Příjemnou noc, dnes je pátek 18.10.2019
svátek slaví Lukáš,
zítra Michaela
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

To by do něho nikdo neřekl! Ještě před rokem byste se Martinu Janečkovi vyhnuli velkým obloukem. Známý, kdysi velmi bouřlivý prostějovský bezdomovec se ale změnil k nepoznání poté, co opustil ulici a sehnal si ubytování v azylovém domě. Začal si více užívat života a také dění okolo sebe. A dokonce se nyní může pochlubit velice zdařilým deníkem!

Co vůbec Martina Janečka vedlo k tomu, že si začal psát deník? Vždyť ještě před rokem se pohyboval po prostějovských ulicích na samé hraně přežití, většinou pod silným vlivem alkoholu. „Vedu si podrobné poznámky o životě svém, i všech svých kamarádů, už asi tři čtvrtě roku. Prostě od té doby, co jsem opustil ulici a s povděkem jsem přijal ubytování v azylovém domě,“ svěřil se Večerníku kdysi známý bouřlivák Martin Janeček. „Ve svých vzpomínkách se tak vracím ke všemu, co jsem prožil a jak jsem se potloukal po Prostějově. I o tom, jak jsem delší čas přebýval jako nuzák v Jezdeckých kasárnách. To byl takovej humus, že teď s odstupem času je mi blbě, když na to jenom pomyslím. To nemůže pochopit ten, kdo se do podobného životního srabu nedostal. Ten deník si ale nepíšu jenom proto, že bych chtěl na někoho nebo na něco upozorňovat. Zabývám se v něm totiž i osudy svých kamarádů, kteří už nejsou na světě. Buď pomrzli venku, nebo zemřeli na typické bezdomovecké nemoci. Některá úmrtí ale byla záhadná. Ty zápisky tak většinou pro mě mají i citový význam,“ připustil Martin Janeček.
Večerník měl možnost, samozřejmě se svolením autora, do velké žluté knihy nahlédnout. A byli jsme překvapeni úrovní jednotlivých zápisků. Martin Janeček v nich rozebírá podrobně nejenom svoji kriminální minulost, těžký život nuzáka, časté bitky se strážníky městské policie, ale i svoji vlastní změnu k lepšímu. V deníku se také často objevují i příspěvky jeho kamarádů, dokonce i od správce Azylového centra za Určickou ulicí. „Dříve mezi námi bezdomovci a strážníky byly časté a zbytečné roztržky. Pamatuji si, když nás opravdu velmi brutálně vyháněli z Jezdeckých kasáren. To byly fakt opravdové rvačky, protože my jsme se často nenechali jen tak vyhodit. V deníku ale popisuji, jak se postupem času tyto vztahy změnily k lepšímu. To se opravdu nedá srovnat. Dneska se strážníci k lidem bez domova chovají daleko smířlivěji, přesto stále přísně. Až nyní ale poznávám, že to tak asi má být,“ dodává Martin Janeček.
Svůj psaný deník, zároveň plný obrázků a výstřižků z novin, ale nepovažuje za literární dílo. „No, asi před měsícem byla v restauraci U Tří bříz nějaká výstava literárních děl a jeden z pořadatelů mi nabídl, abych tam ten svůj deník donesl na ukázku. Já to ale propásl, výstavu jsem zmeškal. Jsem tak spisovatelem sám pro sebe,“ usmál se Martin Janeček.

Total Comments

  • GJW
  • ME korfbal
  • Dyne
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ RESTAURACI U CÍSAŘSKÉ CESTY?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Makají jako o život.

Celkovou uzavírku Plumlovské a Blahoslavovy ulice pochopitelně provázejí výrazné dopravní komplikace v centru Prostějova, ovšem stavební dělníci pokračují ve frézování staré vozovky a pokládce nového asfaltového koberce ve zrychleném tempu. Takže nám řidičům nezbývá než to ještě jeden týden vydržet!


Bydlení na „Sušilce“ nezlevní.

Poté, co Večerník v přechozích vydáních popsal a zveřejnil skutečnosti o naprosto nevyhovujících bytech v nově postaveném domě v Sušilově ulici, navíc za nehorázné nájemné až 11 tisíc korun, jsme čekali vstřícný krok prostějovských radních. Ti ale novým nájemníkům mírnější podmínky nenabídnou...


Total Comments

Osobnost týdne

VÁCLAV HUDEČEK
41 hudecek
Stálice českého koncertního umění a fenomenální houslový virtuos potěšil svým sobotním představením na zámku v Konici především fajnšmekry vážné hudby.

Total Comments

Číslo týdne

 1 426
Přesně tolik lidí je nyní aktuálně na Prostějovsku v registru nezaměstnaných. Je to o pětatřicet lidí méně než na konci předchozího měsíce, což znamená, že podíl nezaměstnaných se ve zdejším regionu stále drží pod dvěma procenty.


Total Comments

Výrok týdne

„MAJÍ ŠTĚSTÍ, ŽE JSEM TAM NEBYL. OKAMŽITĚ BYCH CELOU SLAVNOU KOMISI ROZPUSTIL!“

Primátor Prostějova František Jura nechápe, jak speciální komise mohla vybrat tak hnusný „pomník“ E. Husserla

Total Comments