V rámci 28. kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY zamířili fotbalisté Prostějova do Opavy, kde na ně čekal velmi důležitý duel směrem k záchraně, který potřebovali bodově zvládnout. Po první půli byli blíže třem bodům domácí hráči, necelých deset minut před koncem ale dokázal srovnat Bartolomeu z pokutového kopu. Dělba bodů je jednoznačně pozitivnější zprávou pro hostující klub, který tak i dvě kola před koncem drží před soupeřem náskok pěti bodů a opět se přiblížil záchraně.

Jedenáctka prostějovského eskáčka doznala oproti předchozímu vítěznému utkání proti Líšni dvě změny, když místo Elbela (trest za 4 žluté karty) s Moučkou naskočili Blahuta a Stříž.

Páteční předehrávka přitom pro eskáčko nezačala vůbec dobře a už v 5. minutě z toho byla první branka v utkání. Domácí Šigut si udělal prostor, navezl si míč a dokázal přízemní střelou překonat brankáře Vejmolu, čímž rozradostnil více než půldruhé tisícovky diváků na tribunách – 1:0. Rychlá branka s Prostějovem zamávala a domácí měli další šance. Ve 12. minutě to hlavou zkoušel Janoščin a mířil těsně vedle. Po dvaceti minutách mohl slavit Omale, který v Opavě hostuje z Prostějova, ale mířil mimo. Ve 22. se poprvé blýskl Vejmola, kdy vykryl nebezpečnou střelu Kadlece. Za další dvě minuty brankář znovu čaroval. Hosté si nepohlídali zadní tyč a hlavu z velké blízkosti dokázal Vejmola vytáhnout. Ve 37. minutě už domácí překonali i brankáře, kdy ho přeloboval Rybička, jenže menší razance znamenala, že ho stihla obrana včas odklidit. Hosté zahrozili poprvé až ve 40. minutě a hned mohlo být srovnáno. Bartolomea i Bolfa zablokovala obrana, hrdinou mohl být Malec, ale jeho hlava skončila na tyči. Do poločasu už se pak nic nestalo.

Do druhé půle potřebovali hosté něco změnit a kouč Šmarda se rozhodl pro dvě střídání, kdy Stříže vystřídal Píchal a Rolinka Chvěja. Jako první ale opět hrozili domácí a znovu to byl po pěti minutách Šigut, tentokrát ale hledal své spoluhráče a nikoho nenašel. Pak přišla relativně hluchá pasáž, kdy se to spíše kopalo, oba celky si vystřídaly tvrdší zákroky. V 81. minutě přišla situace ve vápně domácích, při které Omale atakoval Ondřeje Chvěju. Sudí Berka neváhal a následovala penalta pro Prostějov. Míč si postavil Robert Bartolomeu a důležitý moment směrem k záchraně zvládl, když poslal razantní střelu za tyč – 1:1.

Poslední minuty už byly o tom, že Opava musela, zatímco Prostějovu bod stačil, čekal na případný brejk. První šanci měl Jakub Yunis, ale dobrý centr do branky neumístil. Na opačné straně mohl o záchraně už asi definitivně rozhodnout Píchal, ale jeho pokus vytáhl brankář Lasák nad branku. Do konce utkání už se tak skóre neměnilo. Z bodového zisku pak měli větší radost hostující hráči.

Miroslav BROŽEK – SFC Opava:

„Pro nás je to velké zklamání, protože jsme chtěli doma vyhrát a vytvořit si lepší pozici do posledních dvou zápasů. Měli jsme tam v prvním poločase velké šance, ale ty jsme nedali. Na kdyby se však nehraje. Ve druhém poločase jsme si něco řekli, ale je to pro nás těžké hrát v takové situaci skvělý fotbal, který by byl dominantní po celý zápas. Byli jsme lepší, ale ty tři body nemáme. Hráčům však nemám co vytknout, vydali se ze všech sil. Teď jsme v kritické situaci, ale musíme udělat maximum pro to, aby se nám povedlo urvat co nejvíc bodů a zachránili se.“

Michal ŠMARDA – 1.SK Prostějov:

„Do utkání jsme vstoupili podobně jako v Karviné a brzo prohrávali. Bylo znát, že to s námi zacloumalo, soupeř byl nebezpečnější než my. Domácí tam měli i další šance, které jsme naštěstí přežili. Po zisku jsme byli nepřesní a bylo otázkou, zda udržíme pozitivní výsledek do druhé půle. Do druhé půle jsme šli s tím, že musíme něco změnit a máme poločas na to, abychom si něco odvezli. Přežili jsme šance, pak měli i své. Nakonec jsme srovnali z penalty, takže pro nás nesmírně důležitý bod.“

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA – 28. KOLO

SFC Opava – 1.SK Prostějov

1:1 (1:0)

Branky: 5. Šigut – 82. Bartolomeu z penalty. Rozhodčí: Berka – Vodrážka, Žurovec. Žluté karty: 55. Šigut, 62. Omale, 77. Rychlý – 55. Schaffartzik, 63. Píchal, 90.(+5) Zbožínek.

