Dobré poledne, dnes je čtvrtek 22.11.2018
svátek slaví Cecílie,
zítra Klement
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

21. srpna 1968, toto datum vyvolává u starších generací stále silné emoce, ale mezi mladými ročníky víc jak polovina neví, co se ten den stalo. Pokud totiž zapomeneme naši historii, může se také moc dobře stát, že se bude opakovat. I proto měl po celé České republice právě minulé úterý premiéru nový film od režiséra Roberta Sedláčka a scénáristky Evy Kantůrkové. Ani prostějovské kino Metro 70 nebylo výjimkou a snímek JAN PALACH premiérově promítalo. Kdo ho nestihl v úterý, nemusí zoufat, film se v programu objeví ještě několikrát.

Natočit něco kvůli blížícímu se výročí okupace se přímo nabízí. Uvědomil si to i Robert Sedláček, ale shodit jeho nový film Jan Palach takhle jednoduše by však bylo nefér. Snímek se totiž spíš než na historické reálie zaměřuje na život neznámého studenta Jana Palacha, který se vypořádává s nastalou situací. Režie se navíc ujal již zmíněný Robert Sedláček, který už přesvědčil, že dějiny našeho národa interpretovat umí. Je ale potřeba Jana Palacha v tom moři filmů s komunistickou tematikou vidět?
Příběh víceméně sleduje především poslední rok Palachova života, což bylo období pražského jara, okupace, následného násilí a perzekucí až k jeho upálení v lednu 1969. Tím pádem se docela dobře divák nemučí sledováním nějakých dlouhých a zbytečných lekcí dějepisu a děj se soustředí na samotného Palacha a jeho problémy, jeho pohled a jeho myšlenky. On sám samozřejmě okupaci a všechno s ní spojené nesl velmi nelibě a jeho rostoucí nechuť k nastalé situaci je zde vykreslena nadmíru opravdově. Atmosféra závěrečných scén je překvapivě dost napínavá, i přestože divák jasně ví, jak film dopadne. Dvojici tvůrců se parádně povedlo pracovat s napětím a je potřeba pochválit i výkon Viktora Zavadila, který propůjčil svoji tvář Janu Palachovi. Je zde patrná jeho snaha Palacha co nejvíce polidštit, ukázat ho jako obyčejného mladíka, který byl ve svém nesouhlasu s dobovým děním ochoten zajít dál než kdokoli jiný. Ne tedy blázen, ani nerealisticky fanatický idealista, prostě člověk z masa a kostí, který leckdy úplně normálně lže, podvádí a chybuje. Úplný závěr pak bezesporu vyvolá řadu kontroverzí, nicméně smysluplné a nepřehnané zpracování tak důležitého tématu, které umí rozvířit vášně i po tolika letech, nebylo samozřejmostí, a tak je velmi dobře, že se to podařilo.
Film jako celek očekávání naplnil, ale zase nic převratného nepřinesl. Je otázkou, zda je točený pro výročí, nebo výročí posloužilo filmu, aby se zaplatil z prodaných lístků. Asi je to win-win situace. Každopádně režisér se chopil naší historie se ctí a po loňské Miladě tak konečně přišel kvalitní historicko-životopisný film o zajímavé, neříkám důležité, postavě našich nedávných dějin.

Total Comments

  • finsys
  • basic
  • restaurant day
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak hodnotíte podzimní vystoupení 1.SK Prostějov ve druhé nejvyšší soutěži?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

České dráhy se „probudily“. 

V případě Českých drah to platí skutečně skoro na den. Vloni v listopadu prostějovské zastupitelstvo schválilo peníze na odkup pozemků za místním nádražím. A nyní České dráhy Večerník ubezpečily, že konečně podepíší kupní smlouvu. No, sláva!

Umí mluvit?

Novou ředitelkou prostějovského muzea se stala někdejší zaměstnankyně informačního centra magistrátu a následně sociální pracovnice Soňa Provazová. Přestože jsme ji už před více jak před dvěma týdny požádali o rozhovor, odpovědí jsme se zatím nedočkali. Hned první kontakt tak naznačil, že komunikace nebude zřejmě její silnou stránkou...

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Adéla Jánská

 
janska copyProfesorka, která vyučuje malbu na Střední škole designu a módy, Prostějov, byla jednou z hlavních postav úterní slavnosti, při níž byl na stěnu v obřadní síni prostějovské radnice umístěn obraz exprimátorky Aleny Raškové. Právě tato dáma je totiž jeho autorem. .

Total Comments

Číslo týdne

 3000000
Srážka dvou kamionů a dodávky minulé úterý v noci způsobila až do středečních odpoledních hodin dopravní kolaps nejen na dálnici, ale i přímo v Prostějově. Škoda na vozidlech, která po obrovském požáru lehla popelem, je vyčíslena na tři miliony korun.

Total Comments

Výrok týdne

PIŠTE OBJEKTIVNĚ, MY K VÁM BUDEME URČITĚ OTEVŘENÍ!“

Přání primátora Statutárního města Prostějov Františka Jury při první tiskové konferenci nové rady...
PÍŠEME A BUDEME NADÁLE!

Total Comments