Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 1.10.2020
svátek slaví Igor,
zítra Olívie a Oliver
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram
VIDEO+FOTOGALERIE Takových akcí více, bylo by ihned po problémech a letitém spekulování, jak oživit centrum města! Báječný nápad uspořádat v Prostějově v historii první Hodokvas ocenili v sobotu odpoledne stovky Prostějovanů, kteří zamířili na náměstí T. G. Masaryka. Na menším, ale už mnoha kulturními akcemi osvědčeném prostoru před muzeem, byla k vidění spousta kulturních představení, stánkaři zde prodávali nejrozmanitější zboží, ale prim pochopitelně hrála příprava zabijačkových pochoutek. A o tom, že pivo a víno tekly proudem, se snad ani zmiňovat nemusíme...Přesně hodinu před polednem přivezli členové Společnosti pro historii a romantiku z Ostravy, která celou akci zabezpečovala, parádního vypaseného pašíka. Vzhledem k novele zákona, která zakazuje pořádání klasických zabijaček na veřejnosti, to měl Tonda, jak ho hned pojmenovaly přihlížející děti, už dávno za sebou. „Včil ho pěkně rozporcujeme a hned uvidíte, co všechno se z masenka dá udělat dobrého,“ lákal už před polednem davy lidí řezník Krkovička.

Brzy na to se v obrovských hrncích začala vařit voda a pomalu a jistě zruční řezníci i řeznice připravovali klasické zabijačkové pochutiny. „Voní to tady krásně, těším se hlavně na ovar, toho můžu sníst metráky,“ smál se ve frontě na tuto tučnou laskominu Jiří Otáhal. Než ovšem byly k dispozici další dobroty, postarali se organizátoři o nádherný doprovodný program. Po proslovu řezníka Krkovičky, který zástupu lidí povyprávěl o krásném životu pašíka, si přišly na své děti. Herci zahráli jarmareční pohádku, po které následovaly starodávné písničky i komediantské představení. „Nečekala jsem, že tady s dětmi vydržím tak dlouho. Jsme tady už přes tři hodiny a pořád se skvěle bavíme. Mám zde desetiletou dceru a osmiletého syna, kteří v životě nic takového neviděli, natož to, jak se porcuje prase. Kluka ale nejvíc baví ti vojáci s puškami,“ svěřila se Večerníku Magda Lorencová.

Zaplněné náměstí mohlo několik hodin sledovat nápadité představení vojáků CK marškumpačky, tleskalo se i pěveckému umění flašinetáře. Feldvébl vojska císaře Františka Josefa ostatně cepoval své vojáčky i ve chvíli, kdy kuchaři ohlásili, že jsou připraveny vonící jitrničky a jelítka.

Okolo třetí hodiny odpoledne se na náměstí mihla také primátorka Prostějova Alena Rašková. „Jsem sama překvapena, kolik je tady lidí. V pořádání podobných akcí jdeme určitě dobrou cestou,“ prohlásila první žena Prostějova. Spokojena byla také náměstkyně primátorky Ivana Hemerková. „Podobné akce vždy oživí celé náměstí, což je samozřejmě naší celoroční snahou. Určitě budeme vymýšlet další atraktivní představení. Za dva týdny zde začne fungovat mobilní kluziště, zanedlouho pak bude zahájen vánoční jarmark. Věřím, že až do konce tohoto roku bude náměstí hojně navštěvované,“ uvedla Ivana Hemerková.

Vrcholem sobotního Hodokvasu bylo rozdávání zabijačkové polévky za pouhou korunu. „Už bohužel nemáme, všechno je pryč,“ zalitoval jeden z kuchařů, když chtěl Večerník po deseti minutách taky ochutnat...

Jakmile organizátoři na konci akce začali balit své nádobíčko, Večerník na pár minut pozdržel hlavního kuchaře císaře Františka Josefa I., aby ho požádal o krátký rozhovor. Například nás zajímalo tajemství nejlepší tlačenky. „To máte těžké, po celé republice se tato královská zabijačková pochoutka dělá jinak. Někde do ní dávají ledvinky, jinde zase játra. Někdo upřednostňuje tučnější maso, jiný libové. Spousta kuchařů do tlačenky přidává nové koření nebo pepř, jinde zase mají ve zvyku přidávat spíše česnek,“ popsal Večerníku Jaroslav Nitka, kterému kolegové kuchaři říkají Drobek. A co prdelačka, která se v sobotu na náměstí rozdávala za pouhou korunu? „Tajemství každé prdelačky je v její jednoduchosti. Vždy doporučuji česnek, sůl, pepř a majoránku. A jinak vůbec nic,“ zakroutil hlavou statný kuchař. 

Video naleznete zde 

Total Comments

 • Ano
 • SPD
 • Vinotéka Hruška
 • ČSSD
 • Interforst
 • Bellis
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak byste řešili vzrůstající pandemii koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-