Dobré poledne, dnes je čtvrtek 21.9.2017
svátek slaví Matouš,
zítra Darina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

V polovině srpna vstoupil do kin nejnovější film autorské dvojice otce a syna Svěrákových Po strništi bos. Uplynulý pátek 8. září byla v jejich muzeu na zámku v Čechách pod Kosířem otevřena nová expozice věnovaná právě tomuto snímku o dětství a hrdinství v každém z nás. Večerník byl u toho!

Nová expozice obsahuje videoprojekci s ukázkami z filmu, fotografie z natáčení, kus hřbitovní zdi i se smutečními věnci či přídavnou nádrž britské stíhačky z druhé světové války. Návštěvníky jistě zaujme také snímek tříletého Zdeňka Svěráka vyfoceného ve společnosti tety Máni a maminky Růženky. Malý Zdeněk má na sobě krátké bílé kalhoty s velkým, rudě orámovaným srdcem, které mu maminka sama ušila a ozdobila. Je přitom pozoruhodné, že tyto kalhoty přetrvaly osm dekád, a tak je jednaosmdesátiletý Zdeněk mohl věnovat právě muzeu v Čechách pod Kosířem. K vidění jsou hned vedle popsané fotografie.
„Z celé tvorby Zdeňka a Jana Svěrákových je jasně patrné jejich obrovské zaujetí pro zdánlivě všední předměty a nenápadné detaily. Tato jejich fascinace vynikne při návštěvě nové expozice i celého muzea snad ještě více, než při sledování jejich filmů,“ vyjádřil se jeden z prvních návštěvníků nové expozice, který trpělivě čekal na příjezd samotného Jana Svěráka. Ten se v muzeu v Čechách pod Kosířem objevil již poněkolikáté.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

 • Jelínek Svět klobásek
 • Kostelecké vinobraní
 • Atletická velká cena
 • Plumlovské Vinobraní
 • maier
 • JH Reality
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlas lidu...

Jak se vám líbily PROSTĚJOVSKÉ HANÁCKÉ SLAVNOSTI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Fantazii se meze nekladou

O přípravách instalace sochy sedícího Jiřího Wolkera na lavičce na náměstí T. G. Masaryka Večerník již informoval. Autor sochy architekt Miloš Karásek z Bratislavy se ale Večerníku svěřil, že jeho dalším plánem je čůrající Hanačka před Zlatou bránou. Proč ne? Velmi dobrý a originální nápad! 

 

To myslí vážně?! 

I když je na vzestupu a přestože to pod jeho vedením dotáhla na první příčku světového žebříčku, rozhodla se tenistka Karolína Plíšková, že zčistajasna ukončí spolupráci s trenérem prostějovského klubu Davidem Kotyzou. Prý kvůli neshodám ve strategii. Stále více se proslýchá, že tu „strategii“ určuje pouze jistý Hrdlička...

Osobnost týdne

BARBORA POLÁKOVÁ 
Největší hvězdou kulturního programu v rámci Hanáckých slavností na prostějovském náměstí byla bezesporu Barbora Poláková. Herečka a zpěvačka při svém koncertu pochopitelně nemohla opomenout svůj největší hit. „Nafrněné“ tleskalo zaplněné náměstí včetně jejího manžela Pavla Lišky s dcerou. 

38 02 polakova copy

Číslo týdne

86


Do bojů o poslanecké mandáty vysílá v Olomouckém kraji své kandidáty celkem šestadvacet politických stran a hnutí. A na listinách jsme objevili hned šestaosmdesát želízek v ohni z prostějovského regionu. Kdo z nich uspěje a dostane se do Parlamentu ČR? 

Výrok týdne

„NA CO BYCH

SI TU KNÍŽKU

KUPOVALA, KDYŽ

JI NEPOUŽIJI...“

Jedna ze studentek mířících ráno do školní lavice jasně odpověděla kamarádce, proč si nehodlá obstarat jednu z učebnic českého jazyka...