Dobré ráno, dnes je sobota 16.2.2019
svátek slaví Ljuba,
zítra Miloslava
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

21. srpna 1968, toto datum vyvolává u starších generací stále silné emoce, ale mezi mladými ročníky víc jak polovina neví, co se ten den stalo. Pokud totiž zapomeneme naši historii, může se také moc dobře stát, že se bude opakovat. I proto měl po celé České republice právě minulé úterý premiéru nový film od režiséra Roberta Sedláčka a scénáristky Evy Kantůrkové. Ani prostějovské kino Metro 70 nebylo výjimkou a snímek JAN PALACH premiérově promítalo. Kdo ho nestihl v úterý, nemusí zoufat, film se v programu objeví ještě několikrát.

Natočit něco kvůli blížícímu se výročí okupace se přímo nabízí. Uvědomil si to i Robert Sedláček, ale shodit jeho nový film Jan Palach takhle jednoduše by však bylo nefér. Snímek se totiž spíš než na historické reálie zaměřuje na život neznámého studenta Jana Palacha, který se vypořádává s nastalou situací. Režie se navíc ujal již zmíněný Robert Sedláček, který už přesvědčil, že dějiny našeho národa interpretovat umí. Je ale potřeba Jana Palacha v tom moři filmů s komunistickou tematikou vidět?
Příběh víceméně sleduje především poslední rok Palachova života, což bylo období pražského jara, okupace, následného násilí a perzekucí až k jeho upálení v lednu 1969. Tím pádem se docela dobře divák nemučí sledováním nějakých dlouhých a zbytečných lekcí dějepisu a děj se soustředí na samotného Palacha a jeho problémy, jeho pohled a jeho myšlenky. On sám samozřejmě okupaci a všechno s ní spojené nesl velmi nelibě a jeho rostoucí nechuť k nastalé situaci je zde vykreslena nadmíru opravdově. Atmosféra závěrečných scén je překvapivě dost napínavá, i přestože divák jasně ví, jak film dopadne. Dvojici tvůrců se parádně povedlo pracovat s napětím a je potřeba pochválit i výkon Viktora Zavadila, který propůjčil svoji tvář Janu Palachovi. Je zde patrná jeho snaha Palacha co nejvíce polidštit, ukázat ho jako obyčejného mladíka, který byl ve svém nesouhlasu s dobovým děním ochoten zajít dál než kdokoli jiný. Ne tedy blázen, ani nerealisticky fanatický idealista, prostě člověk z masa a kostí, který leckdy úplně normálně lže, podvádí a chybuje. Úplný závěr pak bezesporu vyvolá řadu kontroverzí, nicméně smysluplné a nepřehnané zpracování tak důležitého tématu, které umí rozvířit vášně i po tolika letech, nebylo samozřejmostí, a tak je velmi dobře, že se to podařilo.
Film jako celek očekávání naplnil, ale zase nic převratného nepřinesl. Je otázkou, zda je točený pro výročí, nebo výročí posloužilo filmu, aby se zaplatil z prodaných lístků. Asi je to win-win situace. Každopádně režisér se chopil naší historie se ctí a po loňské Miladě tak konečně přišel kvalitní historicko-životopisný film o zajímavé, neříkám důležité, postavě našich nedávných dějin.

Total Comments

  • Nohejbal
  • Kendrion
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V PIZZERII LA PUTICA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Parádní odplata.

Tak to se povedlo dokonale. Tým nejvyšší basketbalové soutěže BK Olomoucko, který sídlí v Prostějově, naložil při vstupu do nadstavbové části A1 svitavským Turům stovku a dal tak zapomenout na prohru z předešlé středy. O uplynulém víkendu pak basketbalisté statečně bojovali o úspěch v rámci Final Four Českého poháru.


Pětadvacet evakuovaných.

Trestuhodná chyba seniorky zapříčinila požár bytu ve druhém patře sedmiposchoďového paneláku v Moravské ulici v Prostějově. Jeho majitelka totiž v panice hodila hořící adventní věnec do vany a posléze vzplálo celé bytové jádro. Hasiči s policisty pak evakuovaly pětadvacet osob ze sousedství.

Přechody budou!

Total Comments

Osobnost týdne

PAVEL LIŠKA
06 liskaJeviště Společenského domu v Prostějově patřilo uplynulý pátek Vandrákům. Přesněji řečeno triu motorkářů, kteří procestovali několik měsíců po střední Americe. Herci Pavel Liška, Jen Révai a kameraman Hynek Bernard o tom přišli vyprávět Prostějovanům.

Total Comments

Číslo týdne

 99
Do Prostějova se po dvou týdnech „čistoty“ opět vrátil smog! Měřící stanice ve Studentské ulici naměřila 99 mikrogramů prachových částic na metr krychlový vzduchu. Je to o devětačtyřicet mikgrogramů více než je denní limit.

Total Comments

Výrok týdne

„VŠUDE BYLO PLNO KRVE A JÁ JSEM PIŠTĚLA!“

Druhá nejlepší hráčka světa
Petra Kvitová takto u Krajského
soudu v Brně popsala otřesné
okamžiky svého přepadení
z 20. prosince roku 2016

Total Comments