Tahle série předkola play-off Chance ligy 2020/2021 byla kratší, než by fanoušci Prostějova chtěli… Čítala totiž jen nejmenší možný počet možných zápasů, tedy tři. Během nich Jestřábi bojovali, dřeli, jenže nestačilo to. Po dvou těsných porážkách venku završili nevydařený part s Porubou v nedělním duelu prohrou 1:5 na vlastním ledě. A ročník 2020/2021 se tak stal pro tým Jiřího Šejby minulostí.

Úvod zápasu se Prostějovu příliš nepodařil. Brzy sice získal výhodu přesilové hry, tu ale nezužitkoval. Mrázek ani Kaut si se zakončením neporadili, naopak na druhé straně zahrozil Endál, jehož přízemní střelu dokázal Bláha vyrazit. Krátce po konci přesilovky navíc Poruba udeřila. Michal Hotěk si udělal prostor před bránou a nikým neatakován převzal puk i zavěsil – 0:1. Tlak ze strany Jestřábů sice hned nenastal, postupně se ale více dostávali ke slovu. Ve 12. minutě zahrozili Mrázek a dvakrát Žálčík, o tutovky však nešlo, naopak. V 15. minutě udeřili hosté podruhé, Adam Raška si našel dorážku a poslal puk neomylně pod víko. Následně ještě stihl Korkiakoski trefit tyč. Posledních osm minut navíc Jestřábi prakticky nevystřelili na bránu.

Bylo jasné, že pokud chtějí svěřenci Jiřího Šejby pomýšlet na prodloužení série, budou muset přidat. A to taky udělali. Rozhodně přidali na bruslení a v soubojích, nerozhodila je ani přesilovka Toraxu, která se soupeři vůbec nepovedla. A naopak se Prostějov dostával k šancím. Souhra Vachutky se Žálčíkem ještě nebyla gólová, brzy nato ale Mrázek objel bránu a nabil Bartošovi, který nedal Muštukovsovi šanci – 1:2. Prostějov vycítil šanci a hnal se za vyrovnáním. Jandus měl obrovský kopec smůly u tyčky, podobně se nedařilo ve velké přesilovkové šanci Žálčíkovi. Drtil pak vše ostřeloval od modré. Jenže marně. Konec třetiny naopak znovu patřil Porubě. Ta vyvinula na bránu Prostějova velký tlak, a i díky obětavosti Krejčího ho tým ustál. Na konci ale hráčům rupaly nervy a často chodili do soubojů za hranicí faulu. Rozhodčí to ještě tolerovali, neskousli už ale oplátku faulu od Mrázka. Do třetí třetiny tak šli Jestřábi ve čtyřech hráčích do pole.

Třetí třetinu začal Prostějov náporem podobně jako druhou. Bylo vidět, že hráči nemíní zápas prohrát. A tak se Jandus dostával do šancí, skvělou možnost měl ve 44. minutě Bartoš, který dostal puk do uličky, poslal ho však jen do brankáře. Vyznamenat se mohl i Novák, s bekhendem však neuspěl. Prostějov do soupeře zkrátka bušil a zdálo se být otázkou času, kdy hostující obrana povolí. Leč nestalo se. A naopak se prosadila Poruba. Z prakticky první své větší šance v třetině navýšila tečí Lukáše Endála skóre – 1:3. Prostějov na intenzitě neubral, ale velkých šancí Hanáků výrazně ubylo. A v 50. minutě bylo prakticky rozhodnuto. Lukáš Endál si zpoza tyčky vyjel před bránu, protlačil se do zakončení a zvýšil na 1:4. Prostějov se přesto nevzdával, hráči se nahlas hecovali – koneckonců jim zbývalo 10 minut hry. Opět tak byly k vidění velké šance. Mrázek trefil z úhlu tyč, Hrníčko byl blízko snížení. Jenže hokejový bůh si s Jestřáby v neděli nemilosrdně pohrál. Místo snížení se minutu před koncem do již odkryté brány – Prostějov hrál tou dobou 6 na 4 – prosadil Lukáš Endál, který tak završil hattrick. A rozhodl nejen o osudu utkání, ale i o osudu celé série, kterou Poruba zakončila vítězstvím 3:0 na zápasy.

