Hrana mezi výsledkovým úspěchem a neúspěchem bývá někdy velice tenká. Volejbalistky VK Prostějov se o tom znovu na vlastní kůži přesvědčily během druhého střetnutí extraligového čtvrtfinále, kdy doma proti Olympu Praha sahaly po vyrovnání série na 1:1. Místo svého triumfu teoreticky znamenajícího i postupovou naději však těsně podlehly 2:3 a ocitly se na hraně vyřazení.

Pondělní předzápasová vyhecovanost Hanaček ještě vzrostla zjištěním, že soupeřky přicestovaly bez dvou klíčových opor. Blokařka a kapitánka Pavlína Šimáňová scházela už v zahajovacím vzájemném duelu, na marodku k ní navíc přibyla první nahrávačka Lucie Smutná. „Což je momentálně asi nejlepší hráčka české extraligy na tomto postu. Z mého pohledu byla hlavní strůjkyní jasné výhry Olympu v úvodním zápasu série a věděli jsme, že hostům bude citelně chybět. Naše šance tím určitě šly nahoru,“ ohlížel se kouč vékáčka Lubomír Petráš.

Po utkání byl navzdory celkově kvalitnímu výkonu svých svěřenkyň zklamaný. „Samozřejmě je to zklamání, protože jsme měli vyhrát. Díky dobré hře jsme vedli ve všech pěti setech, ale příznivý vývoj zvládli vítězně dotáhnout do konce jen dvakrát. Naopak ve druhé, čtvrté i páté sadě se vždycky opakovalo to stejné, co nás trápí celou sezónu: zaseknutí v jednom postavení, zbytečné chyby, dlouhá série inkasovaných bodů a rozhodující obrat soupeře. Potom už marně honíme skóre,“ povzdechl si Petráš.

Možnosti prostějovského triumfu se přitom zvýšily i tím, že vedle univerzálky Gabriely Kopáčové (27 bodů) poměrně často skórovaly i smečařky Karolína Fričová (16) a Martina Michalíková (14) plus blokařka Michaela Jurčíková (13). To pražský výběr se v průběhu dramatického mače čím dál víc spoléhal na jedinou tahounku Anetu Kocmanovou Havlíčkovou, jež dění zlomila na stranu PVK 36 bodovými zásahy ve stylu one woman show.

„Ostatní hostující hráčky jsme bránili dobře, ale v případě Kocmanové se nám to od poloviny zápasu nedařilo skoro vůbec. Ačkoliv holky věděly, že Olymp bude s přibývajícím časem útočit převážně jen přes ni, nedokázaly ji prostě zastavit. Proto nakonec nebylo nic platné, že jsme ve většině činností vyšli statisticky vyrovnaně, nebo dokonce lépe. S výjimkou nevynucených chyb, zejména při zakončení a v mezihře. Tohle nás tradičně srazilo dolů,“ litoval Petráš.

Za stavu 0:2 na utkání se zdá být rozhodnuto, zvlášť když třetí čtvrtfinálový střet hostí metropole ČR (ve čtvrtek 11. března od 17.00 hodin). A pévékáčko ve své malé hale neutrpělo během aktuálního ročníku ještě ani jednu porážku. „My však nesmíme předem skládat zbraně. Podle dostupných informací bude soupeř oslabený minimálně stejně, jako na našem hřišti, což šanci na překvapení rozhodně zvyšuje. Musíme znovu bojovat o každý bod a tentokrát jít za vítězstvím ještě důsledněji. Jakkoliv se může zdát, že půjde o hodně náročný úkol. Nechceme, aby nám už ve čtvrtek skončila sezóna,“ zdůraznil Petráš.