Dobrý podvečer, dnes je úterý 18.6.2019
svátek slaví Milan,
zítra Leoš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

21. srpna 1968, toto datum vyvolává u starších generací stále silné emoce, ale mezi mladými ročníky víc jak polovina neví, co se ten den stalo. Pokud totiž zapomeneme naši historii, může se také moc dobře stát, že se bude opakovat. I proto měl po celé České republice právě minulé úterý premiéru nový film od režiséra Roberta Sedláčka a scénáristky Evy Kantůrkové. Ani prostějovské kino Metro 70 nebylo výjimkou a snímek JAN PALACH premiérově promítalo. Kdo ho nestihl v úterý, nemusí zoufat, film se v programu objeví ještě několikrát.

Natočit něco kvůli blížícímu se výročí okupace se přímo nabízí. Uvědomil si to i Robert Sedláček, ale shodit jeho nový film Jan Palach takhle jednoduše by však bylo nefér. Snímek se totiž spíš než na historické reálie zaměřuje na život neznámého studenta Jana Palacha, který se vypořádává s nastalou situací. Režie se navíc ujal již zmíněný Robert Sedláček, který už přesvědčil, že dějiny našeho národa interpretovat umí. Je ale potřeba Jana Palacha v tom moři filmů s komunistickou tematikou vidět?
Příběh víceméně sleduje především poslední rok Palachova života, což bylo období pražského jara, okupace, následného násilí a perzekucí až k jeho upálení v lednu 1969. Tím pádem se docela dobře divák nemučí sledováním nějakých dlouhých a zbytečných lekcí dějepisu a děj se soustředí na samotného Palacha a jeho problémy, jeho pohled a jeho myšlenky. On sám samozřejmě okupaci a všechno s ní spojené nesl velmi nelibě a jeho rostoucí nechuť k nastalé situaci je zde vykreslena nadmíru opravdově. Atmosféra závěrečných scén je překvapivě dost napínavá, i přestože divák jasně ví, jak film dopadne. Dvojici tvůrců se parádně povedlo pracovat s napětím a je potřeba pochválit i výkon Viktora Zavadila, který propůjčil svoji tvář Janu Palachovi. Je zde patrná jeho snaha Palacha co nejvíce polidštit, ukázat ho jako obyčejného mladíka, který byl ve svém nesouhlasu s dobovým děním ochoten zajít dál než kdokoli jiný. Ne tedy blázen, ani nerealisticky fanatický idealista, prostě člověk z masa a kostí, který leckdy úplně normálně lže, podvádí a chybuje. Úplný závěr pak bezesporu vyvolá řadu kontroverzí, nicméně smysluplné a nepřehnané zpracování tak důležitého tématu, které umí rozvířit vášně i po tolika letech, nebylo samozřejmostí, a tak je velmi dobře, že se to podařilo.
Film jako celek očekávání naplnil, ale zase nic převratného nepřinesl. Je otázkou, zda je točený pro výročí, nebo výročí posloužilo filmu, aby se zaplatil z prodaných lístků. Asi je to win-win situace. Každopádně režisér se chopil naší historie se ctí a po loňské Miladě tak konečně přišel kvalitní historicko-životopisný film o zajímavé, neříkám důležité, postavě našich nedávných dějin.

Total Comments

 • Familiada
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V KAVÁRNĚ COCTAIL CAFÉ?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Konečně konstruktivní jednání.

Úterní zasedání Zastupitelstva statutárního města Prostějov trvalo tentokrát jediný den a bylo ukončeno těsně po osmnácté hodině. V jeho průběhu se sice několikrát zadrhlo, protože opoziční zastupitelé opět v některých případech porušili jednací řád, ale tentokrát bylo docela plynulé.

Fatální selhání řidiče.

Jako obecné ohrožení vyšetřují kriminalisté dopravní nehodu, při které v úterý odpoledne narazil u Litovle autobus plný dětí do odstaveného kamionu. V něm cestovali desetiletí fotbalisté 1.SK Prostějov. Výsledek? Tři těžce zranění dospělí a čtrnáct lehce zraněných malých fotbalistů.

Total Comments

Osobnost týdne

ANTONÍN PANENKA
24 panenka
Legendární český fotbalista a autor nezapomenutelného „dloubáku“ při penaltovém rozstřelu ve finále Mistrovství Evropy v Bělehradě v roce 1976 byl hlavní hvězdou letošního Hořava Cupu v Kostelci na Hané a Prostějově.

Total Comments

Číslo týdne

2,0

Neskutečné. Podíl nezaměstnaných v Prostějově dosáhl historického minima rovných dvou procent. A je otázkou času, kdy se počet lidí bez práce dostane v regionu ještě pod tuto magickou hranici.

Total Comments

Výrok týdne

„BYL BY TO SICE IDEÁLNÍ STAV, ALE TAKY POLITICKÁ SMRT!“

První náměstek primátora Jiří Pospíšil takto zareagoval na radu finančních odborníků, že by město mohlo zvýšit daň z nemovitostí i poplatky za odpad

Total Comments