Dobré poledne, dnes je úterý 25.9.2018
svátek slaví Zlata,
zítra Andrea
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

21. srpna 1968, toto datum vyvolává u starších generací stále silné emoce, ale mezi mladými ročníky víc jak polovina neví, co se ten den stalo. Pokud totiž zapomeneme naši historii, může se také moc dobře stát, že se bude opakovat. I proto měl po celé České republice právě minulé úterý premiéru nový film od režiséra Roberta Sedláčka a scénáristky Evy Kantůrkové. Ani prostějovské kino Metro 70 nebylo výjimkou a snímek JAN PALACH premiérově promítalo. Kdo ho nestihl v úterý, nemusí zoufat, film se v programu objeví ještě několikrát.

Natočit něco kvůli blížícímu se výročí okupace se přímo nabízí. Uvědomil si to i Robert Sedláček, ale shodit jeho nový film Jan Palach takhle jednoduše by však bylo nefér. Snímek se totiž spíš než na historické reálie zaměřuje na život neznámého studenta Jana Palacha, který se vypořádává s nastalou situací. Režie se navíc ujal již zmíněný Robert Sedláček, který už přesvědčil, že dějiny našeho národa interpretovat umí. Je ale potřeba Jana Palacha v tom moři filmů s komunistickou tematikou vidět?
Příběh víceméně sleduje především poslední rok Palachova života, což bylo období pražského jara, okupace, následného násilí a perzekucí až k jeho upálení v lednu 1969. Tím pádem se docela dobře divák nemučí sledováním nějakých dlouhých a zbytečných lekcí dějepisu a děj se soustředí na samotného Palacha a jeho problémy, jeho pohled a jeho myšlenky. On sám samozřejmě okupaci a všechno s ní spojené nesl velmi nelibě a jeho rostoucí nechuť k nastalé situaci je zde vykreslena nadmíru opravdově. Atmosféra závěrečných scén je překvapivě dost napínavá, i přestože divák jasně ví, jak film dopadne. Dvojici tvůrců se parádně povedlo pracovat s napětím a je potřeba pochválit i výkon Viktora Zavadila, který propůjčil svoji tvář Janu Palachovi. Je zde patrná jeho snaha Palacha co nejvíce polidštit, ukázat ho jako obyčejného mladíka, který byl ve svém nesouhlasu s dobovým děním ochoten zajít dál než kdokoli jiný. Ne tedy blázen, ani nerealisticky fanatický idealista, prostě člověk z masa a kostí, který leckdy úplně normálně lže, podvádí a chybuje. Úplný závěr pak bezesporu vyvolá řadu kontroverzí, nicméně smysluplné a nepřehnané zpracování tak důležitého tématu, které umí rozvířit vášně i po tolika letech, nebylo samozřejmostí, a tak je velmi dobře, že se to podařilo.
Film jako celek očekávání naplnil, ale zase nic převratného nepřinesl. Je otázkou, zda je točený pro výročí, nebo výročí posloužilo filmu, aby se zaplatil z prodaných lístků. Asi je to win-win situace. Každopádně režisér se chopil naší historie se ctí a po loňské Miladě tak konečně přišel kvalitní historicko-životopisný film o zajímavé, neříkám důležité, postavě našich nedávných dějin.

Total Comments

  • zlechov
  • supersektor
  • kostelec n h
  • Interforst
  • ČSSD - Božena Sekaninová
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Prostějovanům šmakuje!

Více než měsíční komplikace v dopravě je v zapomnění. Minulý týden stihli stavbaři ukončit rekonstrukci vozovky pod dálničním nadjezdem v Říční ulici v Prostějově. Takzvanou „myší dírou“ se už zase jezdí, přestože stavbařům zkomplikovali život zloději, kteří ukradli kabely k veřejnému osvětlení. 

Úplně zbytečná smrt.

Necelou hodinu po poledni v pondělí 17. září vyhasl na silnicích Prostějovska další lidský život. A zcela zbytečně. Starší řidič kamionu s nákladem dřevní štěpky narazil u Ptení do vysokého břehu vedle silnice. Kamion se převrátil na bok a kabina rozdrtila řidiče. Ten totiž podle svědků nebyl připoután...

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

JAROSLAV UHLÍŘ
uhlirJako třešnička na dortu vystoupil v rámci Plumlovského vinobraní na zámku v Plumlově známý skladatel, herec, zpěvák, komik, klavírista a moderátor, který během sobotního podvečera pořádně pobavil početné obecenstvo.

Total Comments

Číslo týdne

10
Určický exstarosta Vlastimil Konšel odcházel minulé úterý od prostějovského soudu s desetiměsíčním trestem, který byl na rok a půl podmíněně odložen. Jak bezprostředně prohlásil jeho advokát, bude se jeho klient odvolávat klidně až k Nejvyššímu soudu ČR...

Total Comments

Výrok týdne

„TEN HNUSNEJ ČERNOŠEK VÁMNECHTĚL SEBRAT KOUPALIŠTĚ!“

Spolumajitel marketingové společnosti TK PLUS Miroslav Černošek vyslal směrem k občanům jasné poselství, že výstavba Národního sportovního centra není důvodem neuskutečněného projektu rekonstrukce koupaliště Za Kosteleckou ulicí.  Exkluzivní rozhovor čtěte na straně 14.

Total Comments