S Líšní se doma eskáčku od pradávných třetiligových dob příliš nedaří. Ani sobotní utkání se nezdálo býti výjimkou, když herní aktivitu hostí ještě podpořilo nešťastné vyloučení už po půlhodině hry. Přes prakticky neustálý tlak Líšně se před oběma brankami nic mimořádného nedělo. Až do umístěné střely kanonýra Silného, který po dvaceti minutách druhé půle otevřel skóre utkání. Na obrat už věřil málokdo, ovšem v poslední minutě se do míče z dálky opřel Kopřiva a trefil. Bod skoro spadlý z nebe.

„Cíl pro dnešní zápas je jednoznačný. Získat ztracené body z Táborska a konečně prolomit brněnské prokletí,“ znělo před utkáním z prostějovského tábora. Ano, naposledy eskáčko porazilo Líšeň doma 24. května 2015! Když pomineme následný ligový a pohárový triumf v následujícím roce, jde po sobotě už o sedmizápasovou šňůru, v níž Prostějov sebral teprve třetí bod. A od nástupu obou celků do F:NL Prostějov v mistrovském zápase ještě nezvítězil.

Trenér Daniel Šmejkal měl po delší době k dispozici takřka kompletní kádr, po uzdraveném Kušejovi byl připraven i Machynek. Komplikací byla vynucená absence stopera Schaffartzika kvůli předchozímu vyloučení. Toho nahradil vedle kapitána Schustera hrající Bialek, vpravo na beka se po delší době postavil Machynek. Urbanec tak mohl hrát (aspoň zpočátku) na svém postu záložníka, vlevo nastoupil Bartolomeu a před Jiráčkem s Omalem operovali Koudelka a Žák. V sestavě hostí se objevila známá jména Paška a Lutonského v obraně, Matochy v záloze a v závěru se na hřiště dostal i útočník Zikl.

Poslední nevydařené zápasy proti Líšni jako by domácí jedenáctce přece jen ležely někde v podvědomí. Hosté byli od prvních minut aktivnější, měli víc ze hry, což se pochopitelně ještě znásobilo dlouhou přesilovkou, kterou po vyloučení Machynka hráli celou hodinu. Jenže před oběma brankami se jaksi nic nedělo. Líšeň se do pořádné šance nebyla schopná dostat a ani eskáčko nevyužilo plně možností brejkových situací. Koudelka se sice snažil využít své rychlosti, jenže k přímému ohrožení soupeřovy branky to nevedlo. Navíc byl o přestávce v podstatě obětován ve prospěch defenzivy, do níž se musel po třiceti minutách stáhnout Urbanec, snažící se do té doby zásobovat spoluhráče v šestnáctce centrovanými míči. Stříž je přece jen defenzivněji laděný fotbalista, který však umí podpořit útočné snažení.

Nakonec měl po změně stran první příležitost po rohovém kopu Bialek, jenže byli to hosté, kteří využili své síly v podobě útočníka Silného. Ten dostal příliš prostoru a umístěnou křížnou střelou zúročil převahu svého týmu. Jestliže se dalo do té doby spekulovat o tom, že to domácí zkusí při dané konstelaci uhrát na bezbrankovou remízu, nastala nová situace – buď se aktivněji pokusit o vyrovnání, nebo bránit dál, což by jistě příliš smyslu nedávalo. Trenér Šmejkal pustil na hřiště rychlostně disponovaného Kušeje a na poslední desetiminutovku také Kopřivu. Nejlepší střelec eskáčka minulého ročníku teď má o vyžití na trávníku spíše nouzi, tuhle šanci ale využil parádně.

Vyrovnání dostalo Líšeň na kolena, na obrat v zápase už ale bylo příliš pozdě. Přesto se domácím podařilo z minima vytěžit maximum a bod pro ně má cenu zlata. V tabulce si drží sedmou příčku a další víkend proti Žižkovu mají velkou šanci své postavení v tabulce dál zlepšovat.

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA

13. kolo: Zbrojovka Brno – Vlašim 2:1 (1:1). Branky: 25. Řezníček, 63. Hladík – 9. Alijagič. Žluté karty: 18. J. Moravec, 23. Texl, 52. Štěrba – 64. Broukal, 73. P. Breda, 83. Podhrázký * Ústí nad Labem – Táborsko 2:2 (1:1). Branky: 33. a 84. z penalty Miskovič – 36. Havrda, 90. Rydval. Žluté karty: 63. Miskovič, 76. Brak, 90. Plachý – 16. Kopečný, 17. Tijani, 34. Navrátil, 85. Almeida, 90.(+3) Garčár, 90.(+3) Lazarčík * Vyškov – Chrudim 4:1 (2:0). Branky: 4. a 42. O. Vintr, 48. Slaměna, 52. D. Jambor – 61. Juliš. Žluté karty: 34. D. Jambor * Příbram – Třinec 0:1 (0:1). Branky: 16. Petráň. Žluté karty: 36. Hájek, 58. Halinský, 90. Pilík – 33. Kania, 60. Juřena, 90.(+2) Adamuška * Viktoria Žižkov – Jihlava 0:0. Bez žlutých karet. * Sparta Praha „B“ – Dukla Praha 5:1 (1:1). Branky: 25. Gelašvili, 75. Ryneš, 81. Vitík, 88. Suchomel, 90.(+1) Šilhart – 2. Fábry. Žluté karty: 27. Pudhorocký, 42. Vitík – 25. J. Peterka, 36. Buchvaldek, 70. a 86. D. Kozel. Červená karta: 86. D. Kozel (po vystřídání)

16. Chrudim 13 2             3             8             11:23     9

14. kolo, sobota 6. listopadu, 14.00 hodin: Jihlava – Vyškov (pátek 5. 11., 18.00), Táborsko – Varnsdorf (neděle 7. 11., 14.00), Třinec – Vlašim (10.15), Chrudim – Ústí nad Labem (10.15), Dukla Praha – Brno (11.00, PP ČT SPORT), Opava – Sparta Praha „B“, Líšeň – Příbram, 1.SK Prostějov – Viktoria Žižkov.