V rámci 21. kola Fortuna:Národní ligy zajížděli prostějovští fotbalisté na hřiště ústecké Army, která byla v průběžné tabulce hned v závěsu. A po pátečním televizním utkání se na tom nic nezměnilo. Svěřenci Pavla Šustra zůstávají i nadále venku neporažení, když k bilanci dvou remíz přidali deváté vítězství. O vedení eskáčka se postaral Zlatohlávek a ještě v první půli jej navýšil Kopřiva. Jedinou branku Severočechů zařídil na startu druhého poločasu Prošek. I když Ústí nad Labem tlačilo a v nastavení mohl vyrovnat domácí brankář Tvrdoň, na tříbodovém importu Hanáků už se nic nezměnilo.

Eskáčko šlo do utkání v pozměněné sestavě. Nemocného Stříže nahradil na levé obraně Sečkář, nemohl nastoupit vykartovaný Sus, jehož místo zaujal Omale. Utkání začalo poměrně opatrně, na druhou stranu už ve druhé minutě Prošek rozehrával nebezpečnou standardku po faulu Omaleho. Nic z ní ale nebylo. Po volném přímém kopu na druhé straně naopak zahrozilo eskáčko, ale ani tentokrát se skóre neměnilo. 14. minuta přinesla nedůraznou střelu Zlatohlávka, v minutě devatenácté ale Píchal vystihl rozehrávku soupeře. Rozehrál na Koudelku, který přiťukl Zlatohlávkovi, jenž se prosadil tváří tvář brankáři – 0:1.

Prostějov byl nadále aktivnější. Přečíslení čtyř na jednoho nevyužil, následně Koudelka dvakrát mířil mimo. Domácí mírně zatlačili, k přímému ohrožení brány se ale nedostali. A tak se připomnělo eskáčko. Ve 34. minutě převzal od Juráska míč Kopřiva, který si potáhl a poté po zemi trefil přesně – 0:2. Domácí se snažili odpovědět, Prošek ale mířil nad. A podobně se dařilo i Koudelkovi, který ale mezi tři tyče mířil – jenže Tvrdoň byl připraven.

Druhá půle začala stíhací jízdou Severočechů. Zejména byl aktivní nejlepší domácí střelec Bílek. Ve 48. minutě přestřelil zeď a trefil břevno. Dvě minuty nato už se ale prosadil Prošek, Emmer mu nahrál napříč pásmem, na druhé straně zaváhal Machynek a hosté snížili – 1:2. 62. minuta přinesla pěknou akci Prostějova, který ve druhém poločase neměl tolik ze hry, Schuster poslal dobrou nahrávku Sečkářovi, který poslal Uličkou Koudelkovi – ten byl však zblokovaný. Kopřiva už zblokovaný nebyl, mířil však jen do brankáře.

Závěr utkání poznamenala častá přerušení a mnoho střídání na obou stranách, zejména domácí byli v tomhle směru aktivní. Průchod emocím pak dal v 82. minutě Píchal, který sice skóroval, ale podle rozhodčích se tak stalo po ofsajdu. Krátce poté střílel Matoušek do brankáře, Kopřiva poslal dorážku do boční sítě. Čas domácím rychle utíkal, a tak napřeli všechny síly do útoku. A to se málem vyplatilo, brankář Ústí Tvrdoň totiž v nastaveném čase trefil hlavou roh Kušeje a míč jen těsně minul bránu. Blízko brance byl rovněž Ikugar, ale míč trefil z voleje rovněž vedle tyče. Ústí už nemělo čas a časomíra byla neúprosná, Prostějov nakonec výhru ukopal, zůstává venku neporažený a uhájil třetí místo druholigové tabulky!

