Už spoustu let se házenkářům Sokola II Prostějov nepodařilo vyhrát regionální derby nad TJ Sokol Kostelec na Hané HK. Ani tentokrát, ač do sobotního duelu vstupovali v roli mírného favorita, a navíc doma na palubovce haly RG a ZŠ Otto Wichterleho skvěle začali. Hosté však nepříznivý průběh střetnutí 4. kola 2. ligy, skupiny Jižní Morava 2022/2023 postupně obrátili, aby nakonec zachovali výsledkovou tradici vítězným gólem necelé půl minuty před vypršením zápasového času.

Prostějovské „dvojce“ chyběli ze současného kádru hlavně Vojtěchové Micka s Pospíšilem, již podruhé za sebou absentoval kvůli covidu kouč Svatopluk Ordelt. Soupeř zase postrádal dlouhodobě zraněné Rostislava Podhrázského a Davida Paličku, naopak Ondřej Oščádal se už stihl uzdravit.

Každopádně úvod očekávaného mače byl naprosto jednoznačný. Domácí do něj vletěli jako silný uragán, především kanonýr Jiří Kosina působil doslova neudržitelně. Jeho dělovky končily opakovaně v síti, a když se navíc přidali také jeho parťáci pevnou obranou i palebnou podporou, hosté vůbec nestíhali.

Za stavu 7:1 zkraje 10. minuty si však kostelecký trenér David Ševčík vzal oddechový čas – a po něm se obří prostějovský nápor zastavil. Okamžitě došlo ke snížení na 7:3, následně sice skóre znovu poskočilo na 9:4, nicméně změnu ve vývoji zápasu nešlo přehlédnout.

Hákáčku pomohlo několik věcí: nezvykle brzký nástup střídajícího brankáře Jana Mayera (obvykle chytá až druhý poločas), výrazné zkvalitnění týmové defenzivy a kolektivní produkce směrem dopředu, kde se o přesné trefy rovnoměrně podělili Jan Smékal, Martin Popelka, Václav Prášil, Filip Havlík i Radim Lakomý.

Velký náskok domácích tak postupně mizel (9:7, 11:10), až z něj čtyři minuty před přestávkou nezůstalo nic - 12:12. A do šaten šly oba mančafty za nerozhodného výsledku 14:14, což slibovalo další drama, které po změně stran skutečně nastalo.

Hned po startu druhé půle střelecký démon Kosina (dohromady nasázel 14 fíků!) poslal svůj celek opět do vedení 15:14, leč bylo to naposledy. Vzápětí rozjetý protivník třígólovou šňůrou otočil na 15:17, aby měl od té chvíle neustále trochu navrch.

Prostějovský soubor držela nad vodou zmíněná Kosinova kanonáda podpořená jak brankami průrazného Šimona Hudečka, tak povedenými zákroky Jakuba Hromka mezi tyčemi. Zatímco za kosteleckou partu se nejvíc prosazovali Popelka využívající účinného signálu nacvičených seběhnutí z křídla, dále Havlík, Prášil i Lakomý. Plus dobře čapal brankář Mayer.

Po odskočení HK z 18:19 na 18:21 ve 41. to vypadalo, že se utkání láme ve prospěch TJ Sokol. Ovšem borci Sokola II nic nevzdávali, pořád bojovali a pravidelně snižovali na nejtěsnější rozdíl - 21:22 a 22:23. Až v 56. minutě vyrovnali na 24:24.

Derby gradovalo, nervozita rostla a tím logicky docházelo i k častějším chybám. Méně v úplném závěru jich udělali hosté, proto nakonec o fous uspěli. Na vedoucí zásah Popelky (24:25) ještě odpověděl necelou minutu před sirénou Filip Mikulka (25:25), aby poslední slovo patřilo v čase 59.36 Havlíkovi. Definitivní rezultát pak již nezměnil Hudeček, jehož pokus dvě sekundy před koncem proletěl kousek nad břevnem – 25:26.

KUPON:

2. liga házenkářů, skupina JM - 4. kolo

Sokol II Prostějov – TJ Sokol Kostelec na Hané HK

25:26 (14:14)

Brankový sled: 2:0, 7:1, 7:3, 9:4, 9:7, 11:8, 11:10, 12:12, 15:14, 15:17, 18:19, 18:21, 21:22, 22:24, 24:24, 24:25, 25:26.

Rozhodčí: Hlavinka a Ochmann. Vyloučení: 4:3. Sedmičky: 3/2:3/3. Diváci: 129.

