Prostějovský rodák Jan Blatný ode dnešního dne „šéfuje“ zdravotnictví v České republice! Roman Prymula musel po známé kauze nedobrovolně opustit post šéfa tohoto resortu, v jehož čele stál jen něco málo přes měsíc, přesněji 38 dní. Dnes Jan Blatný nastoupil na uvolněné místo. Blatnému vyjádřil uznání také Andrej Babiš.

Ve čtvrtek 29. října jmenoval prezident České republiky Jana Blatného do funkce. Jeho první slova zněla, že nechce přitvrdit. „Jako hlavní úkol pro sebe a celé Ministerstvo zdravotnictví vnímám to, že musíme změnit náladu ve společnosti. A k tomu potřebuji vás. Média a novináře. Pojďme změnit strach v respekt, protože strach nás paralyzuje. Nejen strach z koronaviru, ale strach o rodiny, živobytí a bydlení,“ popsal své plány bezprostředně po jmenování Zemanem.

Blatný zkritizoval Prymulovo oblíbené slovo „přitvrdit.“ „Neuslyšíte ho ode mě, slovo přitvrdit není hezké,“ komentoval slova bývalého ministra zdravotnictví.

Padesátiletý Jan Blatný je rodákem z Prostějova a kapacitou nejen ve Fakultní nemocnici Brno, kde zastával post náměstka a primáře oddělení dětské hematologie. „Mám úzké vazby na Bristol a strávil jsem několik let v Dublinu. Byla to skvělá léta,“ zmínil své zkušenosti ze zahraničí.

Jeho názor na covid-19 je trochu odlišný od jeho předchůdců. „Je trošku horší chřipka. Na omezení její pravděpodobnosti šíření stačí ty nejzákladnější věci,“ vysvětlil ještě na jaře primář dětské nemocnice ve FN Brno. Vyzývá k nošení roušek, dodržování hygieny a omezení sociálních kontaktů. Blatný je také zakládajícím členem spolku Český národní hemofilický program. Je tedy bez pochyb, že pro takovou kapacitu je na ministerstvu místo. „Jsou i jiné nemoci,“ připomněl ihned po svém jmenování.

A co o něm dál víme? Vystudoval všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde také promoval v roce 1994. Dle mnoha expertů je skutečně uznávaným lékařem a v současnosti zastává post primáře na dětské hematologii ve FN Brno, kde řídí na sedm desítek zdravotníků. Profesně se zaměřil na léčbu dětí s poruchou srážlivosti krve. Centrum v Brně, které vede, spolupracuje s odborníky a nemocnicemi po celém světě. Tato dětská nemocnice je jedinečným ryze dětským lůžkovým zařízením pečujícím o hemofilické děti v Česku. Na Lékařské fakultě brněnské Masarykovy univerzity získal v roce 2005 velký doktorát v oboru pediatrie. V roce 2019 se v oboru pediatrie habilitoval.

Jeden z jeho pacientů si Blatného nemůže vynachválit. „Vynikající lékař, odborník par excellence, navíc s lidským přístupem,“ řekl.

Věřme, že si rodák z Prostějova povede lépe než předchozí ministři a zvládne nelehký úkol krizového manažera, svou odbornost a znalost nemocničního prostředí zúročí v likvidaci epidemie v České republice.