S pozměněným kádrem a s předsevzetím napravit pošramocený dojem z posledního ligového vystoupení nastoupila jedenáctka 1.SK Prostějov o hodovém víkendu na domácí půdě proti aktuálně předposlednímu týmu tabulky. Chrudimi se dlouhodobě nedaří, to ovšem neznamenalo, že bude lehkým soupeřem. Eskáčku se podařilo uklidnit brzkým gólem Žáka hned po pěti minutách hry, tentýž hráč přidal před odchodem do kabin gólovou pojistku. V závěru zápasu 7. kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY mohli domácí skóre ještě hodně navýšit.

Prvně se osmělili hosté, když Fišl z prvního brejkového náznaku vybojoval roh. Na druhé straně potáhl balón po levé straně Koudelka, přízemním centrem našel před brankou nikým nekrytého Žáka, který nasměroval míč ke vzdálenější tyči – 1:0. Byla to vůbec první střela na branku.

Brzké vedení ovšem neznamenalo, že by Hanáci dostali pověstná křídla. Míč drželi na svých kopačkách více Východočeši, dlužno zdůraznit, že naprosto neproduktivně. Poklidnou atmosféru oživil pouze odvážný výlet Muchy mimo jeho obvyklý prostor. Zprava to zkoušel Koudelka, jeho střelu stejně jako následný pokus Žáka zlikvidoval brankář Mikulec. Po půlhodině hry dostal šikovnou přihrávku za obranu Žák, tentokrát ovšem mířil těsně vedle tyče. Svoji rychlost a šikovnost předvedl čtyřem stovkám diváků Koudelka, s jeho pokusem z úhlu neměl Mikulec problémy.

Čtyři minuty před odchodem do kabin předvedli domácí efektivní přenesení hry po zisku míče a Žák tentokrát zprava na zadní tyč podruhé překonal Mikulce – 2:0.

Trenér Chrudimi Veselý udělal do druhé půle dvě změny v sestavě, matný výkon jeho svěřenců to však nikterak nezměnilo. Vzruchu před oběma brankami rozhodně nepřibylo, směrem dopředu byli jednoznačně nebezpečnější domácí. Z nepřehledné situace před Mikulcem sice nic nevytěžili, náskok ale pečlivě střežili.

Zajímavých akcí made in eskáčko přibylo až v poslední desetiminutovce. Na jejím prahu se po povedené střele zleva za Mikulcem otřáslo břevno, po chvíli se před hostujícím gólmanem ocitl Žák, ten lapil jeho střelu přímo „do koše“.  Zleva to zkoušel i střídající Urbanec, Mikulec další navyšování skóre nadále nepřipustil. Při Východočeších stálo i štěstí, když Omale nastřelil záda Žáka a od nich míč směřoval na tyč. Mikulec si pohlídal i střelu Kopřivy, na druhé straně Čáp mířil z hranice šestnáctky mimo bránu. Dvoubrankový náskok domácích tak vydržel až do samotného závěru utkání.

Jiří JAROŠÍK - 1.SK Prostějov:

„Důležitý je pro nás výsledek. Hráči předvedli úplně jiný přístup, úplně jiné nasazení než proti Vyškovu. Myslím si, že jsme vyhráli zaslouženě, po dlouhé době jsme měli dobrý vstup do zápasu, když jsme dali rychlý gól. Ten nám hodně pomohl. Poté jsme měli ještě nějaké možnosti, které jsme špatně řešili v posledních třiceti metrech. Druhý gól jsme přidali do šatny, ten nás zklidnil úplně, až moc. Třicet minut druhé půle to totiž nebyl vůbec dobrý fotbal. Nejen z naší, ale i ze soupeřovy strany to nebylo moc koukatelné, nebylo tam moc kombinací, pohledných věcí, hra byla hodně přerušovaná množstvím faulů. To, co jsem chtěl, abychom byli lepší na balónu, byli přesnější, více kombinovali, to se nám dařilo až nějakých patnáct minut před koncem, kdy už soupeř působil odevzdaně. Představoval jsem si, že budeme hrát víc do kombinace, budeme mít balón víc na zemi. Pozitivní také je, že jsme po delší době udrželi čisté konto. Nově příchozí hráči nám viditelně pomohli, což bylo důležité. Oba do kabiny dobře zapadli. Schaffartzik to vzadu hodně zklidnil, bylo vidět, že tým hraje úplně jinak, je si jistější. Defenziva byla naše velká bolest, nehráli jsme kompaktně, nikdo to neorganizoval, chyběla konstruktivita při rozehrávce. Bylo nutné vybalancovat naše výkony, měli jsme dobré zápasy a pak úplně hrůzostrašné. Doufám, že noví kluci nám pomohou, aby se takové výkyvy neděly.“

