Souboj dvou tabulkových sousedů nabídl sobotní zápas Prostějova a Nových Bránic. Prostějovský Sokol se v posledním domácím utkání druholigové sezóny chtěl předvést a podařilo se. Mužstvo trenéra Ordelta od začátku vedlo a místy dokázalo navýšit náskok až na osm bodů. Utkání 21. kola 1. ligy skupiny JM nakonec i přes dotahování soupeře Prostějov zvládl, připsal si sedmou výhru v řadě a pojistil si nejhůře desáté místo tabulky.

Zápas začal zostra. Už ve 2. minutě viděl žlutou kartu Bečička a o dvě minuty později také hostující Holý. Navíc začaly padat branky v rychlém sledu. Prostějov se ujal vedení jako první a začal udávat tempo utkání. V 6. minutě Hudeček sedmičkou upravil na 3:1, ale za tři minuty dostal Mikulka trest a soupeř srovnal. Prostějov šel ale poté znovu do trháku, Hudeček s Kosinou přidali další branky, přičemž druhý jmenovaný předvedl jednu ze svých specialit, střelbu do nižších pater brány. V 16. minutě do té doby rychlé přibývání bodů zvolnilo, postarali se o to oba brankáři. Přitom hlavně Kintr měl dobrou šanci. Za další minutu přišel hostující hráč o ortézu po jednom ze zákroků, zapadla navíc za mříž nářaďovny… Desátý bod na straně domácích vzápětí přidal Kosina a ve 20. minutě už domácí vedli o šest bodů. Střelecky se ale ke Kosinovi přidávali i jiní hráči, například Bečička. Ve 23. minutě hostující brankář vytáhl skvělý zákrok proti Hudečkovi. Prostějov poté zdánlivě ubral a soupeř něco z jeho náskoku ukrojil. Na sedmičku Bečičky ještě dokázal reagovat Kališ, Prostějov v poločase vedl o pět branek.

Hned zkraje druhého poločasu Nové Bránice snížily na rozdíl tří bodů, následně ale Prostějov opět zvýšil tempo. Místy se ovšem domácí potýkali se střeleckou produktivitou, Kintr ve 36. minutě dvakrát osamocený proti brankáři zaváhal. Za dvě minuty dopadl Javůrek na Oulehlu a byla z toho velká rána. Brzy nato šel soupeř poprvé do brejku, osamocený Schoř se nemýlil. Prostějov se tím ale nenechal rozhodit a dále kontroloval zápas i skóre. „Dej Kosovi balónek a on si vystřelí,“ znělo tribunou poté, co Kosina znovu prostřelil brankáře. Ve 46. minutě už to bylo o osm branek, nejvíce během zápasu. V průběhu utkání tým doplnil Marek Černý a po chvíli se zapojil do hry, navíc přispěl i bodově. 48. minuta přinesla skvělý návrat a obranný zákrok Hudečka, který zmařil akci soupeře už na polovině hřiště. V 52. minutě si málem brankář domácích připsal nahrávku na gól, dlouhý oblouček ale těsně nenašel adresáta. Závěr utkání pak byl přeci jen dramatický. Kosina se nejprve probil sám a dal další branku, upravil tak na 32:25. Pak ale soupeř stáhl, a navíc Kosina dostal červenou kartu. Trefil totiž rukou Saláta do obličeje. Prostějov přesto zápas zakončil elegantně, navíc pěknou trefou Kintra, který poslal míč do brány o tyčku a z těžkého úhlu.

ÚSTY TRENÉRA

Svatopluk ORDELT – TJ Sokol II Prostějov:

„Byly to důležité body. Pořád jsme se motali na spodku tabulky, kdyby se to všechno špatně vyvinulo, byli bychom poslední. To jsme si ale nyní pojistili. Vedli jsme ale v podstatě od začátku zápasu. Tuším, že nejvíce jsme vedli o osm, soupeř vždy stáhl na čtyři pět a byl takový celý zápas. Byl bych radši, kdyby to bylo o deset, nicméně zvládli jsme to. Dařilo se Jirkovi Kosinovi, dal spoustu gólů, brankář nás podržel… Všichni odehráli, co jsme si domluvili. Takže za mě spokojenost.“

2. liga házenkářů, sk. JM 2022/2023 - 21. kolo

TJ Sokol II Prostějov – Sokol Nové Bránice 33:28 (18:13)

Brankový sled: 1:1, 3:1, 3:3, 4:3, 4:4, 6:4, 6:5, 8:5, 8:6, 12:6, 12:7, 13:7, 13:8, 14:8, 14:9, 15:9, 15:11, 16:11, 16:12, 18:12, 18:15, 20:15, 20:16, 22:16, 22:18, 24:18, 24:19, 27:19, 27:20, 28:20, 28:23, 29:23, 29:24, 30:24, 30:25, 32:25, 32:28, 33:28.

Rozhodčí: Krobothová, Smékal. Vyloučení: 3:4. Žluté karty: Bečička – Richter (vedoucí), Holý. Červená karta: Kosina. Sedmičky: 5/5:4/3. Diváci: 50.

Sestava a branky Prostějova: Hromek, Micka – Sikora, M. Jurík 2, T. Jurík 1, Černý 2, Kintr 3, Bečička 4, Hudeček 5, Javůrek, Mikulka 4, Kosina 12, Nesvadba. Trenér: Svatopluk Ordelt.

Nejvíc branek Nových Bránic: Schoř 10, Oulehla 6, Kališ 3