Dnes je čtvrtek 1.5.2025, svátek slaví Svátek práce
Žáby u Krumsína končily pod železnými rošty
Foto Martin Zaoral

Tady bylo potřeba jednat rychle. Desítky migrujících žab končily letos na jaře pod roštovými přejezdy, které mají zabránit vnikání zvěře do areálu malebného arboreta Osina u Krumsína. Na situaci nás upozornila jedna z našich čtenářek, jejíž manžel zachraňoval obojživelníky z prostoru pod roštem. Vojenské lesy Plumlov (VLS Plumlov), které v prostoru hospodaří, na situaci zareagovaly opravdu rychle a přejezd překryly speciální fólií. 

 

 

Arboretum Osina u Krumsína je krásné místo, kam se určitě vyplatí vyrazit na výlet. V malebné lokalitě kolem potůčku Osina na okraji Krumsína v uplynulých letech navíc vzniklo nové arboretum. To sem přitáhlo pozornost dalších návštěvníků. Jeden z nich si nedávno všiml desítek žab tísnících se pod železnými rošty u vstupu do arboreta. Roštové přejezdy zde správci z VLS Plumlov nechali umístit na podzim 2023, aby zamezili vnikání zvěře do areálu. Zvěř v něm totiž i přes jiná opatření způsobovala významné škody na výsadbách dřevin, keřů a dalších rostlin. Běžně používané řešení se ovšem v tomto prostoru stalo pastí pro velké množství žab žijících u zdejších rybníků. Obojživelníci totiž na jaře opouští svá zimoviště a vydávají se na místa k rozmnožování tzv. trdliště. Jenže desítky rozvášněných žab na své cestě spadly přímo pod železný rošt, odkud už nebylo úniku. „V jinak krásném arboretu Osina dochází vinou člověka každoročně k úhynu desítek žab! Můj manžel jich ve středu 26. března od jisté smrti zachránil skoro padesát. Na celou situaci upozornil i správce arboreta, nikdo mu však zatím neodpověděl. Proto se obracím na vás,“ napsala nám do redakce jedna z našich čtenářek.

Problém vyřešily speciální fólie

Na základě jejího podnětu jsme se obrátili právě na vedení VLS Plumlov. A to nám bleskurychle odpovědělo. Upozornilo, že přejezdy by už měly být pro žáby bezpečné. „V období zvýšené migrace obojživelníků směrem k vodním plochám zakrýváme dočasně přejezdy fólií, což jsme letos provedli na přelomu března a dubna,“ zareagoval výrobní náměstek VLS Plumlov Roman Dymáček, který vše doložil i fotografiemi z instalace fólií. Dle lesníků jsou přejezdy také pravidelně kontrolovány. „Po nedávné konzultaci s herpetologem nahradíme v příštím roce fólii jiným technickým řešením,“ dodal Roman Dymáček.

Voda pro Drahanskou vrchovinu

Faktem zůstává, že VLS v posledních 15 letech na svém území na Drahanské vrchovině vybudovaly velké množství vodních nádrží, čímž ztrojnásobily jejich původní počet a současně zdvojnásobily výměru vodní plochy. „Dále jsme vybudovali téměř 70 vodních tůní, které mimo jiné umožňují bezpečný vývoj obojživelníků, na rozdíl od ryze přírodních mělkých tůní a mokřadů, které většinou v posledních letech už v květnu vysychají. To má příznivý vliv na počty i druhovou pestrost populace obojživelníků,“ uzavřel tiskový mluvčí VLS Petr Toman.