David JAROLÍM - FK Ústí nad Labem:

„Prospali jsme totálně první poločas. Náš výkon byl ustrašený, nedostupovali jsme hráče, kteří měli prostor v útočné fázi. Prostějov byl směrem dopředu výborný, měl rychlé přechody, ale góly, které jsme obdrželi, jsme soupeři doslova zbytečně namazali. První gól padl po špatné rozehrávce, před druhou obdrženou brankou máme míč na kopačce, místo odkopu míče k bráně soupeře z toho byl aut pro soupeře. Následně jsme nezachytli protihráče, co nám zaběhl za záda a potrestal nás. O přestávce jsme si důrazněji řekli, že nasazení a pohyb by měl vypadal jinak. Chci hrát útočný fotbal odzadu, ale to neznamená, že budeme hrát naivně a bez určité agresivity. Nestačí hrát pouze jeden poločas a bez důrazu na body pomýšlet nemůžeme.“

Pavel ŠUSTR - 1. SK Prostějov:

„Pro nás se jedná o cenné vítězství, protože Ústí nad Labem je tým, který se pohybuje v horních patrech soutěžní tabulky. Věděli jsme o kvalitách soupeře, na sever Čech jsme jeli s pokorou a cílem alespoň bodovat. Díky dobrému přístupu hráčů jsme utkání zvládli vítězně. Vždycky je příjemné, když jedete takový kus cesty a uhrajete výsledek. Co se týká hry, tak i když jsme šli do vedení 2:0, měli jsme tam ještě několik dalších příležitostí. Mohli jsme ještě odskočit. Neproměnili jsme je a trochu znervózněli, když jsme si na začátku druhého poločasu nechali dát branku. A pak už to bylo hektické až do konce. Naštěstí jsme to ukopali, a přežili i šanci jejich gólmana v nastaveném čase. Převládá tak samozřejmě pocit spokojenosti.“

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA

Dohrávka 18. kola: Třinec – Viktoria Žižkov 2:0 (2:0). Branky: 2. a 10. Omasta. Žluté karty: 38. Hušek, 80. Mashike Sukisa.

21. kolo: Ústí nad Labem – Prostějov 1:2 (0:2) * Táborsko – Třinec 2:0 (1:0). Branky: 23. Tolno, 60. vlastní Vaněk. Žluté karty: 54. Almeida – 12. Adamuška, 39. Bedecs, 45+1. Celba, 77. Attah * Hradec Králové – Blansko 1:0 (0:0). Branky: 78. z penalty Dvořák. Žluté karty: 73. Vučič, 90+1. Leibl – 34. Kopičár * Jihlava – Vlašim 3:3 (0:0). Branky: 52. a 70. Patrák, 63. z penalty Červ – 81. a 88. Firbacher, 80. Jurásek. Žluté karty: 88. Křišťál, 90+2. Červ, 90+2. Klobása – 67. Breda * Vyšehrad – Líšeň 1:2 (0:1). Branky: 63. Suchan – 6. Silný, 74. Ševčík. Žluté karty: 74. Ordelt, 74. Suchan, 82. Egert, 86. Alexandr * Chrudim – Dukla Praha 0:1 (0:1). Branky: 38. Faleye. Žluté karty: 90+3. Nikodem – 27. Šebrle, 82. Peterka * Viktoria Žižkov – Varnsdorf 1:0 (0:0). Branky: 61. Diviš. Žluté karty: 90+2. Ahamada – 43. Zbrožek, 56. Richter, 90. Bláha.

14. Vyšehrad 21        1          2          18        10:49   5

22. kolo, středa 5. května, 17.00 hodin: Prostějov – Hradec Králové (úterý 4. 5., 17.00), Dukla Praha – Viktoria Žižkov (15.00, PP ČT SPORT), Vlašim – Vyšehrad (17.30), Třinec – Ústí nad Labem, Varnsdorf – Jihlava, Blansko – Chrudim, Líšeň – Táborsko.

23. kolo, sobota 8. května, 17.00 hodin: Viktoria Žižkov – Vlašim (neděle 9. 9., 10.15), Táborsko – Jihlava (neděle 9. 9., 17.00), Hradec Králové – Dukla Praha (15.45, PP ČT SPORT), Ústí nad Labem – Blansko (16.00), Chrudim – Třinec, Prostějov – Líšeň, Vyšehrad – Varnsdorf.