Velký balvan ze srdcí spadl házenkářům TJ Sokol Kostelec na Hané HK. Až v 7. kole 2. ligy mužů JM 2022/2023 totiž dokázali premiérově během této sezóny zvítězit na vlastním hřišti, po třech předchozích porážkách byl úspěšný teprve čtvrtý pokus. Zadařilo se proti Újezdu u Brna poměrem 32:29 (17:14) z nikterak jednoznačného průběhu.

Do sestavy hákáčka se vrátil Rostislav Podhrázský, předposlední dlouhodobě zraněný hráč. Na marodce tak zůstal už jen David Palička, ovšem začátek ani v téměř kompletním složení moc nevycházel. Domácí kupili ofenzivní chyby, když často ztráceli míče i netrefovali střely včetně vyložených šancí.

Hosté však na tom byli v úvodu podobně, tudíž po deseti minutách panovalo chudé skóre 3:3. Potom Jihomoravané trochu zpřesnili hru a odskočili na rozdíl dvou gólů (4:6, 5:7), zatímco Hanáci se dál trápili. Nebýt několika povedených zákroků brankáře Pavla Navrátila, mohlo být ještě hůř.

Takhle se nervózní tým tažený produktivním Martinem Popelkou postupně vzpamatoval z nejhoršího, aby si vzal zpátky těsné vedení (9:8). A po ještě jednom obratu soupeře (11:12) přišla do té doby nejkvalitnější pasáž Ševčíkových svěřenců, kteří čtyřmi trefami za sebou otočili na 15:12. Neboť se v útoku chytili další plejeři, konkrétně Jan Ševčík, Marek Dostál či Jan Oščádal.

Ačkoliv krátce před přestávkou dali rozhodčí velice přísnou červenou kartu zmíněnému J. Ševčíkovi, nevypadal tenhle diskutabilní moment jako výraznější komplikace. Jenže na rozjíždějící se Kostelečáky padl nový útlum a naprostým vypadnutím z tempa přišli mezi 37. až 43. minutou o slibný čtyřgólový náskok (21:17 – 21:21).

Duel tedy startoval vlastně od začátku, výsledek zůstával nějakou dobu na vážkách. Naštěstí od nerozhodného stavu 23:23 domácí mančaft pořádně zabral, načež smrští šesti zásahů v řadě na 29:23 rozhodl o svém důležitém triumfu. Téměř všechny branky během tohoto klíčového náporu přitom padly z bleskových trháků poté, co buď ubránila pozornější defenziva, nebo výborně čapl újezdské rány Jan Mayer mezi tyčemi s okamžitým výhozem dopředu na nabíhající parťáky.

Nejčastěji takto zakončovali Dušan Knápek s Dostálem, do postavené obrany se prosadil i Jan Smékal. Následovala trochu zbytečná divočina nahoru – dolů s lacino ztracenými balóny (29:25), nicméně Radim Lakomý poslal hanáckou partu definitivně do klidu (32:26 tři minuty před koncem). Jen škoda závěrečné korekce protivníka na výsledných 32:29.

2. liga mužů JM 2022/23, 7. kolo

TJ Sokol Kostelec na Hané HK – TJ Sokol Újezd u Brna

32:29 (17:14)

Brankový sled: 2:1, 2:3, 4:4, 4:6, 7:7, 9:8, 11:10, 11:12, 15:12, 16:14, 18:14, 19:17, 21:17, 21:21, 23:23, 29:23, 29:25, 31:25, 32:26, 32:29.

Rozhodčí: Kopřiva a Matuška. Vyloučení: 2:3. Červená karta: 30. Ševčík (Kostelec). Sedmičky: 4/3:2/2. Diváci: 120.

Sestava a branky Kostelce: Navrátil, Mayer – Prášil, Lakomý 3/1, Bílek 1, Popelka 6/2, Smékal 3, Dostál 6, Podhrázský 1, Knápek 4, Musil, J. Oščádal 4, M. Grepl, O. Oščádal 1, Hanták, Ševčík 3. Trenér: David Ševčík.

Nejvíc branek Újezdu u Brna: Víška 7, Horký 6, Flajšinger 5, Lattenberg 4.

Hodnocení trenéra

David ŠEVČÍK - TJ Sokol Kostelec na Hané HK:

„Nebyl to vůbec jednoduchý zápas, Újezd má svou kvalitu a v kádru šikovné kluky. Hráli hodně dopředu, v prvním poločase nám dali dost gólů po rychlé rozehrávce. Proto jsme si opakovaně i důrazněji říkali, že se prostě musíme důsledně vracet dozadu a soupeře přerušovat. Což se ve druhé půlce lépe dařilo. Rozhodla pětiminutovka od vyrovnaného stavu 23:23, kdy Honza Mayer společně s obranou zavřel bránu, a jednoduchými góly z rychlých protiútoků jsme utekli na 29:23. Největší slabinou ale jinak zůstává neproměňování vyložených šancí. To nás pořád trápí, dnes jsme se tím připravili o jasnější výsledek. A mladí kluci mohli jít na hřiště mnohem dřív, ne až dvě minuty před koncem. Každopádně je hlavní, že jsme po třech porážkách doma konečně zvítězili a prolomili trápení na vlastním hřišti. Kluci to moc potřebovali, aby ze sebe shodili nepříjemnou deku. Teď zkusíme zabodovat v Ivančicích, které jsou však v domácím prostředí tradičně velmi silné. Při jejich stabilní kvalitě to tam bude hodně těžké.“

2. LIGA HÁZENKÁŘŮ, SKUPINA JM

ostatní sýsledky 7. kola: Maloměřice-Brno „B“ – Ivančice 21:21 (11:9). Nejvíce bodů: Stříž 4, Jung 4, Drásal 4, Mašľaň – Missbach 6, Slaný 6, Weber 3, Kvasnička 2 * Velké Meziříčí – Holešov 24:32 (14:21). Nejvíce bodů: Večeřa 10, Svooda 4, Fischer 3, Kavka 2 – Vízner 9, Plšek 7, Jaroš 7, Buček 3 * Hustopeče – Telnice 27:38 (9:17). Nejvíce bodů: Pláteník 8, Hnilička 6, Huličný 4, Vaculík 3 – Purket 7, Popela 6, Lengál 5, Gregor 4 * Kuřim – Nové Bránice 24:24 (13:11). Nejvíce bodů: Mušálek 6, Chýlek 5, Hirš 5, Plesl 4 – Oulehla 8, Ryšavý 6, Schoř 5, Svoboda 1.

1. Telnice                    7          6          1          0          225:187           13

2. Holešov E                7          5          2          0          241:210           12

3. Kuřim                      7          4          2          1          211:179           10

4. Olomouc                 7          4          2          1          224:208           10

5. Ivančice                  7          4          1          2          223:186           9

6. Kostelec n.H.          7          3          1          3          196:184          7

7. Újezd u Brna           7          3          1          3          213:212           7

8. Nové Bránice          7          2          2          3          203:214           6

9. Prostějov                7          3          0          4          186:209          6

10. Maloměřice B       7          1          2          4          192:199           4

11. Velké Meziříčí       7          0          0          7          189:236           0

12. Hustopeče             7          0          0          7          178:257           0

8. kolo: neděle 13. listopadu, 17.00: Ivančice – Kostelec na Hané (sobota 12. 11., 17.00), Velké Meziříčí – Maloměřice Brno „B“ (sobota 12. 11., 17.00), Holešov – Prostějov (11.00), Újezd u Brna – Kuřim (15.00), Telnice – Olomouc, Nové Bránice – Hustopeče