Byl to hodně tvrdý ořech k rozlousknutí, ale prostějovské volejbalistky ho zatraceně pernou dřinou rozpůlily. Maďarskou Nyíregyházu navzdory její nesporné síle udolaly i v odvetě 1. kola evropského Challenge Cupu žen 2022/23, tentokrát po velmi vyrovnaném průběhu ve čtyřech dramatických, divácky atraktivních setech.

V součtu s rovněž vysoce kvalitním i divácky atraktivním prvním duelem tak postoupily mezi šestnáct nejlepších družstev Vyzývacího poháru!

VK Prostějov - Fatum Nyíregyháza 3:1 (22, 29, -20, 22)

Výsledek prvního zápasu: 3:2. Postoupil: Prostějov.
Rozhodčí: Yalcin (Nizozemsko) a Savu (Rumunsko). Čas: 126 minut. Diváci: 400. Sestava Prostějova: Silva 26, Meidlová 11, Löff 12, Bajusz 3, Faltínová 19, Kvapilová 6, libero Stavinohová. Trenéři: Miroslav Čada a Lubomír Petráš. Sestava Nyíregyházy: Čičič 4, Leban 24, Lászlop 3, Jurdža 1, Belova 6, Cepni 11, libero Tóth - Karaoglu 21, Kovács-Francesco. Trenéři: Tomáš Varga a Csaba Pampuch.
Bodový vývoj - první set: 2:2, 4:2, 4:4, 7:6, 7:10, 8:13, 11:13, 11:15, 14:16, 16:17, 18:18, 20:19, 22:22, 25:22. Druhý set: 2:0, 2:2, 3:4, 5:4, 6:6, 10:6, 11:9, 14:10, 16:11, 16:14, 18:14, 18:16, 21:18, 21:21, 22:23, 24:23, 24:25, 25:26, 27:26, 28:27, 29:28, 31:29. Třetí set: 0:2, 2:2, 5:3, 6:6, 8:6, 9:8, 11:8, 11:10, 12:12, 15:13, 16:16, 18:17, 18:19, 20:20, 20:25. Čtvrtý set: 4:0, 6:1, 8:2, 10:3, 10:5, 11:8, 14:9, 14:12, 15:14, 18:16, 18:19, 21:19, 21:21, 24:21, 25:22.

Hanačky tentokrát zachytily nástup, nemusely hned řešit nabranou ztrátu a místo toho od začátku těsně vedly. Ale jen do stavu 7:6, kdy přišla série jejich různých chyb potrestaná obratem na 7:10. Tím se hosté dostali do laufu, hodně přitlačili a ještě zvýraznili svůj odskok (8:13). Domácí se okamžitě zmátořili, dostali z nejhoršího (11:13). Aby potom trpělivě ukrajovali z manka, až bylo zlikvidováno srovnáním z 11:15 na 18:18. Čímž neřekli zdaleka vše a od nerozhodného stavu 22:22 ovládli koncovku - 25:22.
Jakmile se maďarský celek dostával pod větší tlak, nebyl už tak extrémně agilní, jako když se mu dařilo. Zatímco mančaft z Moravy trpělivě krůček za krůčkem budoval čím dál větší herní jistotu i kvalitu jak obrannou, tak útočnou. Z toho rezultoval trhák čtyřmi získanými výměnami za sebou při výborném podání Kláry Faltínové (6:6 - 10:6). Skórersky dominovala Jéssica Silva, ovšem krátkého zaváhání VK soupeřky využily k dílčí korekci na 11:9. Totéž se jim povedlo díky neprostupným blokům o několik minut později (16:11 - 16:14), načež odstartovala vyrovnanější přetahovaná o každý míč umocněná otočením z 21:18 na 22:23. Vzápětí měl Prostějov setbol (24:23), dva odvrátil (24:25, 25:26) a po infarktové řeži svůj pátý proměnil - 31:29.
V tu chvíli stačila vékáčku ve sportovním spektáklu špičkové úrovně jediná sada k postupu. Blesková obrátka z 0:2 na 5:3 vypadala slibně, leč protivnice samozřejmě nechtěly nic vzdát (6:6). Nenechaly se zlomit ani dalším únikem českého týmu na 11:8, drama pokračovalo (12:12). A gradovalo strhujícím způsobem, neboli znovu dlouho vyrovnaným finišem. Tentokrát jej počínaje stavem 20:20 mnohem zdatněji ukočírovala přesnější i odvážnější Nyíregyháza - 20:25.
Do té doby vynikajícím vyslankyním ČR náhle scházel předchozí důraz, rýsující se sprint do cíle jim vůbec nevyšel. Naopak odpich do čtvrtého dějství měl parádní parametry a hanácká suita nemilosrdně vyrazila vstříc postupové slasti (4:0, 8:2). Její úvodní nápor byl doslova drtivý, leč ohraničen skóre 10:3. Vargovy svěřenkyně tažené výtečnou univerzálkou Yagmur Karaoglu se následně prudce zvedly a vnesly do mezinárodní řežby nový náboj (11:8). Ačkoliv Čadovy ovečky hned zase utekly na 14:9, bylo cítit, že ztrácejí tah na bránu. Z tempa vypadly několika nevynucenými hrubkami, světelná tabule náhle ukazovala 15:14, pak i 18:19. Načež zabraly pro změnu domácí bojovnice (21:19), aby úplný konec od rovnocenných cifer 21:21 přece jen daly - 25:22 a 3:1!

Miroslav Čada (hlavní trenér VK Prostějov): „Obě utkání měla vysoké tempo a skvělou kvalitu, byla tam vynikající obrana zejména od hráček maďarského týmu. I když jsme dobře útočili, tak se nám často nedařilo zakončením bodově prosadit přes špičkovou defenzivu hostů. Proto šlo o tak vyrovnaný boj. Tím cennější jsou naše dvě vydřené výhry a pochopitelně postup. Holky chci pochválit za výbornou kolektivní práci.“
Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Byla to dvě hrozně těžká utkání. Tím víc, že se hrála takhle rychle po sobě. Soupeř nás hodně tlačil servisem a byl výborný v obraně, ale my jsme zvítězily i postoupily dál hlavně bojovností. Nikdy během obou zápasů jsme ani na chvíli nic nevzdaly a byly to z naší strany velmi povedené výkony i s trochou štěstíčka.“
Tomáš Varga (hlavní trenér Fatum Nyíregyháza): „Mám radost, že jsme po oba dny tady v Prostějově předváděli velice dobrý, agresivní, bojovný volejbal a moderní volejbal. Takticky jsme byli na soupeře důkladně připravení, ale těsně to nestačilo. Domácím gratuluji k vítězstvím, postoupili zaslouženě. My budeme dál stavět na těchto kvalitních výkonech, kterými si holky dokázaly, že mají na to hrát takový level.“
Fruzsina Tóth (kapitánka Fatum Nyíregyháza): „Jsem velmi šťastná, že jsme tyto dva zápasy odehrály v takovém složení našeho týmu na natolik vysoké úrovni, ve výborném tempu. Máme teď omlazené družstvo, které se vlastně tvoří nanovo. A přestože jsme těsně vypadly, pomůžou nám obě nesmírně kvalitní bitvy do dalšího průběhu maďarské ligy i směrem k příští sezóně.“