OHLASY TRENÉRŮ

Jiří ŠEJBA – LHK Jestřábi Prostějov:

„Utkání mělo takovou jednu vlnu v první třetině, ve které byl soupeř lepší. My jsme hráli takový hokej s žádným překvapením. Hráli jsme furt do plných. Ve druhé třetině jsme udělali pár změn a začali hru rychle otáčet. Najednou jsme viděli, že jsme byli u nich a dali na 1:2. Potom jsme měli dvě šance do prázdné, a to se prostě musí dát. Podle mě šlo o rozhodující okamžiky. Ve třetí části to pak bylo rovnovážné a jim bohužel vyšel tečovaný kotouč na 3:1. Pak jsme to zkoušeli dál, ale dneska jsme tam ty střely prostě nedostali. Kluci do toho ale dali všechno, jim se nemůže nic vyčítat. Bohužel postoupil ten lepší.“

David MORAVEC – HC RT Torax Poruba:

„Zápas hodnotím velmi dobře a pozitivně. Předvedli jsme svoji kvalitu a jsme velmi rádi, že jsme to zvládli. Potvrdili jsme sílu kolektivu. Důležité je, že jsme vyhráli a dali jsme minimálně o jeden gól navíc. Dali jsme si za cíl, že musíme hrát zodpovědně ve středním pásmu a snažit se trestat rychlé protiútoky. To se nám také podařilo. Prostějov byl velmi těžký soupeř, protože měl kvalitní přesilovky a skoro ve všech atributech měli lepší statistiky. Měli jsme proto obavy, jak to zvládneme, ale jsme rádi za to, že jsme sérii zvládli a postoupili. Jsme rádi, že kluci sérii zvládli i po taktické stránce. Teď si dáme oddech, v úterý k večeru budeme mít trénink a regeneraci a připravíme se na dalšího soupeře. Jsme proto rádi, že máme i trochu oddychu a dáme se do kupy.“

Chance liga mužů ČR 2020/21 - předkolo play-off, 3. utkání

LHK Jestřábi Prostějov – HC RT TORAX Poruba

1:5 (0:2, 1:0, 0:3)

Konečný stav série: 0:3

Branky a nahrávky: 28. Bartoš (Mrázek) – 6. Hotěk (Kanko. Raška), 15. Raška (Urbanec, Voráček), 46. Endál (Szathmáry, Toman), 50. Endál (Špaček, Toman), 59. Endál (Hudeček).

Rozhodčí: Dědek, Cabák – Hranoš, Otáhal. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Oslabení: 0:0. Hráno bez diváků.

Sestava Prostějova: Bláha – Piegl, Hrdinka, Drtil, Krejčí, Staněk, Matyáš – Mrázek, Bartoš, Hrníčko – Motloch, Chlán, Gago – Novák, Kaut, Jandus – Žálčík, Janeček, Vachutka. Trenéři: Jiří Šejba a Ivo Peštuka.

Sestava Poruby: Muštukovs – Teper, Žovinec, Szathmáry, Kozák, Voráček, Urbanec, Slavík – Sikora, Pořízek, Hudeček – Korkiakoski, Jáchym, Stloukal – Hotěk, Toman, Endál – Špaček, Raška, Kanko. Trenéři: Karel Suchánek a David Moravec.

34. kolo: Slavia Praha – Benátky nad Jizerou 7:4 (1:1, 3:1, 3:0). Branky: 9. Šmerha (Vlček, Pšenička), 22. Bednář, 29. Doležal (Veber, Šteiner), 31. Šmerha (Vlček, Jeřábek), 55. Kafka (Bednář, Kuťák), 56. Šteiner (Jeřábek, Doležal), 57. Bednář (Kafka, T. Duda) – 10. Jansa (Pabiška, Jiruš), 40. Pabiška, Čederle, Jiruš) * Havířov – Kadaň 5:4 (1:0, 3:1, 1:3). Branky: 16. Doktor (Prokeš), 23. Chroboček (Zeman, Doktor), 29. Mrva (Maruna, Prokeš), 38. Becher (Prokeš, O. Procházka), 49. O. Procházka (Ševěček, Prokeš) – 38. M. Svoboda (J. Veselý, Horáček), 46. Havlín (Chlouba, Seemann), 53. Seemann (J. Svoboda, T. Koblížek), 57. Kottek (T. Koblížek, Havlín) * Litoměřice – Ústí nad Labem 4:3 SN (0:1, 1:1, 2:1 – 0:0). Branky: 32. M. Procházka (Miškář, Beran), 48. T. Svoboda (Stehlík, Válek), 54. Beran (M. Procházka, Holý), rozh. nájezd Beran – 12. Sklenář (Protasenja, Furch), 30. Jouza (Jasečko, Vala), 46. Jouza (Vacík) * Vsetín – Sokolov 7:2 (1:2, 3:0, 3:0). Branky: 4. Štach (Kucharczyk, Vlach), 33. Zeman (Jenáček, Smetana), 34. Půček (Pechanec, Bartko), 39. Berger (Pechanec, Březina), 53. Berger (Pechanec, Bartko), 58. Březina (Pechanec, Berger), 60. Kudělka (Berger, Jenáček) – 8. Přindiš (Kulhánek), 15. Vitouch (Hašek, Prymula) * Poruba – Prostějov 6:1 (3:0, 1:1, 2:0) * Jihlava – Frýdek-Místek 3:1 (1:0, 1:0, 1:1) Branky: 3. Jiránek (Illéš, Dundáček), 28. Fronk (Jiránek, Cachnín), 60. Illéš (Harkabus) – 47. Matiaško (Peterek, Martynek) * Kladno – Vrchlabí 6:1 (0:0, 4:0, 2:1). Branky: 22. Hlava (Snuggerund), 27. Bernat (Jelínek, Funk), 28. Kubík (Hlava), 35. Hlava (Jelínek, Snuggerund), 53. Snuggerund (Melka), 54. Routa (Snuggerund) – 55. Matýs (Jirků, Chalupa) * Kolín – Třebíč 3:6 (2:2, 1:2, 0:2). Branky: 12. Síla (Petržilka, Štohanzl), 17. Váchal (Kučera, Mašín), 30. Z. Král (Jankovský, Husa) – 3. Oščádal (Křehlík, Malý), 17. Vodný (Nedvídek), 30. Psota (Vodička, Michálek), 34. Křehlík (Furch), 54. Nedbal (Šťovíček, Nedvídek), 56. Bittner (Psota, Nedbal).

