Všudypřítomný vítr profukující Strahovem musel zakrýt hluboké oddychnutí prostějovského eskáčka. Role favorita proti papírově nejslabšímu týmu tabulky není nikdy jednoduchá a každý tým je rád, když už má zápas šťastně za sebou. V tomto případě s nejhubenějším možným vítězstvím, které zařídil chvíli po hodině hry pohotovou střelou David Jurásek. Prostějov si tak udržel skvělou bilanci při zápasech na hřištích soupeřů, kde ještě v tomto ročníku Fortuna:Národní ligy v deseti zápasech neprohrál (8-2-0)!

Prostějovští fotbalisté nastoupili tentokrát bez Koudelky i Zlatohlávka s jediným hrotovým útočníkem Píchalem. Na lavičce zůstali napříkladi Zapletal se Sečkářem. A eskáčko začalo pěkně zostra. Domácí tým se snažili zlomit hned v úvodních minutách, kdy se Omale prezentoval dvěma chytrými přihrávkami do uličky. V prvním případě se však Spáčil dostal z ideálního úhlu a zblízka nastřelil jen brankáře Ordelta, druhá přihrávka na Píchala byla příliš prudká. Po deseti minutách se osmělili i domácí, přes pozornou obranu Hanáků se ale do šancí dostat nedokázali. Kopřiva to zkusil z velké dálky, míč ale směřoval vedle tyče. Až po půlhodině se zrodila největší šance první půle, kdy nakrátko rozehraný roh domácích přetavil v dlouhý centr Schneider a Suchan na zadní tyči střelou po zemi nepřekonal dobře reagujícího Muchu. Deset minut před přestávkou to zkoušel Jurásek, rychlý průnik však zakončil pouze střelou do boční sítě. Poslední minuty první půle patřily domácím, kteří se ovšem k reálnému ohrožení soupeřovy branky nedostali.

Sotva foukl sudí do píšťalky a odstartoval tak druhý poločas, přišla chvíle Omaleho. Nigerijského záložníka našel zpětnou přihrávkou Spáčil, Omale pak prudkou střelou zpoza šestnáctky orazítkoval břevno. Nedosti na tom, vzápětí si s balónem znovu pohrál a podařilo se mu trefit takřka totožné místo! Z trestného kopu našel Kopřiva dobře Susovu hlavu, kapitán Prostějova však hlavičkoval v záklonu a tudíž nepřesně. Deset minut po přestávce se dostal na hřiště Koudelka, vzápětí zakončil vysoko nad branku.

Než se druhý poločas překlopil do své druhé poloviny, to konečně přišlo. Domácí faulovali ve středu hřiště a dlouhý nákop do šestnáctky byl tentokrát zúročen. Jurásek míč napálil z pravé strany nechytatelně pod břevno a největší nervozita byla ta tam – 0:1!

Střelecky to pak zkoušel i Píchal, jenže cílil pouze na střed branky, s dorážkou nepochodil ani Kopřiva. V závěru utkání podržel eskáčko především brankář Mucha. V předbrankovém prostoru kraloval, deset minut před koncem zabránil vyrovnání po akci Vejvara, který vybídl ke skórování Hezoučkého, ten ale nastřelil jen nohy včas vyběhnutého Muchy. Vzápětí prokázal předvídavost a dobré čtení hry, když míč doslova ukradl ze Suchanovy hlavy.

V samém závěru utkání byly k vidění ještě dvě pohledné akce na obou stranách. Nejprve Zapletal pohotově uvolnil Juráska, který poslal přes celé vápno míč Machynkovi, ten ale zakončil jen těsně vedle branky. Vyrovnání pak měl takříkajíc na stříbrném podnose Vejvar, ten ovšem ve vyložené pozici zblízka Muchu nepřekonal. A tak si za lepší efektivitu odváží eskáčko domů tři body.

Svěřencům kouče Šustra aktuálně patří třetí příčka v průběžné tabulce o dva body za Líšní a pět za Hradcem Králové.

Ondřej ŠVEJDÍK - asistent trenéra FC Slavoj Vyšehrad:

„Podle mého mínění jsme odehráli tohle utkání na vysoké úrovni. Měli jsme i dost možností skórovat, a to zejména v první půli a pak i na konci zápasu. Šlo tam jen o pár centimetrů, nicméně Vejvar trefil prostějovského brankáře do nohy. Remíza by víc odpovídala obrazu hry. Je to škoda, protože už vstup do utkání byl z naší strany velmi dobrý, kluci byli hodně aktivní, hráli nekomplikovaně a hlavně Hezoučký si z pozice levého záložníka hodně dovoloval, dokázal několikrát obejít soupeře, tím vytvářel přečíslení. Chybělo tomu jen finální zhodnocení. Na to, že nedáváme góly, však doplácíme stále znovu a znovu. Proto jsme také tam, kde jsme...“

Pavel ŠUSTR - 1.SK Prostějov:

„Po zápase převládá větší spokojenost nad výsledkem než nad výkonem. Nemůžu říct, že bychom to neodbojovali, neodpracovali. To určitě ano. Kluci chtěli zápas zvládnout, ale chyběla nám lehkost, i když do utkání jsme vstoupili dobře a vytvořili si územní převahu i příležitosti. Ale nedokázali jsme rychle skórovat. Postupem času soupeř srovnal hru a musím říct, že byl minimálně vyrovnaným soupeřem. V podstatě rozhodlo to, že jsme jednu z ojedinělých šancí, které jsme měli, dokázali proměnit. Určitě jsme rádi, že jsme vyhráli a máme nyní pár dnů na to, abychom se připravili na další zápas.“

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA – 19. KOLO

FC Slavoj Vyšehrad – 1.SK Prostějov 0:1 (0:0)

Branka: 65. Jurásek

Rozhodčí: Vojkovský – Bureš, Vyhnanovský; ŽK: 57. Alexandr, 64. Hezoučký – 26. Sus, 35. Píchal. Bez diváků.

