Dobrý podvečer, dnes je neděle 26.1.2020
svátek slaví Zora,
zítra Ingrid
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Právě teď na začátku podzimu je nejvyšší čas pro výsadbu cibulovin, které rozkvetou brzy na jaře. Zahradnická centra a trhy nabízejí bohatý výběr různých druhů cibulí a kultivarů. Nejvhodnější je vysazovat vždy několik druhů cibulí téhož druhu do skupiny a pokud možno do plastových či ještě lépe drátěných košů, které cibule přes zimu ochrání před žravými hlodavci.

Pokud zeleninu nestačíme zkonzumovat či nám ještě v záhonech nějaká zůstala, musíme většinu před příchodem mrazů sklidit a řádně uskladnit. Ovšem některé druhy je možné na záhoně ještě ponechat. Pokles teploty do mínus šesti stupňů zvládne pórek, pekingské zelí, salát a hlávková kapusta. Až do jara pak můžeme na zahrádkách ponechat špenát, růžičkovou kapustu, zimní pórek nebo černý kořen.

Zanedlouho bude téměř všechna úroda sklizena a můžeme pak půdě začít dopřávat ozdravnou kúru. Stejně jako člověk potřebuje po náročné zimě očistnou detoxikaci, tak i půda musí dostat po náročné sezóně patřičnou péči. Zvolíme tedy rostlinky, které ji provzdušní a dodají dusík i další živiny. Například zelené hnojení můžeme zajistit výsevem afrikánů, měsíčku nebo lichořeřišnice. Všechny tyto rostlinky ještě vyraší a po prvních mrazech je můžeme mělce zarýt. Případně je možné v zahradnických centrech pořídit speciální směsi pro bezchemické a přírodní hnojení.

Aby nás česnek posílil a chránil nejen před různými neduhy, ale také před zlými mocnostmi, je vhodné nezapomenout na jeho výsadbu. Jeho čas tak přichází přibližně koncem října. Nejlépe se mu daří v hlubší hlinitopísčité půdě, která je dobře zásobená živinami a je na slunném i teplém místě. Nevhodnými předplodinami jsou brambory, rajčata a cibulová zelenina. Naopak mezi vhodné předplodiny patří okurky nebo košťáloviny. Česnek sázíme po stroužcích, někdo jej před výsadbou moří do chemických přípravků proti houbovým chorobám, jiný si připlatí za ekologickou a zdravější variantu.

Total Comments

  • gatta
  • Nemocnice Agel
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_tenis

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U ANDĚLA V TYLOVĚ ULICI?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Pomáhající děti.

Hezkým činem začali rok 2020 na ZŠ E. Valenty v Prostějově, kde žákyně třídy 6. B zorganizovaly dobrovolnou sbírku na pomoc rodině z Mostkovic, které před nedávnými Vánocemi shořel dům. A vybralo se rovných dvacet tisíc korun! Tomu se rozhodně říká dobrý skutek s velkým „S“ hodný následování. Přidáte se?

Kanibalismus na Prostějovsku.

Pěstní souboje jsou vcelku běžným prostředkem k vyřizování sporů, ovšem aby se lidé navzájem pojídali, to jsme tu ještě neměli! V uplynulých dnech jsme zaznamenali dva případy, kdy jeden muž ukousl rivalovi při rvačce dolní ret, na druhého pak pořvávala tlupa spoluobčanů, že si „pochutnal“ na šestnáctileté slečně…

Total Comments

Osobnost týdne

PETR KOUKAL
04 koukal img 4104
Historicky nejlepší český badmintonista se musel porvat s diagnózou rakoviny varlat. Po konci kariéry založil Nadaci Petra Koukala, jejímž hlavním projektem je STK pro chlapy. Ten si klade za cíl, aby se o muži o své zdraví začali starat stejně jako o své auto. V Prostějově na plesu společnosti Koutný převzal šek na 250 tisíc korun, které vzešly z prodeje žiraf uháčkovaných zaměstnanci této oděvní firmy.

Total Comments

Číslo týdne

1 801 797

Bravo! Téměř dva miliony korun přinesla letošní tříkrálová sbírka z celého Prostějovska, čímž byl zase o něco více překonán loňský rekord. Konická charita získala 579 028 korun, prostějovská 1 222 769 korun.

Total Comments

Výrok týdne

„V PROSTĚJOVĚ UŽ SE NETANČÍ, ALE JENOM SKÁČE“


Taneční mistr Jiří Šindler, známý z působení v Domě služeb v Olomoucké ulici, si v exkluzivním rozhovoru takto postěžoval na kvalitu a (ne)zájem nejen o kurzy.

Total Comments