Zrádnou povinnost zvítězit – a pokud možno jasně za tři získané body – splnily prostějovské volejbalistky na startu nové sezóny bezezbytku. V 1. kole UNIQA extraligy žen ČR 2021/22 porazily v Národním sportovním centru PV nejmladší celek soutěže ze Šternberka, když první i poslední třetinu duelu měly suverénně pod kontrolou a jen ve druhém setu musely krotit vážnější potíže. To se jim podařilo, premiérové utkání tudíž podle očekávání výsledkově opanovaly.

Nervozita z domácí premiéry v nové hale? Nic takového nebylo na hráčkách vékáčka v úvodu znát. Vstup do střetnutí zvládly výborně, především v pasáži od stavu 2:2 do 13:5 soupeřky nemilosrdně drtily. Účinným servisem, dobrou obranou i úspěšným zakončením, Sokolky neměly nárok. Až poté se hostující mladice chytily a celkovým zlepšením dotáhly (15:10), ale šlo pouze o chvilkový záchvěv. Favoritky zase přitlačily, aby zahajovací sadu ovládly naprosto jednoznačným způsobem – 25:12 a 1:0.

Začátek druhé části však už vypadal úplně jinak. Šternberská děvčata odhodila zábrany, přestala tolik chybovat a zatlačila podáním. Naopak Čadovy svěřenkyně polevily, nejen vinou horší přihrávky šel jejich výkon dolů (z 5:3 na 6:8). Těžko překonávaly obětavou defenzivu TJ, rázem tak fanoušci sledovali rovnocennou partii. Ani obrat z 11:12 na 14:12 neměl rozhodující dopad, neboť ženy VK zanedlouho vyrobily několik ofenzivních hrubek za sebou a protivnice znovu ožily - 15:16. Při skóre 18:20 se dostaly velice blízko k zisku setu, o chvíli později byly ještě blíže (z 20:20 na 20:22). Teprve tehdy zabral papírově silnější mančaft opravdu naplno a mohutným náporem made by Fričová důležitou koncovku skvěle strhl ve svůj prospěch – 25:23 a 2:0.

Tím se parta okolo kapitánky Bajusz vrátila do předchozí pohody. Její herní produkce opět nabrala vyšší úroveň, permanentní tlak nutil Drešlovy ovečky k různým zaváháním a náskok rychle narůstal až na 13:5. Stejně jako v úvodním dějství pak volejbalistky v černých dresech vystřihly i uprostřed třetího dílu trochu nadějnější pasáž (15:10), ovšem jinak tahaly za kratší konec zápasového provazu. A rozjeté vékáčko bezpečně dovedlo celý duel do hladce vítězného závěru – 25:13 a 3:0.

ŘEKLI PO UTKÁNÍ

Miroslav ČADA – hlavní trenér VK Prostějov:

„První set byl z naší strany velice dobrý. Ve druhém jsme ale dost polevili na podání, soupeř lépe přihrával, přišly naše zbytečné chyby. Například jsme špatně blokovali vysoké útoky, proto hosté až do koncovky vedli. Naštěstí klíčový závěr se povedlo uhrát hlavně zásluhou Káji Fričové. Zbytek zápasu pak už pokračoval opět v naší režii díky dobrému servisu a menšímu počtu chyb. Za vítězství bez ztráty setu jsme určitě rádi, výsledek je podle představ.“

Jan Drešl – hlavní trenér TJ Sokol Šternberk:

„Úvod nám vůbec nevyšel, dělali jsme moc chyb a soupeř byl jasně lepší. Až od druhého setu se holkám dařilo hrát to, co umí na trénincích, a náš výkon šel výrazně nahoru. Jen škoda závěru, kdy jsme vlastní nezkušeností neudrželi slibné vedení. Opakovaně jsme nepoložili útoky na zem, ztracená koncovka rozhodla celé utkání. Třetí sada se hodně podobala úvodní, znovu jsme nestačili kvalitě domácích, kterým gratuluji k vítězství.“

UNIQA EXTRALIGA ŽEN

1. kolo: Liberec – Přerov 3:0 (+2, +7, +15). Nejvíce bodů: Kojdová 11, Kohoutová 10, Šotkovská 9, Nečasová 6 – Hutchinson 13, Baláková 8, Mcclelan 7, Gardner 3 * Olymp – Šelmy 3:2 (-2, +10, -2, +2, +6). Nejvíce bodů: Neumannová 17, Brichtová 17, Virtová 14, Lukešová 13 – Faltínová 18, Širůčková 14, Komárková 13, Borovcová 12 * Královo Pole – Ostrava 2:3 (+3, +2, -14, -8, -2). Nejvíce bodů: Sweet 20, Pavlíková 18, Bukovská 11, Koulisiani 9 – Kotlabová 21, Štrbová 15, Jedličková 10, Neciporuka 9 * Prostějov – Šternberk 3:0 (+13, +2, +12). * Frýdek-Místek – Olomouc 0:3 (-5, -6, -11). Nejvíce bodů: Ulumbelashvili 10, Šnellyová 8, Petrová 4, Diatková 4 – Babic 14, Blanco 13, Šepelová 12, Mostsitska 9.

2. kolo, čtvrtek 30. září 17.00 hodin:

Liberec – Šelmy (18.00), Přerov – Olomouc, Šternberk – Frýdek-Místek, Ostrava – Prostějov, Olymp – Královo Pole.

3. kolo, sobota 2. října 17.00 hodin:

Olomouc – Šternberk (čtvrtek 21. října, 18.00), Královo Pole – Liberec (18.30), Přerov – Šelmy, Prostějov – Olymp, Frýdek-Místek – Ostrava.