V koronavirem krutě osekaném programu UNIQA extraligy žen ČR 2020/21 mělo být momentálně odehráno osm kompletních kol, tedy čtyřicet utkání.

Nejprve jednorázové a nyní plošné odkládání zápasů kvůli šíření covid-19 však dovolilo zatím uskutečnit pouhých osmnáct střetnutí, tedy necelou polovinu. Pojďme zkusit z tohoto smutně chudého vzorku vyčíst, jak je na tom samotná soutěž i jednotlivé týmy v ní.

OČEKÁVANÉ SILNÉ KVARTETO

Už před začátkem sezóny zaznívaly oprávněné prognózy, že o medaile by si to měla rozdat čtyři papírově nejsilnější družstva. Což se s částečnými výhradami dosud naplňuje. Nejvíc za výkonnostním očekáváním přitom zaostávají Šelmy Brno coby obhájkyně prvenství z minulého ročníku. Velké problémy měly hned při premiéře v Prostějově, kde na poslední chvíli zachránily těsné vítězství 3:2. Pak doma nestačily silné Olomouci 1:3, urvaly těžkou výhru 3:1 v Ostravě, ztratily set i s podceňovaným Frýdkem-Místkem a dostaly nakládačku 0:3 na Olympu Praha. Na formě Jihomoravanek se projevila jak částečná obměna kádru, tak především volnější letní příprava.

Roli asi největšího favorita zdárně plní olomoucký výběr UP. Na úvod měl sice značné potíže s posíleným Olympem (3:2), leč následně uspěl přesvědčivým způsobem u Šelem a žádnou sadu nevěnoval venku ani Šternberku, ani Přerovu. Internacionálně složené účastnice Ligy mistryň ovšem mocně pronásleduje našlapaný Liberec, mančaft s top formou před celostátní sportovní stopkou. Dukla totiž bez milosti vypráskala 3:0 Přerov i Frýdek-Místek, poměrem 3:1 si poradila také na palubovce nebezpečného Králova Pole. A zastavila ji až karanténa z důvodu onemocnění, přesto naplno prokázala své vysoké ambice. O totéž se pokouší pražský kolektiv, leč jeho rozjezd byl pomalejší (venku Olomouc 2:3, doma Ostrava 3:2). Naposledy už ale smetl brněnské dravkyně 25:14, 25:18 a 25:15, čímž působivě demonstroval své nesporné kvality.

I STŘED TABULKY DLE PŘEDPOKLADŮ

Další extraligová čtyřka se podle předsezónních odhadů měla rvát o páté až osmé místo – a rovněž tahle premisa zatím vypadá reálně. Úlohy možné štiky soutěže se přitom chopily dva zajímavě poskládané soubory. Vhodně doplněné Ostravanky vybojovaly cenný bod na Olympu (2:3), potrápily Šelmy (1:3) a větší trable neměly ve Šternberku (3:0) či s Přerovem (3:1). Mladé, současně dravé ženy KP Brno vyloupily drtivě Přerov (3:0) a zaslouženě též Prostějov (3:1), mezitím podlehly jen Liberci (1:3).

Ve stínu téhle dvojice zůstává prostějovské vékáčko hlavně vinou výše zmíněného klopýtnutí s Královým Polem (1:3), když předtím málem porazilo Šelmy (2:3) a udolalo přerovské Zubřice (3:1). Nicméně jej sráží značné výkonnostní výkyvy. Podobně je na tom Šternberk, který odstartoval později po vypršení domácí koronavirové izolace, hladce padl 0:3 s Olomoucí i Ostravou a teprve poté se chytil triumfem 3:0 ve Frýdku-Místku.

SPODEK OKUPUJÍ DVA OUTSIDEŘI

Ani na dně průběžného extraligového pořadí se dosud nekoná žádné překvapení. Frýdek-Místek ještě může žehrat na vstupní covidové zbrzdění, neboť po opožděném startu neuspěl v Liberci (0:3), na Šelmách (1:3) ani proti Šternberku (0:3). Přesto určitě nebude chtít zůstat v tabulkovém podpalubí, podobně jako Přerov. Ten z pěti mačů nevydoloval žádný bodík, třikrát prohrál 0:3 a dvakrát 1:3. Ale poslední dobou se zdálo, že se částečně zvedá. Přesto jde společně s Frýdkem o očekávané adepty na obsazení deváté a desáté příčky.

„Řekl bych, že dosavadní vývoj ženské UNIQA extraligy nepřinesl žádná větší překvapení. Nejlépe na tom zatím byly týmy Olomouce a Liberce, nahoru jde Olymp Praha a totéž se dá očekávat od Šelem Brno. Sympaticky dobré výkony předváděly holky Králova Pole i Ostravy, naopak my jsme si určitě představovali, že budeme produkovat o něco lepší volejbal. Obecně nepříjemné pochopitelně je, jak celou soutěž brzdí koronavirus, což však bohužel musíme brát za hodně nemilý fakt. Snad bude lépe,“ shrnul sportovní ředitel VK Prostějov Miroslav Čada.