Statistiky: střely na branku 3:3, mimo branku 3:8, rohy 5:5.

Sestava Vyšehradu: Ordelt – D. Procházka, Alexandr, Jakab (74. Vojta), Schneider – Suchan, Kulig – Hampl (74. Egert), Drobílek, Hezoučký – Zaradny (64. Vejvar). Trenér: Jaroslav Klíma

Sestava Prostějova: Mucha – Machynek, Bala, Schuster, Stříž – Sus – Spáčil (63. Zlatohlávek), Kopřiva, Omale (56. Koudelka), Jurásek – Píchal (83. Zapletal). Trenér: Pavel Šustr.

18. kolo: Ústí nad Labem – Vyšehrad 1:0 (0:0). Branky: 90+3. Bílek. Žluté karty: 71. Jiránek, 83. Ikugar – 45+1. Schneider, 74. Ordelt, 85. Kříž * Varnsdorf – Chrudim 1:2 (0:2). Branky: 88. Rudnytskyy – 24. Mužík z penalty, 26. Juliš. Žluté karty: 66. Kouřil, 78. Kazda – 50. Verner, 84. Řezníček, 90+2. Drahoš, 90+3. Zíma * Hradec Králové – Táborsko 3:0 (1:0). Branky: 34. Rada z penalty a 69. Rada z penalty, 84. Donát. Žluté karty: 79. Donát – 45+1. Liepa, 68. Holiš * Líšeň – Dukla Praha 3:0 (2:0). Branky: 9. a 60. Kučera, 29. Silný. Žluté karty: 58. Krška – 37. Kovernikov, 77. Peterka, 82. Souček * Blansko – Vlašim 2:0 (2:0). Branky: 30. Sedlo, 37. Ngoma. Žluté karty: 2. Kopičár – 61. Zinhasovič * Třinec – Žižkov nehráno pro nezpůsobilý terén * Prostějov – Jihlava 2:4 (1:1)

19. kolo: Chrudim – Líšeň 0:3 (0:1). Branky: 59. a 85. z penalty Málek, 29. Silný. Žluté karty: 67. Verner – 55. Šteigl, 76. Silný * Žižkov – Ústí nad Labem 1:0 (1:0). Branky: 5. Mashike. Žluté karty: 84. Prošek 90+2. Gollnack, 90+3. Miskovič * Vyšehrad – Prostějov 0:1 (0:0) * Hradec Králové – Třinec 1:0 (1:0). Branky: 33. z penalty Rada. Žluté karty: 44. Prekop, 54. Vlkanova, 75. Leibl, 90+2. Vašulín – 42. Janoščin, 44. Omasta, 49. Samiec * Táborsko – Blansko 1:0 (1:0). Branky: 44. Čapek. Žluté karty: 41. Ndiaye, 86. Pecháček – 4. Aggoun, 56. Sukup, 74. Bartolomeu, 78. Helebrand * Vlašim – Varnsdorf 0:0 (0:0). Branky: –. Žluté karty: 25. Červenka – 34. Kazda, 38. Lehoczki, 55. Kubista, 90. Bláha * Jihlava – Dukla Praha 0:1 (0:1). Branky: 33. Buchvaldek. Žluté karty: 44. Červ, 52. a 90+2. Štefánek – 47. Souček, 61. Fábry. Červená karta: 90+2. Štefánek.

1. Hradec Králové      18         12         4            2            36:14   40

2. Líšeň            19         10         7            2            33:18   37

3. Prostějov  19         10         5            4            32:25   35

4. Ústí n. L.     19         9            5            5            19:21   32

5. Chrudim     18         9            3            6            25:16   30

6. Vlašim        19         8            4            7            27:22   28

7. Žižkov         18         8            2            8            26:27   26

8. Dukla Praha            18         6            6            6            26:21   24

9. Varnsdorf  19         5            8            6            16:22   23

10. Jihlava       19         6            4            9            27:32   22

11. Blansko     18         5            5            8            20:21   20

12. Táborsko  19         5            4            10         17:22   19

13. Třinec        18         4            5            9            20:28   17

14. Vyšehrad  19         1            2            16         9:44      5

Dohrávky 15. kola, středa 21. dubna, 17.00 hodin: Dukla Praha – Blansko, Chrudim – Hradec Králové.

20. kolo, sobota 24. dubna, 17.00 hodin: Líšeň – Žižkov (pátek 23. 4., 14.30, PP ČT SPORT), Varnsdorf – Táborsko (neděle 25. 4., 17.00), Ústí nad Labem – Hradec Králové (16.00), Dukla Praha – Vlašim, Blansko – Jihlava, Prostějov – Chrudim, Třinec – Vyšehrad.