Dobré odpoledne, dnes je pondělí 25.5.2020
svátek slaví Viola,
zítra Filip
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

To by do něho nikdo neřekl! Ještě před rokem byste se Martinu Janečkovi vyhnuli velkým obloukem. Známý, kdysi velmi bouřlivý prostějovský bezdomovec se ale změnil k nepoznání poté, co opustil ulici a sehnal si ubytování v azylovém domě. Začal si více užívat života a také dění okolo sebe. A dokonce se nyní může pochlubit velice zdařilým deníkem!

Co vůbec Martina Janečka vedlo k tomu, že si začal psát deník? Vždyť ještě před rokem se pohyboval po prostějovských ulicích na samé hraně přežití, většinou pod silným vlivem alkoholu. „Vedu si podrobné poznámky o životě svém, i všech svých kamarádů, už asi tři čtvrtě roku. Prostě od té doby, co jsem opustil ulici a s povděkem jsem přijal ubytování v azylovém domě,“ svěřil se Večerníku kdysi známý bouřlivák Martin Janeček. „Ve svých vzpomínkách se tak vracím ke všemu, co jsem prožil a jak jsem se potloukal po Prostějově. I o tom, jak jsem delší čas přebýval jako nuzák v Jezdeckých kasárnách. To byl takovej humus, že teď s odstupem času je mi blbě, když na to jenom pomyslím. To nemůže pochopit ten, kdo se do podobného životního srabu nedostal. Ten deník si ale nepíšu jenom proto, že bych chtěl na někoho nebo na něco upozorňovat. Zabývám se v něm totiž i osudy svých kamarádů, kteří už nejsou na světě. Buď pomrzli venku, nebo zemřeli na typické bezdomovecké nemoci. Některá úmrtí ale byla záhadná. Ty zápisky tak většinou pro mě mají i citový význam,“ připustil Martin Janeček.
Večerník měl možnost, samozřejmě se svolením autora, do velké žluté knihy nahlédnout. A byli jsme překvapeni úrovní jednotlivých zápisků. Martin Janeček v nich rozebírá podrobně nejenom svoji kriminální minulost, těžký život nuzáka, časté bitky se strážníky městské policie, ale i svoji vlastní změnu k lepšímu. V deníku se také často objevují i příspěvky jeho kamarádů, dokonce i od správce Azylového centra za Určickou ulicí. „Dříve mezi námi bezdomovci a strážníky byly časté a zbytečné roztržky. Pamatuji si, když nás opravdu velmi brutálně vyháněli z Jezdeckých kasáren. To byly fakt opravdové rvačky, protože my jsme se často nenechali jen tak vyhodit. V deníku ale popisuji, jak se postupem času tyto vztahy změnily k lepšímu. To se opravdu nedá srovnat. Dneska se strážníci k lidem bez domova chovají daleko smířlivěji, přesto stále přísně. Až nyní ale poznávám, že to tak asi má být,“ dodává Martin Janeček.
Svůj psaný deník, zároveň plný obrázků a výstřižků z novin, ale nepovažuje za literární dílo. „No, asi před měsícem byla v restauraci U Tří bříz nějaká výstava literárních děl a jeden z pořadatelů mi nabídl, abych tam ten svůj deník donesl na ukázku. Já to ale propásl, výstavu jsem zmeškal. Jsem tak spisovatelem sám pro sebe,“ usmál se Martin Janeček.

Total Comments

 • Bezruč
 • Lexinka
 • Mobil 4U
 • Koupelny RP
 • MJM Krmiva
 • interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co říkáte na opětovné odložení rekonstrukce Vrahovické ulice?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vlna zájmu.

Obrovský zájem vyvolal příběh nemocné holčičky, která trpí epilepsií, vzácnou genetickou vadou a prošla si také dětskou mozkovou obrnou. Po zveřejnění v minulém vydání jsme zaregistrovali několik dárců, kteří chtěli rodičům tříapůlroční Lexinky pomoci. Sbírka proběhla i mezi členy redakce a přidali se k nám také manželé Černoškovi, načež došlo k předání více jak třiceti tisíc korun.

Opět bez tiskovky.

Přestože byl nouzový stav ukončen a v platnost už vešla další a další rozvolňovací opatření v souvislosti s obavami před nákazou Covid-19, prostějovští radní po svém úterním jednání opět zrušili tiskovou konferenci s novináři. Ve snaze zjistit informace o práci konšelů je tak nejen Večerník stále odkázán na e-mail či telefon...

Total Comments

Osobnost týdne

Miroslav Hochvald

Starosta Bílovic-Lutotína byl nepravomocně odsouzen za trestný čin z nedbalosti, kdy se loni v březnu zabila po pádu do sklepa v obecní budově sedmadvacetiletá žena. Třicetiměsíční trest má však tříletou podmínku a jeho součástí není zákaz výkonu zastupitelské funkce. Hochvald tak zůstává ve funkci.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

8 000 000


Od minulého úterý už může veřejnost vkročit do zrekonstruovaného Bezručova červeného domku v Kostelci na Hané. Oprava domu slavného básníka stála krajskou kasu osm milionů korun.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„VEČER BYL UNAVENÝ, USNUL TADY NA KANAPI A UŽ SE NEPROBUDIL…“

Takto okomentoval smutnou událost ve Vrahovické ulici v Prostějově, kde zemřel padesátiletý muž, jeden ze zaměstnanců autoopravny.

Total Comments