Totální rekonstrukce budov mateřské školy v Čechovicích nabrala zpoždění. Jedním důvodem bylo zdržení už během výběrového řízení na zhotovitele stavby, ovšem tu hlavní komplikaci způsobil přímo děsivý nález hygieniků. Před demolicí dvou starých pavilonů se totiž přišlo na to, že jejich stěny obsahovaly nebezpečný azbest!
„Než jsme začali bourat, provedli jsme u dvou budov určených k demolici stěry. Hygiena v nich objevila stopové množství azbestu, takže jsme je museli zabalit do takové pláštěnky, abychom zamezili šíření zdraví škodlivé látky po okolí,“ přiznal exkluzivně Večerníku Jiří Rozehnal, náměstek primátora Prostějova. Je přímo děsné, že děti z této mateřinky vdechovaly tuto nebezpečnou látku dlouhá desetiletí, aniž by to někoho zajímalo!
Špatný stav části objektu mateřské školy v Čechovicích vedl město Prostějov k demolici dvou nevyhovujících pavilonů, které nahradí jeden nový a moderní pavilon pro 3 oddělení s kapacitou 70 dětí. Nový pavilon bude přízemní, se společným vstupem a plochou střechou, bude provedeno zastřešení pergolami a úpravy se dočká i zahrada. Stavba zahájená 18. září ale nabrala i kvůli výskytu azbestu zpoždění.
„Je to velké dílo v hodnotě kolem 80 milionů korun, které jsme museli vysoutěžit podle zákona o veřejných zakázkách. Do řízení se mohl přihlásit každý, kdo splnil kvalifikační podmínky. Zájemců bylo hodně, chvíli trvalo vyhodnocení, pak nabytí právní moci a podobně. Už to značilo nějaké zdržení. Než jsme začali bourat, provedli jsme u dvou budov určených k demolici stěry. Hygiena v nich objevila stopové množství azbestu, takže jsme je museli zabalit do takové pláštěnky, abychom zamezili šíření zdraví škodlivé látky po okolí,“ vysvětlil na setkání s občany náměstek Jiří Rozehnal. Stavbu to podle něj stálo další zpoždění.
Karcinogenní azbest se pro své protipožární a izolační vlastnosti hojně využíval ve 20. století například jako součást střešních krytin (eternit), v unimobuňkách nebo „tesko“ objektech a izolačních fasádách. Před mnoha lety byla jeho přítomnost prokázána při rekonstrukci školy ve Vrahovicích. Při představě, že do čechovické školky chodily desítky let děti, kterým mohlo hrozit fatální onemocnění, jsou místní ještě teď zděšeni. „Chodily tam moje děti a teď i vnoučata. Je štěstí, že nikdo neonemocněl, ale myslím si, že to magistrát mohl zjistit daleko dřív. Bylo jasné, kdy se to stavělo a z čeho, tak snad se daly udělat nějaké sondy, měření a podobně,“ zlobila se paní Jana.
Do třetice při demolici stavbaři zjistili, že samotné základy jsou proti plánům téměř dvojnásob velké. Museli je tedy rozbít, odtěžit a vyřešit odvoz betonu. „Navíc jsme museli nechat vypracovat nový statický posudek, provést armování, posílení základové desky, vzít v patrnost vyšší nosnost, stabilitu a podobně. Novému povrchu, který vznikl po odtěžení, jsme museli stavbu přizpůsobit,“ dodal Rozehnal s tím, že termín dokončení listopad 2025 ale bude dodržen.