Sestava a branky Prostějova: Hromek, Z. Micka – Sikora, M. Jurik 1, T. Jurík, Korsa, Š. Kintr, Bečička, Hudeček 6, Šestořád 1, Čižmárik, Kolář 1, J. Grepl, Mikulka 2, Kosina 14/2, Jurečka. Trenér: Jakub Raška

Sestava a branky Kostelce: Navrátil, Mayer – V. Prášil 4, Lakomý 4/2, Milar, Popelka 6/1, Smékal 3, Dostál 1, Klimeš, Musil, Albrecht 1, J. Oščádal, M. Grepl, O. Oščádal 2, Havlík 5. Trenér: David Ševčík

HODNOCENÍ TRENÉRŮ

Jakub RAŠKA – Sokol II Prostějov:

„Začátek nám vyšel skvěle, do stavu 7:1 jsme hráli přesně tak, jak jsme chtěli. Místo stejného pokračování však došlo k polevení, jako by klukům výrazné vedení trochu stouplo do hlavy. Celkově naše obrana fungovala dobře, ale v útoku jsme udělali hodně technických chyb zbytečnými ztrátami, nechycenými balóny a podobně. Když zkušenějším klukům už docházely síly, zkusili jsme mladší, ti byli místy nervózní. Kostelec využil našeho zhoršeného výkonu k otočení průběhu utkání. A v závěru nás těsně přetlačil, přestože jsme bojovali až do úplného konce. Rozhodčí? Nelíbily se nám některé jejich verdikty, například mohli přísněji trestat zákroky soupeře nebo nechávat delší výhodu při našich akcích, které naopak rychle přerušovali. Samozřejmě nechceme porážku házet na sudí, ale pískat mohli rozhodně líp. I přes tuhle nepříjemnou porážku v derby však máme mnohem kvalitnější tým oproti minulým sezónám. Šikovní mladí hráči víc dozráli, všichni společně se zkušenými makají a určitě máme na to hrát horní polovinu druholigové tabulky.“

David ŠEVČÍK – TJ Sokol Kostelec na Hané HK:

„Úvod byl z naší strany hodně rozpačitý. Na klucích jako by ještě ležela deka z minulého prohraného utkání, vstup jim vůbec nevyšel. Během time-outu za stavu 7:1 jsme si ale něco řekli, celý tým začal bojovat, herně se zlepšil a dotahoval velkou ztrátu až na poločasový nerozhodný stav. Po přestávce jsme pokračovali stejně dobře, utekli na rozdíl tří gólů. A kdybychom ještě víc zvýšili, mohlo být předčasně rozhodnuto. Prostějov, který se před utkáním vezl na vítězné vlně a vnímal jsem ho jako mírného favorita, však nic nevzdal. Naopak snížil, v závěru dvakrát vyrovnal. Nicméně poslední slovo patřilo nám, měli jsme i trochu štěstí. Derby by možná slušela remíza, ale bych byl sám proti sobě, kdybych nebral dva body. (smích) Za vítězství jsem samozřejmě moc spokojený, i když herně v útoku to z naší strany pořád není úplně ono. Vyhráli jsme hlavně bojovností v obraně. Tenhle výsledek nám určitě může do dalšího průběhu sezóny dost pomoct, abychom byli silnější v hlavách, měli víc zdravého sebevědomí. Teď půjdeme zvesela na pivo!“ (směje se)

HÁZENÁ: 2. LIGA, SKUPINA JM

Ostatní výsledky 4. kola: Telnice – Maloměřice Brno „B“ 34:24 (17:12). Nejvíce bodů: Popela 10, Purket 5, Knol 5, Vítek 4 – Havlát 5, Drásal 5, Michálek 4, Ipser 4 * Holešov – Hustopeče 42:29 (20:20). Nejvíce bodů: Plšek 9, Vízner 8, Jaroš 7, Vaclach 6 – Semerád 10, Hrbáček 8, Pláteník 6, Vaculík 2 * Nové Bránice – Velké Meziříčí 35:25 (18:16). Nejvíce bodů: Oulehla 11, Procházka 7, Kališ 5, Malý 3 – Večeřa 8, Strašák 7, Svoboda 4, Kuřátko 2 * Olomouc – Kuřim 30:33 (17:21). Nejvíce bodů: Janota 6, Petrtýl 5, Plaček 5, Filipec 4 – Chýlek 9, Čermák 6, Mikel 6, Plesl 4 * Újezd u Brna – Ivančice 21:32 (12:16). Nejvíce bodů: Strouhal 8, Absolon 2, Myslík 2, Horký 2 – Slaný 12, Oulehla 4, Missbach 4, Večeřa 2.

1. Kuřim                     4          3          1          0          129:100          7

2. Holešov                  4          3          1          0          138:116          7

3. Telnice                   4          3          1          0          129:108          7

4. Olomouc                 4          2          1          1          117:118          5

5. Ivančice                  3          2          0          1          92:79               4

6. Kostelec n. H.       4          2          0          2          110:99             4

7. Prostějov               4          2          0          2          106:110          4

8. Maloměřice „B“     4          1          1          2          111:111          3

9. Újezd u Brna          4          1          1          2          114:116          3

10. Nové Bránice       3          1          0          2          90:98               2

11. Velké Meziříčí     4          0          0          4          110:128          0

12. Hustopeče             4          0          0          4          89:152             0

KAM PŘÍŠTĚ

5. kolo, sobota 22. října, 17.00 hodin: SHC Maloměřice Brno „B“ – Sokol Nové Bránice (13.00), TJ Sokol Velké Meziříčí - TJ Sokol Újezd u Brna, HK Ivančice - TJ Holešov, TJ Sokol Kostelec Na Hané-HK – Sokol Telnice (neděle 23.10., 10.30), Házená Legata Hustopeče - HBC Olomouc 1966 (neděle 23.10., 11.00), SK Kuřim – Sokol II Prostějov (neděle 23.10., 18.00)