Dobrý večer, dnes je pátek 25.9.2020
svátek slaví Zlata,
zítra Andrea
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

To by do něho nikdo neřekl! Ještě před rokem byste se Martinu Janečkovi vyhnuli velkým obloukem. Známý, kdysi velmi bouřlivý prostějovský bezdomovec se ale změnil k nepoznání poté, co opustil ulici a sehnal si ubytování v azylovém domě. Začal si více užívat života a také dění okolo sebe. A dokonce se nyní může pochlubit velice zdařilým deníkem!

Co vůbec Martina Janečka vedlo k tomu, že si začal psát deník? Vždyť ještě před rokem se pohyboval po prostějovských ulicích na samé hraně přežití, většinou pod silným vlivem alkoholu. „Vedu si podrobné poznámky o životě svém, i všech svých kamarádů, už asi tři čtvrtě roku. Prostě od té doby, co jsem opustil ulici a s povděkem jsem přijal ubytování v azylovém domě,“ svěřil se Večerníku kdysi známý bouřlivák Martin Janeček. „Ve svých vzpomínkách se tak vracím ke všemu, co jsem prožil a jak jsem se potloukal po Prostějově. I o tom, jak jsem delší čas přebýval jako nuzák v Jezdeckých kasárnách. To byl takovej humus, že teď s odstupem času je mi blbě, když na to jenom pomyslím. To nemůže pochopit ten, kdo se do podobného životního srabu nedostal. Ten deník si ale nepíšu jenom proto, že bych chtěl na někoho nebo na něco upozorňovat. Zabývám se v něm totiž i osudy svých kamarádů, kteří už nejsou na světě. Buď pomrzli venku, nebo zemřeli na typické bezdomovecké nemoci. Některá úmrtí ale byla záhadná. Ty zápisky tak většinou pro mě mají i citový význam,“ připustil Martin Janeček.
Večerník měl možnost, samozřejmě se svolením autora, do velké žluté knihy nahlédnout. A byli jsme překvapeni úrovní jednotlivých zápisků. Martin Janeček v nich rozebírá podrobně nejenom svoji kriminální minulost, těžký život nuzáka, časté bitky se strážníky městské policie, ale i svoji vlastní změnu k lepšímu. V deníku se také často objevují i příspěvky jeho kamarádů, dokonce i od správce Azylového centra za Určickou ulicí. „Dříve mezi námi bezdomovci a strážníky byly časté a zbytečné roztržky. Pamatuji si, když nás opravdu velmi brutálně vyháněli z Jezdeckých kasáren. To byly fakt opravdové rvačky, protože my jsme se často nenechali jen tak vyhodit. V deníku ale popisuji, jak se postupem času tyto vztahy změnily k lepšímu. To se opravdu nedá srovnat. Dneska se strážníci k lidem bez domova chovají daleko smířlivěji, přesto stále přísně. Až nyní ale poznávám, že to tak asi má být,“ dodává Martin Janeček.
Svůj psaný deník, zároveň plný obrázků a výstřižků z novin, ale nepovažuje za literární dílo. „No, asi před měsícem byla v restauraci U Tří bříz nějaká výstava literárních děl a jeden z pořadatelů mi nabídl, abych tam ten svůj deník donesl na ukázku. Já to ale propásl, výstavu jsem zmeškal. Jsem tak spisovatelem sám pro sebe,“ usmál se Martin Janeček.

Total Comments

  • Hradišťan
  • Vinotéka Hruška
  • ČSSD
  • Interforst
  • Bellis
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak byste řešili vzrůstající pandemii koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-