Jaroslav VESELÝ - MFK Chrudim:

„Myslím si, že jsme do utkání paradoxně nevstoupili špatně a první minuty jsme se prezentovali aktivní hrou, ale první překročení na naši polovinu znamenalo inkasovaný gól. I v dalších průběhu jsme byli opticky lepší, dobývali jsme soupeře, ale hráli jsme jen od vápna k vápnu. Ve vápnech jsme nedůrazní a tím ztrácíme. Po druhé brance jsme se již nevybičovali ke zvratu, soupeř výsledek jen kontroloval.“

KUPON

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA – 7. kolo

1.SK Prostějov – MFK Chrudim 2:0 (2:0)

Branky: 5. a 41. Žák. Střely na branku 8:2. Střely mimo 4:1. Rohové kopy 5:7. Rozhodčí: Radina – Dresler, Poživil. Žluté karty: 81. Kopřiva – 69. Hašek, 76. Surmaj, 90.(+1) Juliš. Diváci: 400.

Sestava Prostějova: Mucha – Machynek, Schaffartzik, Schuster, Zapletal – Vlachovský (65. Bartolomeu), Kopřiva (90. Hausknecht), Jiráček, Kušej (65. Urbanec) – Žák, Koudelka (84. Omale). Trenér: Jiří Jarošík.

Sestava Chrudimi: Mikulec – Hašek, Drahoš, Fišl, Sokol (46. Juliš) – Kesner (55. Tkadlec), J. Řezníček (63. Čáp), V. Řezníček, Průcha – Šplíchal (46. Šípek), Rybička (70. Surmaj). Trenér: Jaroslav Veselý.

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA

Ostatní výsledky 6. kola: Viktoria Žižkov – Vyškov 1:4 (0:1). Branky: 59. Batioja – 86. a 89. Simr, 41. Slaměna, 50. Kanakimana. Žluté karty: 79. Richter – 75. M. Vintr, 82. Štěpánek * Sparta Praha „B“ – Ústí nad Labem 1:0 (1:0). Branky: 21. Sejk. Žluté karty: 37. Jonáš, 50. Suchomel, 60. Gabriel, 82. Šimáček – 43. Chodora, 83. Bílek * Varnsdorf – Vlašim 3:1 (2:0). Branky: 31. a 90+1. Schon, 15. Lauko – 64. Alijagič. Žluté karty: 34. Bláha, 90+2. Šimon – 78. Hošek, 85. V. Svoboda * Táborsko – Třinec 3:0 (2:0). Branky: 16. Provazník, 29. Matoušek, 83. Kopečný. Žluté karty: 26. Tusjak, 55. Holiš, 61. Provazník, 69. Matoušek, 74. Boula – 5. Bedecs, 37. Ba * Příbram – Brno 0:1 (0:0). Branky: 84. Ševčík. Žluté karty: 41. Hladík, 49. Čermák, 55. Texl, 77. Řezníček * Líšeň – Dukla Praha 3:0 (2:0). Branky: 11. Silný, 29. O. Ševčík, 80. Kučera. Žluté karty: 14. Stáňa, 35. Pašek, 42. Silný – 9. Kozel, 25. Piroch, 82. Faleye, 86. Souček * Jihlava – Opava 0:2 (0:0). Branky: 68. vlastní T. Vlček, 73. Celba. Žluté karty: 33. Arroyo, 47. Křišťál, 56. Rychlý, 68. Pikul, 90+3. Digaňa.

16. Třinec 7 1 0          6          6:17     3

8. kolo, neděle 19. září, 20.00 hodin: Dukla Praha – Příbram (pátek 17. 9., 16.30, PP ČT SPORT), Ústí nad Labem – Varnsdorf (pátek 17. září, 18.00), Vyškov – Sparta Praha „B“ (sobota 18. 9., 10.15), Třinec – Jihlava (sobota 18. září, 10.15), Chrudim – Líšeň (sobota 18. 9., 10.15), Opava – Táborsko (sobota 18. září, 15.00, Vlašim – Prostějov (16.30), Brno – Žižkov.