Situace v UNIQA extralize žen ČR 2020/21 směřovala poslední dobou jednoznačně k tomu, že volejbalistky VK Prostějov postoupí do play-off. Ostatní výsledky jim trvale přály, a tak v 11. kole soutěže stačilo jediné: porazit na vlastní palubovce Šternberk. Což vyšlo. Jasné vítězství 3:0 navíc znamenalo bonus v podobě předčasně zajištěné sedmé příčky po dlouhodobé části.

Jak už to však u letošního družstva Hanaček bývá zvykem, ani tenhle dílčí úspěch se nerodil snadno a k jeho vykoupení došlo skrze částečné nervování. Tentokrát se vše lámalo hned ve vstupní sadě, kde favoritky vedly 22:14 – a přesto ji mohly ještě ztratit. Soupeřky totiž během chvíle vyrovnaly na 23:23, další osud střetnutí visel v tom okamžiku na vlásku. Zisk dvou výměn na 25:23 ale poslal celý mač domácím směrem.

„V úvodu panovala nervozita, dělali jsme zbytečné chyby. Potom jsme začali hrát lépe a ze 6:7 otočili až na 22:14, než přišel náš tradiční výpadek při jednom postavení. Bára Abendroth kvalitně podávala, my jsme znejistěli, úplně se zasekli. A další sérií chyb dali hostům šanci. Naštěstí ten úplný závěr prvního setu holky zvládly, což bylo pro průběh utkání rozhodující,“ souhlasil hlavní trenér vékáčka Lubomír Petráš.

Ještě i druhé dějství se ovšem vyvíjelo dost podobně. Prostějovský tým znovu obrátil ze 4:5 na 17:12, aby si zdánlivě pohodovou situaci opětovně zkomplikoval. Leč tentokrát se již nekonalo tak velké drama, protože hostující ekipa „pouze“ dotáhla na 20:18, aby koncovka bezpečně patřila jistější partě v růžovém (25:20). Tím byl odpor Sokolek definitivně zlomen, ve třetím pokračování se pak naplno projevila vyšší herní síla tabulkově lépe postaveného kolektivu až k hladkému skóre 25:14.

„Řekl bych, že jsme se těsným zvládnutím prvního setu uklidnili a zbytek zápasu měli následně pod kontrolou. Druhá sada sice ještě nebyla tak jasná, ale stále jsme vedli, postupně se zlepšovali. A třetí část už patřila jednoznačně nám. Největší rozdíl mezi oběma mančafty spočíval v útoku, kterým jsme hodně dominovali. Taky se dařilo dobře blokovat, i tím jsme si dost pomohli,“ rozebíral Petráš stěžejní duel ve svém hodnocení.

Teprve na sklonku aktuálního ročníku se tak jeho družina dočkala premiérového triumfu poměrem tři nula. „Vážně jo? Tohle jsem po pravdě ani nevnímal, pro mě je důležité vítězství za tři body bez ohledu na přesný výsledek. Každopádně je však pozitivní, že jsme dokázali tento důležitý souboj vyhrát ve třech setech a nepřipustit žádné velké problémy,“ ocenil kouč.

Definitivní průnik do vyřazovací fáze znamenal pro celý tábor volejbalového Prostějova nemalou úlevu. „Samozřejmě jsme si oddechli, že sezóna neskončí úplným průšvihem, což by postavení mimo extraligovou osmičku rozhodně bylo. Takhle máme play-off jisté a tím jsme splnili základní povinnost, obsazením sedmého místa aspoň částečně zúročili naši dlouhodobou práci. Teď budeme chtít zvítězit v Přerově a potom se pokusíme o překvapení ve čtvrtfinále, byť s největší pravděpodobností narazíme na velice silný Olymp Praha,“ doplnil Petráš.