Dobrý večer, dnes je čtvrtek 27.2.2020
svátek slaví Alexandr,
zítra Lumír
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Vyrovnat se s minulostí? V české společnosti není vůle! Velmi zajímavou a v některých případech i alarmující prezentaci o poměrech za komunistického režimu nejen v našich krajích zprostředkovalo svým studentům vedení prostějovského GJW.

„Já jsem nakloněn tématům, která nejsou moc populární. Jednoduchým důvodem proč takové téma je rozšíření obzoru studentů. Považuji to za jednoznačně správnou věc,“ prozradil důvody volby prezentace Michal Šmucr, ředitel GJW. Studenti obdrželi za svou účast dárek v podobě mezinárodní antitotalitní čítanky, ve které najdou třicítku především komunismem ovlivněných autentických životních příběhů.

Prezentace mezinárodní antitotalitní čítanky se ujala Neela Winkelmannová-Heyrovská, vnučka držitele Nobelovy ceny Jaroslava Heyrovského. Svým zápalem hned od začátku upoutala pozornost studentů druhého a třetího ročníku víceletého gymnázia. „Nejsme úplně vyrovnaní s minulostí. Někdejší vysocí funkcionáři bývalého režimu jsou stále v rozhodujících funkcích,“ pronesla například na úvod. Snaha o vtažení studentů do diskuze však příliš ovoce nenesla. Očividně o daném tématu mnoho nevěděli...

„To, že studenti nevědí, o čem je řeč, není vůbec jejich chyba. Vždyť právě proto jezdíme do škol, abychom jim pomohli rozšířit vědomosti. Je to problém společnosti, která se stále nedokázala z totality plně uzdravit. Naopak lidé spjatí s totalitní minulostí umožnili, že se ve veřejnoprávní televizi, kterou všichni sledují, opakují bez komentáře totalitní ideologické pořady a seriály, že se dokonce vytvářejí nostalgické pořady vzývající dobu diktatury pod zdánlivě neškodnou nálepkou retro,“ vysvětluje Neela Winkelmannová-Heyrovská. Každopádně však dané téma studenty zaujalo. Mnozí z nich se patrně prvně v životě dozvěděli, jakých zrůdností se neštítí jakýkoliv totalitní režim k udržení moci. „Je úplně jedno, jestli je totalita hnědá, rudá nebo jiná. Každý takový režim likviduje své odpůrce a individuality. Vychovává ze společnosti povolné stádo,“ doplňuje dále Winkelmannová-Heyrovská.

Dalším velmi zajímavým hostem byl Karel Bryks, synovec letce RAF Josefa Brykse, o němž jeden z příběhů v čítance pojednává. „Strýc byl letcem, jenž byl sestřelen nad Francií. Strávil čtyři roky v nacistických lágrech, z nichž pětkrát utekl. Po válce mu pak komunisté napařili třicet let. Po devíti letech v uranových dolech zemřel na infarkt,“ vyprávěl pohnutý příběh Karel Bryks a dodal: „Strýc obdržel Řád britského impéria přímo z rukou krále Jiřího VI., po pádu komunistického režimu i Řád bílého lva. Plné rehabilitace se dočkal ale až v roce 2006...“

Poutavost celé prezentaci dodala četba jednoho z příběhů v podání herce Romana Vencla z Moravského divadla Olomouc. Pohnutý osud ukrajinské učitelky přeživší Stalinem řízený hladomor, následně nacistickou okupaci a desetileté utrpení v bolševickém koncentráku, nemohlo nechat náctileté posluchače lhostejnými. „Věřím, že ano. Děti obecně a od malička rády poslouchají příběhy. Je mnohem snazší mladým studentům přiblížit dějiny prostřednictvím vyprávění osudů lidí než jenom suchým memorováním dat a faktů. Nejlepší jsou setkání s pamětníky, kteří vyprávějí svůj vlastní příběh,“ uzavírá Neela Winkelmannová-Heyrovská.

Exkluzivní rozhovor s Neelou Winkelmannovou-Heyrovskou najdete v jednom ze standardních čísel PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku.

Total Comments

  • Doka izol
  • Ples Jevíčko
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V ZAHRANIČNÍCH RESTAURACÍCH?

P3_mnamky
2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Domy po cikánech zmizí.

Až tři miliony korun hodlají v Hradčanech-Kobeřicích investovat do demolice ohyzdných nemovitostí, které v obci zůstaly po vystěhování nepřizpůsobivých občanů a jsou zcela neobyvatelné. Po zbourání domů hodlají místní zastupitelé na uvolněném místě vybudovat okrasný park.

Radary zpět do akce!

V tichosti a režimu přísného utajení upekli prostějovští radní plán, dle něhož se v co nejzazší době má na silnicích opět měřit formou tzv. ptačích budek Ty jsou přitom již dobrých devět roků mimo provoz a v posledních letech se mluvilo o jejich zcela odlišném využití. A ejhle, bude se prý znovu fotit!

Total Comments

Osobnost týdne

JIŘÍ VYKOUKAL
06 pawlovska

To jsou věci! Sportovní manažer Jestřábů se uplynulou sobotu vrátil po osmi sezónách na led a ve věku, kdy brzy oslaví 49. narozeniny, se stal nejstarším hráčem historie, který oblékl dres Prostějova v soutěžním utkání.

Total Comments

Číslo týdne

104

Úctyhodných sto čtyř roků se takřka dožila Josefa Schlesingerová, která byla nejstarší občankou města Prostějova. Minulé úterý bohužel její srdce dotlouklo.

Total Comments

Výrok týdne

„DVA MĚSÍCE JEDL MIXOVANOU STRAVU“

U Okresního soudu v Prostějově vypovídala v případu Jiřího Otáhala alias „kanibala“ jeho exmilenka. A z některých slov šel mráz po zádech…

Total Comments