Dobrý večer, dnes je pátek 24.1.2020
svátek slaví Milena,
zítra Miloš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Jedna prázdninová sobota patřila rekonstrukci průběhu bitvy u Znojma z roku 1809. Na poli mezi Dobšicemi a Znojmem svedla vojska armád Francie, Rakouska a Ruska lítý boj, dokonce i hořelo. Mezi bojovníky nechyběl ani prostějovský radní Josef Augustin! „Na dvě stovky vojáků v dobových uniformách z období napoleonských válek, kteří jezdili na čtyřiceti koních a stříleli z více jak patnácti děl, ukázaly přítomným téměř dvěma tisícům diváků, že válka byla hrozná i v těchto dobách.

K nejvíce obdivovaným mezi diváky patřily souboje mezi vojáky na koních. Velkým kladem celé akce byly nádherné kostýmy, které byly kopiemi těch originálních,“ popsal Večerníku po svém návratu z bojiště prostějovský radní Josef Augustin, který se rekonstrukce slavné bitvy účastnil jako polní myslivec 10. praporu plukovníka Kopala.
Příležitost „zahrát si na válku“ si nenechaly ujít historické skupiny až z Belgie, pravidelně se zúčastňují také fandové z Polska, Bulharska, Ruska a dalších zemí. Z Čech se bojů mimo jiných zúčastnili fandové z Brna, Ostravy, Zlatých Hor, Třebíče, Znojma, Prostějova i dalších míst. Členem Klubu vojenské historie ve Znojmě - 10. praporu polních myslivců plukovníka Kopala je právě také radní města Prostějova Josef Augustin.
Vojáci zúčastněných armád tehdy a vlastně i tentokrát vyplenili vinné sklepy v širokém okolí. Součástí akce totiž bylo i „Dobývání dobšických vinařských sklepů“ ve Vinařské uličce. Program končil v areálu Louckého kláštera ve Znojmě, který bránila vojska Rakouska a Ruska před Napoleonovou francouzskou armádou. Bitva u Znojma byla zajímavá také tím, že ji Napoleon ukončil legendárními slovy: „Krve bylo dost!“, a vše skončilo příměřím. „Celá akce měla hlubší rozměr v tom, že se uskutečnil i vzpomínkový pietní akt na zdejším hřbitově k uctění památky asi dvou tisíc padlých vojáků v bitvě u Znojma. Někteří z francouzských vojáků zanechali po sobě na Znojemsku i výrazné stopy - své potomky, kteří zde žijí dosud,“ dodal Josef Augustin.

Total Comments

  • gatta
  • Nemocnice Agel
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_tenis

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U ANDĚLA V TYLOVĚ ULICI?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

K charitě se přidávají další.

Rovněž během uplynulého týdne pokračovala před místním nádražím v Prostějově charitativní akce v podobě rozlévání polévek bezdomovcům. Je potěšitelné, že k Miladě Sokolové s přidávají i majitelé občerstvení, kteří v sobotu lidem bez domova dovezli pochoutky s kebabem.

Smrt osobností.

 

Prostějovskou společnost zasáhly v posledních dnech hned dvě nešťastné zprávy. Zemřela dlouholetá prostějovská komunální politička, členka ČSSD a ředitelka Domova pro seniory v Jesenci Zuzana Bratterová, zesnul rovněž bývalý ředitel Obchodní akademie v Prostějově Pavel Sekanina. Čest jejich památce!

Total Comments

Osobnost týdne

TEREZA DOČKALOVÁ
03 dockalova
Držitelka dvou Cen Thálie byla hlavní postavou ve hře Nora, kterou minulé úterý přijelo do Prostějova představit pražské Divadlo pod Palmovkou.

Total Comments

Číslo týdne

1 801 797

Bravo! Téměř dva miliony korun přinesla letošní tříkrálová sbírka z celého Prostějovska, čímž byl zase o něco více překonán loňský rekord. Konická charita získala 579 028 korun, prostějovská 1 222 769 korun.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SE PROBUDILA, TAK KOLEM MĚ BYLY PLAMENY…“

Desetiletá Laura Čurejová vzpomíná na oheň, který pohltil celý dům její rodiny ve Vrbátkách a ona sama se ocitla v Dětském domově v Prostějově...

Total Comments