Dobré odpoledne, dnes je neděle 20.9.2020
svátek slaví Oleg,
zítra Matouš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Právě teď na začátku podzimu je nejvyšší čas pro výsadbu cibulovin, které rozkvetou brzy na jaře. Zahradnická centra a trhy nabízejí bohatý výběr různých druhů cibulí a kultivarů. Nejvhodnější je vysazovat vždy několik druhů cibulí téhož druhu do skupiny a pokud možno do plastových či ještě lépe drátěných košů, které cibule přes zimu ochrání před žravými hlodavci.

Pokud zeleninu nestačíme zkonzumovat či nám ještě v záhonech nějaká zůstala, musíme většinu před příchodem mrazů sklidit a řádně uskladnit. Ovšem některé druhy je možné na záhoně ještě ponechat. Pokles teploty do mínus šesti stupňů zvládne pórek, pekingské zelí, salát a hlávková kapusta. Až do jara pak můžeme na zahrádkách ponechat špenát, růžičkovou kapustu, zimní pórek nebo černý kořen.

Zanedlouho bude téměř všechna úroda sklizena a můžeme pak půdě začít dopřávat ozdravnou kúru. Stejně jako člověk potřebuje po náročné zimě očistnou detoxikaci, tak i půda musí dostat po náročné sezóně patřičnou péči. Zvolíme tedy rostlinky, které ji provzdušní a dodají dusík i další živiny. Například zelené hnojení můžeme zajistit výsevem afrikánů, měsíčku nebo lichořeřišnice. Všechny tyto rostlinky ještě vyraší a po prvních mrazech je můžeme mělce zarýt. Případně je možné v zahradnických centrech pořídit speciální směsi pro bezchemické a přírodní hnojení.

Aby nás česnek posílil a chránil nejen před různými neduhy, ale také před zlými mocnostmi, je vhodné nezapomenout na jeho výsadbu. Jeho čas tak přichází přibližně koncem října. Nejlépe se mu daří v hlubší hlinitopísčité půdě, která je dobře zásobená živinami a je na slunném i teplém místě. Nevhodnými předplodinami jsou brambory, rajčata a cibulová zelenina. Naopak mezi vhodné předplodiny patří okurky nebo košťáloviny. Česnek sázíme po stroužcích, někdo jej před výsadbou moří do chemických přípravků proti houbovým chorobám, jiný si připlatí za ekologickou a zdravější variantu.

Total Comments

  • Hradišťan
  • Vinotéka Hruška
  • ČSSD
  • Interforst
  • Bellis
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Byli jste na prostějovských hodech? A jak se vám slavnosti líbily?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Nástupce Berdycha?

Skvělé představení odehrál v uplynulém týdnu osmnáctiletý talent TK Agrofert Prostějov Jiří Lehečka, který zazářil na letošním ročníku Moneta Czech Open a díky semifinále se může těšit na posun ze šesté stovky světového žebříčku. Pochvalu zaslouží i organizátoři z TK PLUS, kteří přes všechny koronavirové nástrahy uspořádali turnaj na jedničku. Ostatně jako vždycky.

Manko v Národním domě!
Postupně ale přece jen unikají informace o tom, co předcházelo odvolání Jiřího Hlocha z funkce ředitele Národního domu. Audit nařízený magistrátem odhaluje nesrovnalosti v účetnictví. Dle kusých zpráv vyplývá, že po bývalém šéfovi zbyly finanční i materiální nesrovnalosti v řádu statisíců korun. Radní nevylučují trestní oznámení.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

KATARÍNA KNECHTOVÁ

Vystoupení vynikající prešovské zpěvačky, kytaristky a skladatelky společně se skupinou Peha bylo zlatým hřebem letošních Hanáckých slavností v Prostějově.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

6

Ač se na základě dlouhého programu nepředpokládal hladký průběh úterního jednání Zastupitelstva statutárního města Prostějov, komunální politici stihli vše projednat v rekordním čase šesti hodin...

33

Total Comments

Výrok týdne

„PANÍ NAICLEROVOU BERU JAKO ZNEUZNANOU POLITIČKU, KTERÁ TRPÍ FRUSTRACÍ!“

Prostějovský radní Miloš Sklenka takto reagoval na osobní útoky opoziční zastupitelky.

Total Comments

-