Fotbalisté eskáčka chtěli uplynulou sobotu dopoledne navázat na příznivé domácí výsledky pod koučem Šmardou i v zápase proti Vlašimi, která jim na své půdě uštědřila poslední porážku v mistrovském utkání. Tentokrát se ale modrobílým barvám v holickém azylu nezadařilo a poprvé pod současným lodivodem skončili Prostějovští zápas bez jediného bodu. Nutno dodat, že i zaslouženě, protože soupeř byl o branku lepší a eskáčko se nedokázalo do výraznějších šancí ani dostat.

Vstup do utkání 5. kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY byl ze strany domácích velmi dobrý a aktivní přístup dělal soupeři problémy. V úvodních deseti minutách se do zakončení dostal Moučka, který ale patou minul branku a stejně si po průniku počínal i kapitán Schaffartzik. Hosté na svou šanci museli čekat o něco déle a až po špatné rozehrávce se dostali k prvním dvěma střelám, které ale obě dokázala obrana zblokovat. Nevydařená rozehrávka svěřenců kouče Šmardy byla ale předzvěstí dalších minut, které následovaly. V 15. minutě zápasu se totiž situace opakovala, kdy Elbel dostal přihrávkou pod tlak Zapletala a hosté dokázali situace využít skvěle. Po rychlé kombinaci dostali mezi obranu míč Singhateh, který ukázal, že má střeleckou formu a poslal míč kolem brankáře, kde byl Vejmola bez šance – 0:1. Po brance hosté převzali iniciativu a byli přesnějším mužstvem, které čekalo na další chyby. Ta se brzy opakovala a jen díky signalizovanému ofsajdu to nebylo o dvě branky. V 21. minutě přišla další velká šance hostů, kdy se nejprve po rohovém kopu neprosadil přes val jeden z útočících hráčů, ale odražený míč napálil skvělou trajektorií Labík. Už pomalu zvedal ruce, když se k zákroku zápasu vyšponoval Vejmola a míč vytáhl na roh. Fotbalisté Prostějov a se snažili dostávat dopředu, ale obrana Vlašimi je držela daleko od své branky. Zajímavý pokus měl Bolf, ale jeho pokus ke smůle domácích blokoval jeden z útočících hráčů. Podobně to zkoušel z průniku Jaroň, jenže jeho snahu zastavila obrana včas. V závěru bojovného a fyzicky náročného poločasu přišla další velká šance, kterou měl opět Singhateh a velmi podobná akce té brankové neskončila stejně jen díky skvělému brankáři.

Po změně stran se chtěli „domácí“ dostat do tlaku a pokusit se výsledek zvrátit. Jednu z příležitostí měl Bartolomeu. Střela za vápnem ale Vágnerovi větší potíže neudělala. Po hodině hry se domácí kouč rozhodl pro první změny a na hřiště poslal Koudelku se Silným. Právě po kombinaci těchto dvou, kdy Koudelka našel centrem Silného, mohl domácí útočník srovnat, ale jeho pokus zamířil mimo zadní tyč. Poté už zase přišly dva skvělé okamžiky Vejmoly, který dokázal zneškodnit další dva rychlé kontry hostů, a stále tak držel šanci na bodový zisk. V tomto však měli hosté daleko lepší příležitosti než eskáčko.V 80. minutě měl větší šanci Jaroň, který se po prodloužení Malce dostal za obranu. Brankář hostů byl ale včas venku a nová akvizice Prostějova už neměla kudy dostal míč kolem něj z těžkého voleje. Největší šance na srovnání přišla o chvilku později, kdy obrana zapomněla na Bartoše, jenž poslal dobrý centr do vápna a brankář Vágner nepředvedl jistý zákrok a míč dostal jen před sebe. Tam se ho snažil usměrnit do brány Zapletal, k jeho smůle ale míč na dlouhou nohu nedokázal trefit ideálně. Poslední šanci zápasu měl Singhateh, ale ze čtyř pokusů na Vejmolu vyzrál jen jednou. Závěr se pak nesl spíše v duchu dohadování než fotbalu, kde se domácí střídačce silně nelíbili některé výroky sudích a ani nastavené čtyři minuty, z nichž se odehrála sotva polovina. To už však na výsledku zápasu nic neměnilo a hostující Vlašim si domů odvezla všechny body zaslouženě.

ÚSTY TRENÉRŮ

Michal ŠMARDA – 1.SK Prostějov:

„Měli jsme dobrý vstup do zápasu, kdy jsme nenechali soupeře kombinovat, v čemž je velmi silný. Chtěli jsme být v tomto pozorní, ale nevyvarovali jsme se chyb při naší rozehrávce, což mě štve. Soupeř jedné z těchto chyb využil. Jinak to ale byl za mě slušný, kvalitní poločas z naší strany, který pokazily právě zmíněné chyby. Druhý poločas se odvíjel stejně, kdy jsme se stačili dopředu, ale soupeř hrozil z našich chyb, zatímco my jsme nedokázali obranou tvrz soupeře zlomit, a chyběla tam větší kvalita ve finální fázi.“

Martin HYSKÝ – FC Sellier a Bellot Vlašim:

„Obrovské nervy pro nás. Měli jsme za sebou čtyři zápasy, kde jsme čtyřikrát neudrželi vedení a dnes mi přišlo, že i tento zápas přesně zapadá do těch předchozích. V momentě, kdy nejsme schopní dát druhou branku, na kterou jsme šance měli, tak se mohlo stát cokoliv. Jsem rád, že se nám to povedlo, protože pro vývoj kluků je to důležité. Musím říct, že stále máme na daleko lepší výkon, než jsme dnes předvedli, ale i tak jsme za mě byli fotbalovějším klubem než Prostějov, u kterého víme, že obzvláště doma je silný. I přes kritiku ale musím pochválit defenzívu, protože jsme soupeře prakticky k ničemu nepustili.“

FORTUNA: NÁRODNÍ LIGA – 5. kolo

1.SK Prostějov – FC Sellier a Bellot Vlašim

0:1 (0:1)

Branka: 15. Singhateh.

Rozhodčí: Vokoun – Hádek, Ježek. Žluté karty: 56. Habusta, 84. Jaroň – 69. Šmiga. Střely na branku: 2:6. Střely mimo branku: 5:6. Rohové kopy: 1:6. Držení míče: 47%:53%. Diváků: 590

Sestava Prostějova: Vejmola – Bolf (78. Bartoš), Schaffartzik, Elbel, Zapletal – Habusta (78. Slaměna), Macháček (61. Silný) – Bartolomeu, Moučka (61. Koudelka), Jaroň (86. Gabriš) – Malec; Trenér: Michal Šmarda

Sestava Vlašimi: Vágner – Heppner, (78. Biegon), Křičfaluši, Breda, Labík – Beran (46. Šimeček), Onije, Šubert (66. Toula), Nogha – Sighateh, Šmiga (90. Dostál); Trenér: Martin Hyský