Řeči se vedou, voda teče… Loni v dubnu tomu bylo přesně deset let, co Povodí Moravy prezentovalo projekt sedimentační zdrže, kterou tehdy plánovalo vybudovat na začátku plumlovské přehrady. Jeho součástí byla i výsadba rostlin, jejichž kořeny měly čistit vodu přitékající do přehrady. Přestože zdrž skutečně vznikla, mokřadní rostliny se tu nikdy neujaly. Povodí Moravy přislíbilo, že je v průběhu uplynulého roku konečně vysadí. Ani tentokrát se to však nepovedlo.

Princip tzv. biologické filtrace pomocí mokřadních rostlin měl přispět v boji proti jedovatým sinicím. K tomu však nikdy nedošlo. Menší nádrž se samostatným valem na začátku přehrady sice skutečně byla vybudována, a od té doby se v ní ukládá přitékající bahno, rostliny však i kvůli vandalům a suchu nikdy pořádně nevzešly. Koncem loňského dubna chtělo Povodí Moravy nejen vybagrovat usazené bahno, ale také vysadit novou zeleň. Růst tu měl mimo jiné orobinec, rákos či žabník. Jenže…

Na začátku letošního jara mohli lidé projíždějící kolem nádrže po nově vybudované cyklostezce pozorovat, že ani tentokrát to s výsadbou rostlin nevyšlo. Filtrace podobná té, kterou má k dispozici například Balaton v Maďarsku, tak stále zůstává pouze v rovinách plánů.

Na tiskového mluvčího Povodí Moravy se tedy Večerník obrátil prostřednictvím e-mailu s otázkami, zda státní podnik stále počítá na začátku plumlovské přehrady s výsadbou mokřadních rostlin a případně, kdy s ní bude započato. Odpovědí jsme se však ani po několika dnech čekání nedočkali...