Dobré odpoledne, dnes je středa 15.7.2020
svátek slaví Jindřich,
zítra Luboš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Hanácké slavnosti v Prostějově jsou už pár dnů minulostí, což byl důvod, proč jsme zavítali do kanceláře náměstkyně prostějovské primátorky Ivany Hemerkové (na snímku). Slavnostní a tolik očekávanou událost je třeba zhodnotit, byť víkend 16. a 17. září neproběhl podle představ organizátorů, stánkařů, kolotočářů ani návštěvníků. Čáru přes rozpočet totiž všem udělalo velmi nepříznivé počasí. 

* Jaké jsou vaše pocity z letošních hodů v Prostějově?
„Mísí se ve mně částečné zklamání a určitý zmar. Ale jenom proto, že se nám absolutně nevydařilo počasí a vydatně pršelo. Je to obrovská škoda, déšť totiž znehodnotil veškerý program, který jsme měli připraven. A musím konstatovat, že v neděli nepřijeli ani mnozí prodejci různého zboží. Někteří další stánkaři, kteří byli na náměstí od soboty, pak sbalili své krámky předčasně a z Prostějova odjeli.“
* Hlavně také přišlo rapidně méně lidí, než by se očekávalo!
„To máte pravdu, do hustého deště se nikomu nechce... (ušklíbne se) O to víc si vážím těch, kteří přes nepřízeň počasí přišli a bavili se. A dostávaly se ke mně informace, že i když byli promočení, byli spokojeni. Především s vystoupením Jožky Černého či Barbory Polákové. A přehlídce folklórních souborů tleskaly také stovky lidí, byť museli být schovaní pod deštníky. Program jel samozřejmě dál, s výjimkou slavnostního pochodu národopisných souborů, který jsme museli zrušit.“
* Právě onen pochod krojovaných členů souborů a muzikantů byl hodně očekávaný. Spoustu lidí jeho zrušení mrzelo...
„Ptalo se mě na to hodně lidí, všem jsem se to snažila vysvětlit. Ještě hodinu před začátkem pochodu jsme váhali, zda ho uskutečnit, či ne. Nakonec jsme po poradě se zástupci folklórních souborů rozhodli, že událost zrušíme. Musíme si uvědomit, že kroje jsou nesmírně nákladné, a jejich praní i žehlení je kapitola sama pro sebe. Stojí to moře peněz. Voda by je hodně poničila. A co by to bylo za průvod, kdyby Hanáci a Hanačky šli zabaleni do pláštěnek?“
* Nebudou mít deštěm znehodnocené Hanácké slavnosti nějaké finanční dopady na město?
„To si nemyslím. Stánkaři, kteří kvůli dešti do Prostějova nepřijeli, nájemné za prostor na náměstí sice nezaplatí a vybereme tak o něco méně peněz, ale žádný dramatický dopad na městskou pokladnu nečekejme. Odhadem půjde o ztrátu v řádu desítek tisíc korun. Ale hody přece nejsou jenom o penězích.“ (pousměje se)
* Poměrně hodně lidí se také dotazovalo, zda naplánované koncerty nešly operativně přesunout například do Společenského domu. Neuvažovali jste o tom?
„My jsme takzvaný plán ´B´ v případě nepříznivého počasí ani neměli, to musím říct na rovinu. Přesunout pódium a jeho ozvučení, které byly připraveny pro venkovní prostředí, do nějakého sálu by ani po technické stránce nebylo možné. Ostatně samotná Bára Poláková si přála zpívat venku za každého počasí. Naštěstí alespoň při jejím koncertě přestalo pršet a měla velmi početné publikum. Takže aspoň samotný závěr Hanáckých slavností se trošku vylepšil.“

Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Vadí vám úbytek a odklad všech kulturních a společenských akcí?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Po cyklostezce do Vrbátek.

Na kole se bezpečně po cyklostezce dostaneme už z Prostějova do Kostelce na Hané, Bedihoště a do Mostkovic. Nově se rýsuje také plán na výstavbu stezky pro cyklisty z Prostějova do Vrbátek, která má stát 34 milionů korun. Město Prostějov přispěje 450 tisíc korun na vytvoření projektové dokumentace.

Vrátili se ke glyfosátu.
Ještě v živé paměti máme dubnové usnesení zastupitelstva, kterým se zastavilo používání glyfosátů včetně kritizovaného Roundupu při ničení plevele v Prostějově. V posledních týdnech mnozí obyvatelé upozorňovali, že společnost FCC znovu Roundup používá. A Večerníku to potvrdil i náměstek primátora!

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Miloš Karásek

Minulý čtvrtek byla v Prostějově odhalena pamětní deska Edmundu Husserlovi z dílny právě tohoto architekta a sochaře, který je mimo jiné také autorem „sedícího“ Jiřího Wolkera na prostějovském náměstí.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

2 073


Právě tolik lidí je aktuálně na Prostějovsku bez práce. Nezaměstnanost v regionu oproti předchozímu měsíci mírně poklesla, ale předpovědi na další období nejsou příznivé.

Total Comments

Výrok týdne

„Církev přestala být vidět, protože se lidé ani nesešli!“

V pořadí již dvanáctý evangelický farář v Prostějově Kamil Vystavěl takto popisoval těžkou dobu koronavirovou.

Total Comments

-