Už na sklonku zimy po předčasném ukončení všech neprofesionálních volejbalových soutěží ČR 2020/2021 zveřejnil Český volejbalový svaz informaci, že později po rozvolnění hygienických opatření proti šíření koronaviru by rád zorganizoval náhradní mládežnické soutěže. Nyní je tento projekt skutečností.

Půjde o neoficiální letní mistrovství republiky 2021 ve vybraných věkových kategoriích. Klubu VK Prostějov se logicky týkají ty dívčí, pro něž platí následující termíny: 12. a 13. června mladší žákyně (ročník narození 2008 a mladší), 19. a 20. června starší žákyně I. (2007 a mladší), 26. a 27. června starší žákyně II. (2006 a mladší) i nejmladší žákyně (2009 a mladší).

Hrát se bude na venkovních hřištích pod otevřeným nebem, dané termíny se mohou měnit v závislosti na momentální epidemické situaci. Všechny turnaje se přitom musí konat dle aktuálních hygienických opatření (v jednodenní i dvoudenní variantě).

Každého šampionátu se zúčastní šestnáct družstev: čtrnáct vítězných či delegovaných týmů z jednotlivých krajů plus dvě divoké karty od pořadatelů LMČR nebo ČVS. Kolektivy budou rozděleny do dvou finálových turnajů (7+1 a 7+1) dle dojezdové vzdálenosti i možností organizátorů.

V každém kraji tak buď mohou proběhnout v rámci covidových možností kvalifikační turnaje o vítězný tým, nebo určí zástupce daného kraje (vybraný oddíl, případně družstvo složené z hráček různých klubů) společná jednání. Každopádně jasno o složení startovního pole neoficiálních šampionátů musí být do 2. června, zatímco zájemci o pořadatelství závěrečných turnajů se mohou hlásit do 26. května.

„My určitě máme zájem, aby se neoficiálních mistrovství zúčastnilo co nejvíc našich hráček. Holky teď začínají po nucené dlouhé pauze znovu trénovat a každá šance hrát zápasy jim pomůže i udělá radost,“ uvedl šéftrenér mládeže VK Prostějov Aleš Novák.