PŘEDKOLO PLAY OFF

1. zápasy: Litoměřice – Sokolov 2:3 PP (0:1, 0:1, 2:0 – 0:1). Branky: 46. M. Procházka (Kremláček, Jebavý), 60. M. Procházka (Kremláček, Holý) – 2. Švec (T. Rohan), 23. Tůma (Pohl), 68. Křemen (Vitouch, Pohl) * Vsetín – Ústí nad Labem 2:1 SN (0:1, 0:0, 1:0 – 0:0). Branky: 50. Štach (Zeman), rozh. nájezd Březina – 20. Severa (Trávníček, Vrdlovec) * Poruba – Prostějov 2:1 PP (0:0, 0:1, 1:0 – 1:0) * Třebíč – Slavia Praha 4:1 (1:0, 1:1, 2:0). Branky: 15. Nedvídek (Nedbal, Šťovíček), 39. Bittner (Psota, Šťovíček), 57. Šťovíček (Bittner), 60. Beránek (Nedbal) – 32. Kružík (Bednář, Kafka).

2. zápasy: Litoměřice – Sokolov 4:0. (0:0, 2:0, 2:0). Branky: 21. T. Svoboda (Jánský, Baláž), 24. Holý (Miškář, Beran), 49. Válek (T. Svoboda, Stehlík), 50. Stehlík (Jánský, Válek) * Vsetín – Ústí nad Labem 1:2 (1:2, 0:0, 0:0). Branky: 13. Vlach (Kucharczyk, Štach) – 11. Klikorka (Matějček), 13. Sklenář (Protasenja, Havránek) * Poruba – Prostějov 4:2 (0:2, 1:0, 3:0) * Třebíč – Slavia Praha 0:2 (0:0, 0:0, 0:2). Branky: 57. Bednář (Vlček, Šmerha), 60. Ondráček.

3. zápasy: Sokolov – Litoměřice 5:7. (2:2, 3:1, 0:4). Branky: 13. Tůma (Rohan, Pohl), 19. Kverka (Vracovský), 21. Rulík (Křemen, Jiskra), 23. Tůma (Vracovský, Kverka), 40. Vracovský (Kverka) – 5. M. Procházka (Miškář, Holý), 6. Marcel (Jánský, Jindra), 37. Válek (T. Svoboda, Beran), 43. Miškář (M. Procházka, Holý), 51. Beran (Miškář, Holý), 58. Beran (Miškář, Jebavý), 60. Válek (T. Svoboda). Stav série: 1:2 * Ústí nad Labem – Vsetín 2:5 (0:1, 0:1, 2:3). Branky: 46. Trávníček (Vrdlovec, Voženílek), 48. Vrdlovec (Brož, Trávníček) – 8. Bartko (Smetana, Zeman), 30. Štach (Kucharczyk, Klímek), 44. Bartko (Gorčík, Pechanec), 57. Kucharczyk (Půček, Hořanský), 59. Hořanský. Stav série: 1:2 * Poruba – Prostějov 1:5 (0:2, 1:0, 3:0). * Slavia Praha – Třebíč 0:1 (0:1, 0:0, 0:0). Branky: 17. Vodička (Furch, Bittner). Stav série: 1:2

Předkolo play-off, 4. zápasy, pondělí 15. března, 17.00 hodin: Ústí nad Labem – Vsetín (16.00), Slavia Praha – Třebíč, Sokolov – Litoměřice.

Předkolo play-off, případné 5. zápasy, středa 17. března, 17.30 hodin: Litoměřice – Sokolov (17.00), Vsetín – Ústí nad Labem, Třebíč – Slavia Praha.