Novou fotbalovou sezónu výkonnostních soutěží na Prostějovsku hned otevřelo atraktivní regionální derby na páté nejvyšší úrovni ČR. V 1. kole krajského přeboru Olomouckého KFS 2023/2024 šly uplynulou sobotu vpodvečer proti sobě týmy TJ Sokol Určice a SK Lipová, přičemž domácí klasicky zaplatili nováčkovou daň a hosté poměrně s přehledem odvezli pro ně příznivý výsledek 1:3 po smírném poločase 1:1.

Stav před výkopem

Určičtí suverénně ovládli jednu ze skupin minulého ročníku I.A třídy Olomouckého KFS a byli enormně natěšení na opětovné působení v krajském přeboru po mnoha letech. Lipovští jsou naopak tradičním účastníkem krajského přeboru, kde se většinou pohybují v horních patrech tabulky. Do sezónní premiéry však oba celky logicky šly ze stejné pozice - s čistým štítem a shodnou výchozí nulou na svých bodových kontech. Ale také s drobnými změnami v kádrech.

Pozápasové hodnocení trenérů

Petr GOTTWALD – TJ Sokol Určice:

„Hodnotí se mi to samozřejmě hůř, protože jsme body Lipové nechali. Za mě jsme přitom určitě nebyli horším mančaftem, o něco víc drželi balón. Zatímco soupeř sem přijel bránit a využívat brejkových výpadů. Bohužel jsme hostům umožnili jít do vedení po takové hloupé situaci z penalty, o níž nejsem úplně přesvědčený, že byla. Docela brzy se nám povedlo vyrovnat a zdálo se, že proti Lipové můžeme úspěšně hrát. Chybělo jediné: dát gól na 2:1, tím jít do vedení. Místo toho jsme ale po individuální chybě sami inkasovali, a pak se snažili tlačit, znovu srovnat. Byl tam náznak penalty pro nás, já to viděl z dálky, rozhodčí ji nepískl. Místo remízy 2:2 tak soupeř v závěru z dalšího brejku rozhodl na 1:3. Přesto jsem kluky pochválil za nasazení i bojovnost, každopádně jsme dnes zaplatili nováčkovskou daň. Vstup do nové sezóny ve vyšší soutěži se nám výsledkově nepovedl, musíme zapracovat na individuálních i jiných věcech. Máme před sebou dlouhou cestu a já věřím, že se budeme zápas od zápasu zlepšovat.“

Pavel RŮŽIČKA – SK Lipová:

„Já si myslím, že vezeme zasloužené vítězství. Mohli jsme o něm rozhodnout už do dvacáté minuty, kdy jsme šli do vedení, a pak měli dva dobré brejky, které se nám nepodařilo lépe zakončit. Potom domácí vyrovnali hru i skóre, ale ve druhém poločase jsme se dostali do mnohem většího počtu vyložených šancí. Soupeř se snažil vyvíjet tlak a v těžkých podmínkách na kluzkém terénu hrozil ze standardních situací, ovšem žádnou větší příležitost jsme mu nedovolili. Naopak se nám dařilo získávat míče a chodit rychlými protiútoky do přečíslení. Několik vyložených možností jsme takhle zahodili, ale aspoň dvě proměnili a díky tomu zaslouženě vyhráli. S výkonem celého týmu i s tříbodovým výsledkem můžeme být maximálně spokojeni. Teď ještě budeme řešit doplnění hráčského kádru a uvidíme, jak všechno dopadne.“