou šanci. V 83. minutě Štěpán Verner zahrozil zblízka, ale neproměnil. Účast zápasu tak v 90. minutě našel Gábor Vitáska nabíhajícího na druhou tyč a byl z toho čtvrtý zásah domácích.

Našlo by se jich více. Ale jednou z nejvýraznějších byl Miloš Krupička. Zkušený harcovník ve velkém rozdával míče, projevil skvělý přehled ve hře, řídil hru a nebál se také zvýšit hlas, pokud bylo potřeba. Bez něj by Haná nebyla dopředu tak nebezpečná a výhra by se jí nerodila tak snadno.

Do zápasu na posledních pár minut nastoupil Ivan Jančiar, který v 58 letech patří k nejstarším hráčům v okrese. Svou největší útočnou hvězdu Martina Lužu pak trenér Zbožínek šetřil až do 59. minuty. Utkání doprovázelo dovádění mnoha malých dětí, na zápas si našla cestu řada rodin se svými ratolestmi.

Velice klidná. Pouze neoficiální fanklub Patrika Gábora povzbuzoval o sto šest. Jinak diváci přihlíželi téměř potichu. Ani hráči neměli moc důvodů přít se s rozhodčím. Utkání proběhlo v klidu a pohodě.

Statistiky

TJ Haná Prostějov – TJ Smržice 4:1 (2:0)

Žluté karty: 85. Čermák

Střídání: 26. Vitásek za Hladkého, 73. Kolář za Kumstáta, 88. Jančiar za Nováka, 88. Kaprál za Typnera, 88. Ohlídal za Trnavského

Žluté karty: 35. Žáček, 55. Kalandřík, 59. Luža

Střídání: 46. Š. Verner za Kratochvila, 46. Luža za Obručníka, 71. Kotlár za Šnajdra, 81. Tomiga za Kalandříka, 81. Kovář za Studeného

Trenér: Ivo Zbožínek

Rozhodčí: Perutka – J. Horák, Salva

Diváků: 85

Lion sport 1.B.třída skupina B

17. kolo: Hněvotín – Moravský Beroun 4:1 (3:0). Branky: 5. Pohanka (vl.), 39. Kavčík, 45. Kraus (vl.), 89. Marek – 84. Kúřil. Žluté karty: 42. Malinovský, 72. Šlížek, 89. Kašpar (všichni MB). * Černovír – Slatinice 0:2 (0:1). Branky: 22. Šemro, 76. Pluháček. Žluté karty: 49. Kalvach – 55. Dostál. * Haná PV – Smržice 4:1 (2:0). Branky: 11. a 70. Novák, 24. Typner, 90. Vitásek – 72. Verner. Žluté karty: 85. Čermák – 35. Žáček, 55. Kalandřík, 60. Luža. * Jesenec – Mostkovice 1:2 (1:1). Branky: 20. Fidler – 3. Entner, 89. Jančík. Žluté karty: 67. Hradil – 71. Milar, 72. Wolker, 90. Šlézar. * Šternberk „B“ – Velký Týnec 6:0 (1:0). Branky: 71. a 78. Gábor, 27. Hustý, 47. Dittrich, 74. Mudrák, 89. Ferenec. Červená karta: 73. Pecha (VT). * Velká Bystřice – Haňovice 3:0 (2:0). Branky: 30., 43. a 51. Hornich. Kožušany – Doloplazy 3:1 (1:1). Branky: 16. Soušek, 50. Stránský, 68. Zlámal – 39. Kropáček. Žluté karty: 64. Rončák, 73. Palaščák – 48. Šiška, 61. Götzel, 73. Dohnal.

1.                 Slatinice       17                13                0                  4                  56:21           39                0

2.                 Velká Bystřice                 17                13                0                  4                  49:24           39                1

3.                 Haná PV     17                12                0                  5                  54:26           37                0

4.                 Kožušany    17                12                0                  5                  48:22           37                1

5.                 Hněvotín     17                12                0                  5                  40:21           37                0

6.                 Moravský Beroun           17                9                  0                  8                  47:39           26                3

7.                 Doloplazy    17                8                  0                  9                  29:43           23                2

8.                 Mostkovice  17                7                  0                  10                31:38           22                1

9.                 Velký Týnec                    17                7                  0                  10                42:50           21                0

10.               Šternberk "B"                 17                7                  0                  10                43:38           20                2

11.               Smržice       17                7                  0                  10                25:46           20                2

12.               Haňovice     17                6                  0                  11                30:43           18                1

13.               Černovír      17                4                  0                  13                25:57           13                1