Ve Vrahovicích založili park, který postupně rozšiřují a snaží se o něj starat. Jde o Arboretrum Vrahovice. Mají tam být vzácné a neobvyklé stromy. Jenže lidé v rámci ochoty pomoct nezištně zasazují jedle a podobné běžné stromy. A právě to parku škodí.

 

O výsadbu se stará nezisková organizace Spolek pro staré Vrahovice. „Arboretum Vrahovice je plánovaný park, který má nějakou koncepci a který ukazuje vzácné a neobvyklé stromy,“ chlubí se spolek na Facebooku.

„Před vysazením jsme se rozhodovali, jaké druhy tam v něm vysadit a jak je uspořádat. Bohužel se nám v poslední době stává, že nám lidé chtějí pomoci a svévolně tam vysazují malé sazeničky stromů. Našli jsme tam jedli, několik javorů,“ připomíná ve svém upozornění.

Karolína P. z Vrahovic se dokonce nabídla, že nežádoucí stromky „vypleje“. „Já si stromky klidně vezmu,“ reagovala. A stejně může učinit každý, komu se situace nelíbí. Sám spolek o to lidi žádá.

Spolek v čele s Tomášem Pekou si přeje, aby lidé vypomáhali především v průběhu letních veder se zaléváním. Dle jeho slov mohou lidé přispět nějakou symbolickou částkou na údržbu nebo vyhazováním odpadků.

Park vybízí k možnosti podniknout krásnou procházku na čerstvém vzduchu v těžké koronavirové době. I to může pomoci našemu psychickému rozpoložení při home-office.