Dobré dopoledne, dnes je úterý 7.7.2020
svátek slaví Bohuslava,
zítra Nora
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Jedna prázdninová sobota patřila rekonstrukci průběhu bitvy u Znojma z roku 1809. Na poli mezi Dobšicemi a Znojmem svedla vojska armád Francie, Rakouska a Ruska lítý boj, dokonce i hořelo. Mezi bojovníky nechyběl ani prostějovský radní Josef Augustin! „Na dvě stovky vojáků v dobových uniformách z období napoleonských válek, kteří jezdili na čtyřiceti koních a stříleli z více jak patnácti děl, ukázaly přítomným téměř dvěma tisícům diváků, že válka byla hrozná i v těchto dobách.

K nejvíce obdivovaným mezi diváky patřily souboje mezi vojáky na koních. Velkým kladem celé akce byly nádherné kostýmy, které byly kopiemi těch originálních,“ popsal Večerníku po svém návratu z bojiště prostějovský radní Josef Augustin, který se rekonstrukce slavné bitvy účastnil jako polní myslivec 10. praporu plukovníka Kopala.
Příležitost „zahrát si na válku“ si nenechaly ujít historické skupiny až z Belgie, pravidelně se zúčastňují také fandové z Polska, Bulharska, Ruska a dalších zemí. Z Čech se bojů mimo jiných zúčastnili fandové z Brna, Ostravy, Zlatých Hor, Třebíče, Znojma, Prostějova i dalších míst. Členem Klubu vojenské historie ve Znojmě - 10. praporu polních myslivců plukovníka Kopala je právě také radní města Prostějova Josef Augustin.
Vojáci zúčastněných armád tehdy a vlastně i tentokrát vyplenili vinné sklepy v širokém okolí. Součástí akce totiž bylo i „Dobývání dobšických vinařských sklepů“ ve Vinařské uličce. Program končil v areálu Louckého kláštera ve Znojmě, který bránila vojska Rakouska a Ruska před Napoleonovou francouzskou armádou. Bitva u Znojma byla zajímavá také tím, že ji Napoleon ukončil legendárními slovy: „Krve bylo dost!“, a vše skončilo příměřím. „Celá akce měla hlubší rozměr v tom, že se uskutečnil i vzpomínkový pietní akt na zdejším hřbitově k uctění památky asi dvou tisíc padlých vojáků v bitvě u Znojma. Někteří z francouzských vojáků zanechali po sobě na Znojemsku i výrazné stopy - své potomky, kteří zde žijí dosud,“ dodal Josef Augustin.

Total Comments

  • Rock memory of
  • Elite
  • Vestour
  • KSČM
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Dražší, ale ekologičtější.

Vedení prostějovského magistrátu se rozhodlo při ničení plevele v různých lokalitách města upřednostnit spaření zeleně technologií téměř vařící vody nebo páry. Upozaděny jsou tak chemické přípravky, především tolik kritizovaný Roundup. Má to ale jeden háček, ekologické ničení plevele bude mnohem dražší.

Vydržel jen rok.

Když byl 1. června loňského roku po vítězství ve výběrovém řízení jmenován po Janu Páleníkovi ředitelem Národního domu v Prostějově, měl s tímto zařízením velkolepé plány. Jiří Hloch však ve funkci vydržel jen něco málo přes jeden rok. Minulý týden byl městem odvolán z několika důvodů.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Vladimír Franz

Hudební skladatel, výtvarník a vysokoškolský profesor nadchl v kostele Povýšení svatého Kříže varhanním koncertem. Prostějované si pak ve Zlaté bráně mohli prohlédnout také jeho výstavu obrazů.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

61


Přesně tolik dní bude uzavřena jedna z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově. Už tuto středu bude zahájena rekonstrukce povrchu vozovky na Vápenici, která potrvá až do konce prázdnin.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„ŽENY MAJÍ ŠITÍ V GENECH! ŠKODA ŽE SE MU VÍCE NEVĚNUJÍ...“

Jana Komárková navrhuje pro Ptenské dětské divadlo nádherné kostýmy a v exkluzivním rozhovoru pro Večerník (čtěte na straně 10) vyzývá své pohlaví k větší aktivitě s jehlou a nití.

Total Comments

-