Každá série musí prostě jednou skončit. Ve vzájemných utkáních s Varnsdorfem se prostějovskému eskáčku několik zápasů v řadě dařilo, což přinášelo opatrný optimismus i do nedělního utkání 15. kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. A možná by se i bodově vydařilo, nebýt osudné situace ze třetí minuty. Hrát skoro celý zápas v deseti a víc než dvacet minut dokonce v devíti by neustály ani špičkové kluby. Navíc se utkání na straně domácích mimořádně vydařilo Bojanu Dordićovi, který byl u všech klíčových momentů zápasu.

Přestože bylo po reprezentační přestávce, kde bylo možné dát celý kádr do pořádku, oba týmy nastupovaly oslabené. Na straně domácích absentoval kapitán týmu Rudnickij kvůli stopce po vyloučení v předchozím utkání v Líšni. Mimochodem tam hráli Severočeši v deseti čtyřicet minut, a i když se dvacet minut před koncem síly vyrovnaly, výsledkově na to doplatili.

Eskáčku chyběl nadále distancovaný Machynek, za něhož do zápasu nastoupil Urbanec. Při absenci Žáka táhl ofenzivu Koudelka, kterého ze stran podporovali Bartolomeu a Stříž. A právě tato dvojice byla možná trochu nečekaně u úvodní branky utkání, kterou se Hanáci i přes množstevní handicap dostali do vedení.

Jenže Varnsdorf na tom na podzim není úplně špatně a v závěru první půle už začal viditelně přebírat iniciativu. Zřetelné to bylo po přestávce, kdy si zadělal na karetní problémy druhý krajní obránce Zapletal. Jestliže v prvním poločase byl rozdílovým hráčem Mucha, který vychytal šance soupeře, po změně stran to byl jednoznačně domácí Dordić.

Jeho kvality ostatně ocenil i prostějovský trenér Daniel Šmejkal, když popisoval branky znamenající obrat v zápase. „Prohráli jsme souboj jeden na jednoho, kvalitní Dordić nás při individuální akci obešel na levé straně a poslal solidní předfinální přihrávku na Velicha. Druhá branka byla hned po rozehrání a po rychlém protiútoku se prosadil zase Dordić v situaci jeden na jednoho,“ přiblížil kritickou situaci mezi třiašedesátou a pětašedesátou minutou.

Pokud snad ještě jeho svěřenci pomýšleli na vyrovnání, definitivně jim vítr z plachet vzala druhá žlutá a tedy červená karta pro Zapletala. Nešťastný den pro obránce pak završil penaltovým zákrokem stoper Schuster, což už v samotném závěru nic podstatného neřešilo.

„Inkasovali jsme dvě branky asi v rozmezí dvou minut, které rozhodly o osudu utkání, ale klíčové bylo to oslabení,“ konstatoval pragmaticky trenér Šmejkal. Množství červených kartonků pro jeho svěřence je ale v posledních zápasech poměrně zarážející. Taková série se vidí málokdy.

„Každá z těch červených karet byla trošičku jiná. Kvůli dvěma jsme ale hráli dlouhou dobu v oslabení, jednou šedesát minut, teď i s nastavením prakticky devadesát minut. Nedokážu samozřejmě hned říct, čím to je. Musíme to probrat, ale určitě to není úplně v pořádku,“ připustil prostějovský kormidelník po zápase.

Po zmíněných peripetiích tak je jasné, že proti rezervě Sparty bude z disciplinárních důvodů chybět hned trojice defenzivních hráčů Machynek, Urbanec a Zapletal. Postavit zadní řady tak nebude úplně jednoduché. Navíc proti rychlonohým Sparťanům, kteří budou jistě číhat na brejkové situace.

Jak vše nakonec dopadne, si musíme počkat do sobotní půl druhé odpoledne, kdy poslední utkání podzimu na stadionu v areálu SCM Za Místním nádražím začne.

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA

ostatní výsledky 15. kola: Ústí nad Labem – Opava 0:2 (0:2). Branky: 19. Pikul, 31. Holík. Žluté karty: 43. Miskovič, 45. Hudec, 72. Ogiomade, 90. Krobot, 90.(+2) Mechmache – 4. Hnaníček, 64. Helebrand, 88. Janoščín, 90.(+4) West * Vyškov – Třinec 1:4 (1:2). Branky: 2. O. Vintr – 3. Juřena, 44. Ba, 52. Omasta, 86. Javůrek. Žluté karty: 56. O. Vintr, 69. Amadou, 84. Srubek – 87. Foltyn * Příbram – Jihlava 1:1 (1:1). Branky: 11. Antwi – 27. T. Vlček. Žluté karty: 26. Vilotič, 49. M. Čermák, 67. Januška, 85. Tregler – 85. Lacko * Žižkov – Táborsko 0:0 (0:0). Branky: - Žluté karty: 45. Sakala – 76. Boula * Sparta Praha „B“ – Líšeň 2:1 (1:0). Branky: 3. Drchal, 60. Vitík – 65. Málek. Žluté karty: 33. Šilhart, 47. Jonáš, 82. Vitík – 88. Ulbrich * Vlašim – Dukla Praha 2:0 (1:0). Branky: 37. Alijagič, 78. z penalty Blecha Žluté karty: 31. Barac, 69. Piroch, 90+1. Kulhánek * Brno – Chrudim 3:2 (2:0). Branky: 6. Štěrba, 45+6. Endl, 90.(+4) Kohoutek – 60. Surmaj, 74. Tkadlec. Žluté karty: 35. a 73. Endl, 10. Bariš, 46. J. Řezníček, 71. J. Moravec – 62. a 83. Tkadlec, 12. Drahoš, 89. Surmaj. Červené karty: 73. Endl – 83. Tkadlec.

16. Chrudim 15 2          4          9          13:26   10

16. kolo, sobota 27. listopadu, 13.30 hodin: Jihlava – Ústí nad Labem (pátek 26. 11., 18.00), Žižkov – Varnsdorf (neděle 28. 11., 10.15), Chrudim – Vlašim (10.15), Dukla Praha – Třinec (10.15), Táborsko – Příbram, Prostějov – Sparta Praha „B“, Opava – Brno, Líšeň – Vyškov.