Dva týdny bez zápasů si nyní „užili“ fotbalisté 1.SK Prostějov. Reprezentační pauza je už ale minulostí, vrací se tak i program Fortuna:Národní ligy. V jejím pokračování narazí svěřenci trenéra Pavla Šustra z druhého místa tabulky na sedmou Vlašim, která sice poslední dobou nestřílí moře branek, nicméně i tak pravidelně sbírá body. Pod „Blaníkem“ se na podzim Hanákům dařilo, budou brát v tomto ročníku se středočeským klubem všechny body?

Vlašim byla v minulosti poměrně úspěšným oddílem. Nicméně novou druholigovou éru zažívá až od roku 2009, kdy se po mnoha letech prodrala zpět. Od té doby patřila nejprve k podprůměru, nyní průměru tabulky – dvakrát osmé místo lemovala dvanáctá příčka.

V dosavadních patnácti zápasech F:NL 2020/2021 nasbírala 21 bodů, o pět méně než Prostějov. Útok má přibližně srovnatelně produktivní, stejně tak obranu. Nicméně výsledky doznaly oproti podzimu velkých změn. Ve třech jarních zápasech totiž skórovali Středočeši pouze jednou. I tak jim to ale stačilo na solidní čtyři body a mírný vzestup tabulkou.

Na jaře se Vlašimi zatím dařilo se střídavými úspěchy. Hned v prvním kole doma poměrně překvapivě podlehla nováčkovi z Táborska, který proměnil přímý kop, a domácím se pozorného hostujícího gólmana překonat nepodařilo. Následovala bezbranková remíza na severu Čech v Ústí nad Labem a teprve až do třetice brali Vlašimští tři body po nejtěsnější výhře nad Třincem.

A jak si vede nejbližší soupeř Prostějova statisticky? Střelecky v týmu vyniká se čtyřmi brankami osmadvacetiletý forvard Marek Červenka, nejvíce času na hřišti strávil Filip Blecha (1400) a nejvíce karet obdržel Václav Svoboda (4). Tým je velice mladý, jedinými dvěma třicátníky jsou obránce Jakub Štochl a záložník Ladislav Janda.

O víkendu podstoupili svěřenci trenéra Daniela Šmejkala zkoušku ohněm v podobě semifinálové bitvy v MOL Cupu s prvoligovým Jabloncem. Favoritovi obstaral všechny tři branky Pilař, z toho dvě z penalty, Vlašim ale dokázala dvakrát dotáhnout na rozdíl jediné branky a zápas byl napínavý až do konce. Trenéra Šmejkala mrzel první poločas. „Na našich hráčích byla vidět nervozita a zaslouženě jsme prohrávali. Do druhého poločasu jsme se snažili hráče povzbudit a nakonec se nám přes zlepšený a dobrý výkon podařilo zápas do poslední minuty zdramatizovat,“ hodnotil zápas vlašimský lodivod.

První vzájemné měření sil s prostějovským sekáčkem proběhlo ve značně pokročilé podzimní době. Hosty už do přestávky dobře naladil Matoušek a na vyrovnávací branku stačil dobrým náběhem do volného prostoru reagovat Sečkář. Matoušek pak svou druhou brankou jistil tři zasloužené body.

Na prostějovský trávník by v sobotu 3. dubna v 16:30 hodin mohla vyběhnout sestava Řehák – Breda, Broukal, Štochl, Ruml (Janda) – Jurásek (Marvis), Průcha, Blecha (Červenka), Zinhasovič – Dias (Křišťan), Bassey.

Poslední vzájemné utkání:

17. listopadu 2020

FC Sellier & Bellot Vlašim – 1. SK Prostějov 1:3 (0:1)

Branky: 54. Zukal – 37. a 71. Matoušek, 61. Sečkář. Žluté karty: 31. Broukal, 88. Červenka – 35. Matoušek, 55. Kopřiva, 73. Zikl, 75. Omale, 87. Bréda.

Sestava Vlašimi: Řehák – Sváta (66. Janda), Broukal, Zukal, V. Svoboda – Vrána, Blecha, Průcha (80. Zinhasović), Dias (75. Firbacher) – Daniel Kozel, Červenka.

Sestava Prostějova: Bréda – Bala, Bialek, Langer (59. Spáčil), Šmehyl – Omale, Kopřiva, Sečkář (89. Stříž), Jurásek (75. Šteigl) – Matoušek (75. Píchal), Rolinc (59. Zikl).

14. Vyšehrad 14        1          2          11        8:30     5

Dohrávka 14. kola, pondělí 29. března, 14.30 hodin: Hradec Králové – Jihlava (ČT SPORT).

16. kolo, sobota 3. dubna, 16.30 hodin: Ústí nad Labem – Táborsko (pátek 2. 4., 16.00), Hradec Králové – Žižkov (neděle 4. 4., 16.30), Líšeň – Jihlava (pondělí 5. 4., 14.30), Třinec – Dukla Praha, Prostějov – Vlašim, Vyšehrad – Chrudim, Blansko – Varnsdorf.