Jen týmy z nejvyšších soutěží mohou trénovat, ostatní mají smůlu. Tak zní rozhodnutí představitelů vlády a kompetentních činovníků FAČR. Řídicí komise pro Moravu FAČR se rozhodla přeložit zápasy z podzimu do jarní části. A nejen ta! Amatéři už si v Česku o body do konce roku nekopnou. Výkonný výbor asociace FAČR na svém mimořádném jednání rozhodl, že soutěže od třetí ligy níž přerušuje. Soutěže výkonnostního fotbalu končí obvykle v závěru listopadu, což je za pět týdnů. Do té doby se neočekává, že by státní orgány opatření rozvolnily.

Mimo profesionální týmy nesmí nikdo trénovat. „Na základě rozhodnutí vlády došlo ke zpřísnění podmínek pro týmy z nižších fotbalových lig. Trénovat smí pouze profesionálové,“ uvedlo vedení Fotbalové asociace České republiky. Týmy z nižších lig tak mají smůlu. „Trénovat nesmí ani mládežníci. To vše na základě rozhodnutí vlády. Opatření platí minimálně do 3. listopadu, kdy končí nouzový stav,“ dodalo vedení FAČR.

Ani vyhlídky na prosinec se nezdají být nijak příznivé. Vše nasvědčuje tomu, že bude nouzový stav prodloužen. „Vláda o tomto kroku rozhodne 30. října. Mělo by jít o prodloužení o třicet dnů, a to až do 3. prosince 2020,“ zní z Ministerstva zdravotnictví.

Zatímco na jaře po úvodních kolech amatérské a soutěže mládeže fotbaloví šéfové kvůli vládním opatřením a obavám ze šíření koronaviru předčasně ukončili, krátce po zahájení podzimní části je přerušují. „Po tuto dobu nejsou řídící orgány soutěže oprávněny schvalovat konání mistrovských a pohárových utkání,“ poznamenal Michal Jurman, mluvčí fotbalové asociace. Jde o Českou fotbalovou ligu, Moravskoslezskou fotbalovou ligu, divize, krajské přebory, další krajské soutěže, okresní soutěže a soutěže mládeže. A zároveň se v roce 2020 už nebude hrát domácí pohár, v němž nastupují i profesionální týmy. MOL Cup dospěl do 3. kola, v němž dosud nejsou odehrána všechna utkání. „Byla to jediná možnost s ohledem na to, v jakém se nacházíme termínu a že opatření se možná budou ještě utahovat,“ poznamenal předseda asociace Martin Malík. „Myslím si, že rozvolnění nebude tak rychlé, aby se letos ještě mohl hrát fotbal na výkonnostním úrovni.“ Ale také současné rozhodnutí asociace neznamená, že by se amatérské soutěže nedohrály jako v minulé sezoně. Pokud to epidemiologická situace v zemi dovolí, na jaře se může ročník dohrát. Hráči však musí počítat s náročnějším programem, k zápasům by museli nastupovat často dvakrát týdně. Mělo by jít o dvaadvacet až pětadvacet mistrovských zápasů na mužstvo.

Rozhodnutí výkonného výboru se netýká první a druhé ligy, čili 1.SK Prostějov. Ligová fotbalová asociace (LFA) jedná s ministerstvem zdravotnictví o výjimce, aby za předem jasných podmínek mohla Fortuna ligu zase rozehrát. O tomto víkendu to ale nebude. Momentálně jsou veškeré sportovní soutěže v zemi zakázány.