Dílčí překvapení se urodilo ve čtvrtfinále Českého poháru žen 2020/21. Prostějovské volejbalistky na vlastní palubovce podlehly Šternberku ve čtyřech setech, když v první i třetí sadě promarnily výrazný náskok. Sokol se těmito obraty nastartoval, předvedl o poznání kvalitnější výkon a po zásluze postoupil do závěrečného turnaje Final Four v Teplicích.

 

Úvod střetnutí byl dlouho dost vyrovnaný, neboť na domácí tlak i opakované menší úniky ve skóre (z 4:4 na 6:4, z 6:6 na 9:6) odpovídal hostující tým okamžitými korekcemi (6:6, 9:8). Totéž se opakovalo také od stavu 15:11, kdy do té doby herně lepší vékáčko vyrobilo při účinném servisu Herdové sérii nevynucených chyb a umožnilo soupeřkám srovnat na 15:15. O chvíli později šly Sokolky další bodovou šňůrou dokonce do vedení 17:21, tentokrát dobře podávala Wanczyk a Prostějovanky se zle trápily nejen na přihrávce. Naději vnesla mírným favoritkám na kurt střídající Weidenthalerová (21:22), ale koncovku ovládla nadšeně bojující děvčata TJ – 22:25 a 0:1.

Druhá část probíhala jako podle kopíráku, šternberské plejerky opět neustále eliminovaly snahy růžově oděného družstva o větší odskočení. Petrášovy svěřenkyně měly velké problémy hlavně s útočným překonáváním obrany protivnic, která byla kompaktní na síti i v poli. Právě tři vítězné bloky za sebou otočily vývoj z 11:8 na 11:12, Drešlova parta tak znovu vyskočila na koně - 12:14 a 15:17. Teprve za téhle kritické situace se Kopáčová a spol. vyburcovaly, vložily do svého projevu mnohem víc úsilí i volejbalového umu. A rázem díky vydařené pasáži sahaly po vyrovnání setového poměru - 23:18. Vzápětí se vrátily na scénu nerezignující ženy v oranžovém (23:22), nicméně nervózní závěr s vypětím sil uhájil domácí mančaft – 25:23 a 1:1.

Další vydařený úsek předvedly prostějovské hráčky zkraje třetího dějství (z 2:3 na 6:3), ovoce přinášela zejména polařská obětavost. Leč rivalky oplatily stejnou mincí a manko brzy zlikvidovaly (7:7). Přesto se soubor okolo zastupující kapitánky Fričové viditelně chytil, dokázal vytvářet znatelnější nápor servisem i ostatními činnostmi. A utekl do zatím největšího trháku 15:10. Rozhodnuto? Zdaleka ne. Zbytečné hrubky VK držely Šternberk relativně na dohled, následně přišel jeho mohutný úder sedmi získaných výměn v řadě (!) při výborném podání Herdové s týmově neprostupnými bloky (z 19:14 na 19:21) a bylo vymalováno. Vystresované Prostějovanky v pokaženém finiši absolutně vypadly z role – 20:25 a 1:2.

Výběru taženému dvojicí Wanczyk a Herdová a především defenzivní obětavostí celé sestavy navíc skvěle vyšel i start do čtvrtého dílu - 1:4. S výsledkovými ambicemi obhájkyň loňského čtvrtého místa v Českém poháru to tudíž vypadalo nevalně. A jakmile hostující hráčky vystřihly novou pětibodovou šňůru z 3:4 na 3:9, zdál se triumf papírově o něco slabší ekipy neodvratným. Také byl, euforicky šlapající Sokolky bez potíží dotáhly celý mač do zaslouženě úspěšného konce. Zatímco vékáčko propadlo – 15:25 a 1:3.

ZAZNĚLO NA TISKOVCE…

Lubomír PETRÁŠ – VK Prostějov

„Do utkání jsme vstoupili solidně, ale od stavu 15:11 šel náš výkon prudce dolů. Totéž se opakovalo ve třetím setu, tam jsme ztratili náskok dokonce 18:12. Pořád se nám stává, že se zasekneme v jednom postavení, začneme kupit různé chyby, znejistíme a nejsme pak schopní hrát, na co teoreticky máme. Soupeř se naopak těmi obraty chytil, výborně bránil náš slabý útok a zaslouženě slavil vítězství i postup. My jsme zklamali po všech stránkách.“

Jan DREŠL – TJ Sokol Šternberk

„Musím holky pochválit, protože předvedly výborný kolektivní výkon. Na síti i v obraně, úplně ve všem. Bylo to asi nejlepší utkání našeho mladého mančaftu v sezóně. Děvčatům samozřejmě věřím, ale že dokážeme takovým způsobem vyhrát v Prostějově je určitě moc příjemné překvapení. Pro Šternberk znamená postup do pohárového Final Four historický klubový úspěch.“

 

ČESKÝ POHÁR ŽEN 2020/21 – ČTVRTFINÁLE

VK Prostějov – TJ Sokol Šternberk

1:3

1. set:  22:25

2. set.  25:23

3. set:  20:25

4. set:  15:25

Rozhodčí: Kavala a Slezák. Čas: 1:51 hodiny. Hráno bez diváků.

Sestava Prostějova: Fričová, Kvapilová, Kopáčová, Michalíková, Blumentritová, Dvořáčková, libero Stavinohová. Střídaly: Šípová, Weidenthalerová, Pluhařová. Trenéři: Lubomír Petráš a Miroslav Čada.

Sestava Šternberka: N. Látalová, Kneiflová, Šmídová, Herdová, Kořínková, Wanczyk, libero Slavíková. Střídaly: Jarošová, Z. Látalová. Trenér: Jan Drešl.