Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 1.10.2020
svátek slaví Igor,
zítra Olívie a Oliver
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Od konce listopadu se stal Prostějov sídlem významné právní instituce. Svoji kancelář v Partyzánské ulici slavnostně otevřela Česko-Slovenské komora mediátorů, u čehož byli přítomni jak prostějovské politické celebrity, tak i uznávané právnické kapacity České republiky.

„Věřím, že k nám najdou cestu všichni lidé, kteří se zbytečně a za drahé peníze nechtějí při svých sporech vláčet po soudech. Mediátor je zde od toho, aby pomohl urovnat spory i v jejich samotných zárodcích,“ uvedl Zdeněk Šigut, jeden z nejvýznamnějších českých mediátorů. Chybět u toho nemohl ani Večerník!

Pojem mediace je v očích veřejnosti méně známý. Večerník se s ním setkal nedávno, kdy vedení města informovalo o pokusu urovnat dlouholetý soudní spor se soukromou firmou o pozemky za nemocnicí u mediátora. „Snahy o právní ukotvení institutu mediace byly završeny přijetím zákona v roce 2012 o mediaci. Úkolem mediátorů, kteří získali oprávnění k výkonu své činnosti u Ministerstva spravedlnosti ČR, je poskytnout možnost mimosoudního řešení sporů, uspořit časové, finanční náklady, zmírnit psychickou zátěž stran sporu a v neposlední řadě odbřemenit soudy,“ vysvětlila nám Marcela Zacpalová, místopředsedkyně Česko-Slovenské komory mediátorů v Prostějově.    

„Mediace je dobrovolný mimosoudní proces. Úkolem mediátora, na rozdíl od rozhodce nebo soudce, není spor za strany rozhodnout nebo vznést obvinění. Role je naopak komplexnější. Pomáhá stranám v konfliktu nalézt vzájemně přijatelné řešení sporu, aniž by nařizoval podobu výsledného řešení. Motivuje strany k jednání, podporuje spolupráci stran, vede a strukturuje diskusi tak, aby byla přehledná pro všechny zúčastněné a směřovala ke konkrétním řešením. Ulehčuje komunikaci, lidé v konfliktu často neslyší nebo nerozumí tomu, co druhá strana říká. V silně emočně zabarvených situacích je zcela běžně snížena schopnost naslouchat. Strany se významnou měrou podílejí na podobě řešení, mohou jednání kdykoliv přerušit, je respektováno soukromí účastníků a sdílených informací,“ popisuje do detailu práci mediátorů Marcela Zacpalová.

Večerník pochopitelně zajímalo, zda jsou mediátoři schopni řešit veškeré spory občanů, ale i trestní záležitosti. „Definovat všechny typy konfliktů, v nichž se mediace využívá, je obtížné. Mediace je využíváno v pracovněprávních vztazích, využívá se v rámci kolektivního vyjednávání, při řešení sporů jednotlivých zaměstnanců mezi sebou či se zaměstnavatelem, k mediovaným konfliktům patří poměry na pracovišti, neshody v týmu, managementu. Spory mezi obchodními společnostmi vycházející z neplnění obchodních smluv, dodavatelsko - odběratelské vztahy, spotřebitelské spory, reklamace zboží a služeb,“ vypočítává místopředsedkyně komory s tím, že jedním z nejrozšířenějších druhů mediace je ta rodinná. „Zaměřuje se na řešení konfliktů, které se objevují ve vzájemném soužití členů rodiny, rodičů, dětí, partnerů, prarodičů, vzdálenějších příbuzných, rozpory ve výchově dětí, rozdělení dědictví, správa společného majetku, konflikty vznikající odloučením partnerů. To znamená úprava předrozvodových a porozvodových vztahů, pokračuje péčí o děti i majetkovým vyrovnáním. Dále se jedná o spektrum konfliktů vznikajících vzájemným soužitím obyvatel, konflikty mezi občany, sousedské spory, nájemní vztahy, konflikty mezi občany a institucemi či podniky, například školou, obcí, nebo místní firmou,“ uvádí Marcela Zacpalová. Jak ještě podotkla, ne všechno jsou mediátoři schopni řešit. „Mediaci je vhodné využít tam, kde je do budoucna dobré zachovat funkční vztah. Příkladem mohou být rodinné nebo obchodní vztahy, jejichž stabilita by mohla být soudním nebo rozhodčím řízením ohrožena. Zákon o mediaci neupravuje řešení sporů v trestních věcech. Mediační činnost směřující k urovnání konfliktního stavu v souvislosti s trestním řízením je upravena v zákoně o Probační a mediační službě,“ sdělila Marcela Zacpalová.

Ani občané Prostějova po zjištění Večerníku zatím nemají příliš velkou povědomost o existenci mediátorů. Proč by k nim tedy měly vést jejich kroky dřív, než k samotnému soudu? „Plnění z dohody je psychicky snazší a pravděpodobnější než podrobení se soudnímu rozsudku. Dnešní doba je orientovaná na výkon a úspěch, lidé se soudí s kdekým a o kdeco, neustále obhajují oprávněnost vlastních požadavků, často bez snahy o spolupráci. Za to platí vysokou cenu, jde o narušení mezilidských vztahů. Po vynesení rozsudku zjistí, že není podle jejich představ. Realita ukazuje, že řada sporů trvá i po vynesení soudního rozhodnutí. Následují časově a finančně nákladné opravné prostředky. Motivačním prvkem stran může být také to, že zahájení mediace podle zákona o mediaci umožňuje stavět promlčecí a prekluzivní lhůty po dobu, kdy mediace běží. Podle zákona o soudních poplatcích soud vrátí zaplacené soudní poplatky snížené o dvacet procent účastníkům řízení v případě uzavření smíru před rozhodnutím soudu ve věci samé,“ vyzdvihuje výhody mediátorů Marcela Zacpalová, místopředsedkyně Česko-Slovenské komory mediátorů v Prostějově. 

Total Comments

 • Ano
 • SPD
 • Vinotéka Hruška
 • ČSSD
 • Interforst
 • Bellis
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak byste řešili vzrůstající pandemii koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-