Střely na branku: 6:3. Střely mimo branku: 8:12. Rohové kopy: 9:2. Držení míče: 57 %:43 %. Diváků: 1 540.

Sestava Opavy: Lasák – Cykalo, Helebrand, Janoščín, Kadlec – Šigut (69. Kopečný), Rychlý, Omale, Ščudla (48. Bílek) – Rybička (69. Rataj), Haitl (69. Yunis). Trenér: Miroslav Brožek

Sestava Prostějova: Vejmola – Bolf (90+3. Zbožínek), Gábriš, Bialek, Blahuta (76. Vlachovský) – Schaffartzik, Bartolomeu, Stříž (46. Píchal), Koudelka, Rolinek (46. Chvěja) – Malec. Trenér: Michal Šmarda

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA

Ostatní výsledky 28. kola: Sparta Praha „B“ – Dukla Praha 1:1 (1:0). Branky: 16. Cisse – 81. Moulis. Žluté karty: 56. Cisse, 82. Rus – 28. Hrubeš, 36. Kozel, 76. Peterka, 90+2. Piroch. * Jihlava – Příbram 1:2 (1:1). Branky: 24. Křehlík – 45. a 88. Wágner. Žluté karty: 66. Svoboda, 88. Křišťál – 75. El Skeikh, 79. Jahic, 90.(+6) Dudl, 90.(+7) Smrkovský. * Chrudim – Varnsdorf 3:2 (1:0). Branky: 15. a 76. Hašek, 81. Záviška – 68. Tanko, 90. Osmančík. Žluté karty: 20. Hašek, 72. a 85. Halász – 61. Bláha, 80. Ludvíček, 90+4. Kouřil. Červená karta: 85. Halász (Ch). * Vyškov – Sigma Olomouc „B“ 2:0 (2:0). Branky: 3. Kanakimana, 12. Alegue. Žluté karty: 34. Štěpánek, 60. Srubek, 71. Lahodný, 79. Souare – 36. Poulolo, 76. Fiala. * Líšeň – Třinec 1:0 (0:0). Branky: 69. Černín. Žluté karty: 34. Polášek, 85. Sokol – 21. Omasta, 42. Tandara, 54. Holík, 58. Juřena. * Karviná – Slavia Praha „B“ 3:0 (1:0). Branky: 23. Mikuš, 60. Akinyemi, 62. Málek. Žluté karty: 90+2. Rezek (K). * Táborsko – Vlašim 3:1 (1:0). Branky: 30. Mach, 69. Djordič, 90+5. Kronus – 79. Onije. Žluté karty: 38. Svoboda (V).

PRŮBĚŽNÁ TABULKA PO 28. KOLE

1. Karviná                           28          16          4             8             55:35     52

2. Vyškov                            28          13          9             6             43:28     48

3. Příbram                          28          13          8             7             45:30     47

4. Líšeň                               28          13          7             8             36:22     46

5. Varnsdorf                       28          12          6             10          51:42     42

6. Dukla Praha                  28          12          5             11          44:43     41

7. Sparta Praha „B“         28          11          6             11          32:36     39

8. Chrudim                         28          8             14          6             32:28     38

9. Táborsko                        28          10          8             10          38:53   38

9. Sigma Olomouc „B“   28          9             9             10          39:43     36

10. Vlašim                         28          10          5             13          50:44     35

12. 1.SK Prostějov          28          8             9             11          35:52     33

13. Jihlava                         28          8             7             13          31:49     31

14. Slavia Praha „B“        28          7             8             13          39:52     29

15. Opava                          28          6             10          12          23:28     28

16. Třinec                          28          6             9             13          30:46     27

29. kolo, středa 24. května, 17.00 hodin: Dukla Praha – 1.SK Prostějov, Příbram – Sparta Praha „B“, Sigma Olomouc „B“ – Táborsko, Slavia Praha „B“ – Líšeň, Třinec – Opava, Varnsdorf – Karviná, Vlašim – Chrudim, Vyškov – Jihlava.

30. kolo, neděle 28. května, 17.00 hodin: Chrudim – Vyškov, Jihlava – Vlašim, Táborsko – Příbram, Sparta Praha „B“ – Sigma Olomouc „B“, Karviná – Třinec, Líšeň – Dukla Praha, Opava – Varnsdorf, 1.SK Prostějov – Slavia Praha „B“